×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy szlifierkę mimośrodową. Jakie parametry są najważniejsze?

Wybieramy szlifierkę mimośrodową. Jakie parametry są najważniejsze?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 05 sty 2018 16:00

Parkieciarz pracujący z drewnem ma naprawdę szeroki wybór szlifierek mimośrodowych pod względem parametrów, wagi, dodatkowych funkcji, co przekłada się na zróżnicowanie ceny tych elektronarzędzi. A ta może wahać się od 200 zł do nawet i 3-4 tys. zł.

Warto więc zaopatrzyć się w model, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jeżeli szlifierkę głównie wykorzystujemy jest do usuwania grubszej warstwy naddatków materiałowych np. farby, lakieru, drewna itd. to warto zastanowić się nad zakupem modelu o większej wadze, np. 1,8-2,5 kg i mocy od 200 W nawet do 900 W.

W tym przypadku bardzo ważna jest również średnica talerza wynosząca 150-250 mm, umożliwiająca wydajne szlifowanie na większych powierzchniach. W tym wypadku ważny jest też parametr wielkości ruchu oscylacyjnego elektronarzędzia, sięgający nawet 7 mm.

3 ważne funkcje

Szlifierki o dużym ruchu oscylacyjnym zazwyczaj dodatkowo wyposażone są w wymuszony ruch obrotowy stopy co gwarantuje wydajną pracę na dużej powierzchni. Ta dodatkowa opcja znacząco podnosi cenę tych urządzeń, gdyż łączą one w sobie 3 funkcje szlifowania – zgrubnego, wykańczającego i polerowania.

Kiedy zakres prac wykonywanych przez stolarza zawężony jest do dokładnego, wykańczającego szlifowania materiałów to dobrym rozwiązaniem jest zakup mniejszych, jednoręcznych szlifierek mimośrodowych.

Waga takiego elektronarzędzia nie przekracza 1,8 kg, zaś moc silnika sięga 300 W. Średnica talerza też jest mniejsza i wynosi od 123 do 150 mm. W przypadku szlifowania wykańczającego talerz szlifierski porusza się tylko ruchem mimośrodowym bez wymuszonego ruchu obrotowego.

W celu osiągnięcia gładko oszlifowanej powierzchni ruch oscylacyjny powinien osiągać mniejszą wielkość: 1,2-3 mm. Pozwala to na obróbkę materiału bez pozostawienia widocznych śladów po szlifie.

Czytaj także: Bierzemy w "obroty" profesjonalne szlifierki mimośrodowe

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się