×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wymagania stawiane materiałom wznoszeniowym w obiektach energooszczędnych

Wymagania stawiane materiałom wznoszeniowym w obiektach energooszczędnych

Autor: Redakcja ryneklazienek.pl
Dodano: 04 kwi 2018 19:30

Józef Macech, ekspert techniczny Stowarzyszenia „Białe murowanie” odpowie jakie wymagania stawia się ścianom wznoszonym w celu budowy obiektów energooszczędnych.

Ściany pełnią funkcje konstrukcyjne, są przegrodą oddzielającą pomieszczenia między sobą (ściany działowe) lub od warunków zewnętrznych, takich jak wiatr, opady, temperatura (ściany zewnętrzne). Funkcja rozdzielająca dotyczy izolacyjności cieplnej, akustycznej, pożarowej.

Dodatkowo, w domach energooszczędnych i pasywnych zachodzi potrzeba przechowania energii cieplnej pozyskanej w dzień, np. ze słońca, urządzeń AGD czy też aktywności mieszkańców, na porę nocną, kiedy dom się wychładza. W związku z tym, pożądana jest jak największa akumulacyjność cieplna wnętrza domu. Taką rolę najlepiej spełniają ściany zbudowane z materiałów o wysokiej akumulacyjności ciepła, takich jak na przykład silikaty.

Ze względu na relatywnie wysoką masę i dobry współczynnik ciepła właściwego, ściany silikatowe przechowają najwięcej ciepła pozyskanego w dzień i najdłużej będą dostarczać go w porze nocnej. Niektóre ściany działowe powinny być cienkie (8-10 cm) i lekkie. Dotyczy to np. ścian rozdzielających pomieszczenia techniczne w domu. Wówczas odpowiednim materiałem będą bloczki z betonu komórkowego.

Ściany z betonu komórkowego łatwiej współpracują konstrukcyjnie ze stropami, a niektóre można zmieniać (przestawiać) w trakcie użytkowania. Jeżeli w przyszłości będziemy wykonywać domy energooszczędne i pasywne jako wielokondygnacyjne budynki, z konstrukcją nośną i ścianami wypełniającymi, to wówczas jako wypełnienie bardzo dobrze sprawdzają się bloczki z betonu komórkowego. Mają dobrą akumulacyjność, izolacyjność cieplną, wytrzymałość, ognioodporność, a przy tym są lekkie i najmniej obciążają konstrukcję.

Czytaj także: Skuteczna ochrona fundamentów

Komentarze

Zaloguj się