Najlepsze Domy
Z czego budować "zielone" budynki?

Z czego budować "zielone" budynki?

Ekologia w budownictwie nie jest już tylko modnym sloganem czy sprawą interesującą jedynie grupkę aktywistów. Konieczność ograniczenia degradacji środowiska naturalnego jest coraz częściej zauważana zarówno przez inwestorów, deweloperów, producentów materiałów budowlanych, jak też ustawodawców na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Zrównoważone budownictwo to wieloaspektowe podejście do wznoszenia obiektów przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy nie tylko bezpośredniego wpływu budynku na otoczenie, ale też procesu budowy, materiałów, z jakich jest wznoszony, sposobu ich wytwarzania, a także późniejszej utylizacji. 

Ściany, które oszczędzają energię

Domy ekologiczne najczęściej kojarzone są z budynkami energooszczędnymi. Zużycie paliw nieodnawialnych oraz zanieczyszczenie powietrza będące skutkiem działania systemów grzewczych to jedne z poważniejszych problemów środowiskowych, z którymi musi zmierzyć się współczesne społeczeństwo. Z tego względu wprowadzono m.in. obowiązek charakterystyki energetycznej budynków oraz zaostrzono przepisy dotyczące izolacyjności termicznej przegród. Aby sprostać tym wymaganiom, należy zastosować odpowiednie materiały.

Dobrze sprawdzi się tu beton komórkowy, który dzięki posiadaniu w swojej strukturze pęcherzyków powietrza może poszczycić się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda. Np. bloczki z betonu komórkowego H+H nie tylko sprawdzą się w przypadku zastosowania dodatkowej warstwy ocieplenia, ale też jako jedne z nielicznych produktów murowych dostępnych na rynku, pozwalają na wznoszenie ścian jednowarstwowych spełniających nowe normy.

Należy jednak pamiętać, że na bilans energetyczny budynku wpływa nie tylko parametr U przegród zewnętrznych. Warto też wziąć pod uwagę akumulacyjność cieplną materiałów. Ściany z silikatów wolno się nagrzewają i długo oddają ciepło. Zimą przeciwdziałają szybkiemu wychładzaniu wnętrz, nawet po wyłączeniu ogrzewania, a latem zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń i minimalizują konieczność stosowania klimatyzacji. 

Od produkcji do utylizacji

Oszczędzanie energii jest kwestią niezmiernie istotną, nie jest jednak wystarczające, aby uznać budynek za zrównoważony. Ekologiczne materiały budowlane powinny powstawać z naturalnych surowców nieszkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi. Np. elementy Systemu Budowy H+H produkowane są na bazie wody, piasku, wapna i cementu, a pod względem promieniotwórczości zaliczane są do najbezpieczniejszych na rynku.

Zrównoważone budownictwo uwzględnia nie tylko cechy finalnego produktu, ale też proces jego powstawania oraz utylizacji. Ważne, by zakłady produkujące materiały nie były uciążliwe dla otoczenia i nie generowały szkodliwych odpadów, a produkcja odbywała się w cyklu zamkniętym z wykorzystaniem pary wodnej, wytwarzanej przy małym nakładzie energii, bez szkodliwych związków chemicznych. Powstające nadmiary produkcyjne w postaci szlamu powrotnego są możliwe do ponownego wykorzystania. Podobnie jak bloczki pochodzące z rozbiórki, które nie tracą swoich parametrów technicznych wraz z upływem czasu i mogą być ponownie użyte jako materiał murowy. 

Czytaj także: Program Czyste Powietrze - eksperci apelują. 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!