×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy system przeciwoblodzeniowy

Wybieramy system przeciwoblodzeniowy

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 31 maj 2018 18:44

Intensywne opady śniegu i marznący deszcz to nie lada problem na podjazdach do garażu, parkingach, schodach i dachach. Aby uniknąć nieprzyjemnego i czasochłonnego odśnieżania podjazdu, udrażniania rynien czy usuwania sopli, warto wykonać instalację systemu przeciwoblodzeniowego.

Specjalistyczne systemy, niezależnie od miejsca zastosowania (podjazdy, schody, rynny), chronią przed oblodzeniem i zaleganiem śniegu. W celu ogrzania wybranych stref wokół budynku czy fragmentów dachu używane są zasilane elektrycznie przewody lub maty grzejne.

Ich budowa i wygląd są łudząco podobne do elektrycznego ogrzewania podłogowego, choć zastosowane kable mają na ogół inną (większą) moc i – co najważniejsze – są wzmocnione, aby sprostać zdecydowanie trudniejszym niż wewnątrz domu warunkom eksploatacyjnym (np. obciążeniom mechanicznym spowodowanym ruchem samochodowym, wilgoci i wodzie oraz znacznym amplitudom temperatury).

Niebezpieczna strefa

Zimą najbardziej zależy nam na bezpiecznym użytkowaniu nawierzchni zewnętrznych – chodników, schodów oraz podjazdów. Zalegające tam śnieg i lód nie tylko stwarzają zagrożenie dla użytkowników, ale przyczyniają się także do uszkodzenia nawierzchni (podczas „tradycyjnego” odśnieżania jest ona narażona na zarysowania, pęknięcia lub uszkodzenia chemiczne i nieestetyczne zacieki pochodzące z soli, którą posypujemy chodniki czy podjazdy).

Kolejną niebezpieczną strefą jest dach, a to za sprawą zalegającego na nim śniegu i zwisających sopli, które podczas odwilży czy po intensywnych opadach tworzą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia poruszających się wokół domu mieszkańców.

Dodatkowo, zamarzający w odpływach rynien lód może przyczynić się do zniszczenia elewacji domu. Na ogół topi się on znacznie później niż lód i śnieg zalegające na połaciach dachu i w rynnach. Niedrożność spustów skutkuje zawilgoceniem elewacji w miejscach niekontrolowanego spływu wody.

Kryteria wyboru

Dobór kabli/mat grzewczych oraz ich mocy zależy przede wszystkim od miejsca instalacji. Na podjazdach czy chodnikach najbardziej komfortowym rozwiązaniem będą gotowe maty grzejne o mocy minimum 300 W/m2. Równie dobrze sprawdzą się przewody grzejne, których moc powinna wynosić ok. 30 W/mb.

W przypadku przewodów trzeba też precyzyjne wyliczyć powierzchnię grzejną oraz związaną z tym ilość kabla. Spore oszczędności daje zamocowanie kabli grzewczych tylko i wyłącznie w miejscach przebiegu kół samochodu. Jednak może wiązać się to z ryzykiem, że podczas większych opadów śniegu trzeba go będzie usuwać ręcznie spomiędzy torów kół.

W przypadku doboru kabli, które planujemy zamocować na dachach, rynnach czy w rurach spustowych, najważniejsza jest ich odpowiednia izolacja, która zapewni ochronę przez promieniami UV. Systemy przeciwoblodzeniowe znajdują zastosowanie również na schodach czy tarasach.

Trzeba tylko pomyśleć o nich przed przyklejeniem okładziny. W tych strefach najlepiej sięgnąć po matę grzejną przeciwoblodzeniową, która jest zatapiana w warstwie kleju pod płytkami ceramicznymi. Jej moc grzewcza powinna być jednak większa niż w przypadku mat stosowanych na chodnikach czy podjazdach, ponieważ schody są na ogół narażone na działanie niskiej temperatury ze wszystkich stron.

Czytaj także: Wybieramy energooszczędne kotły do ogrzania domu

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.