Najlepsze Domy
Wybieramy materiały do hydroizolacji fundamentu. Czym się różnią?

Wybieramy materiały do hydroizolacji fundamentu. Czym się różnią?

Marta Łupina z działu technicznego w firmie Izohan mówi, jakiego rodzaju materiały hydroizolacyjne stosuje do zabezpieczani fundamentów. Wyjaśnia też, jakimi właściwościami charakteryzują się materiały do hydroizolacji fundamentów. Fot. Izohan
Marta Łupina z działu technicznego w firmie Izohan mówi, jakiego rodzaju materiały hydroizolacyjne stosuje do zabezpieczani fundamentów. Wyjaśnia też, jakimi właściwościami charakteryzują się materiały do hydroizolacji fundamentów. Fot. Izohan
Marta Łupina z działu technicznego w firmie Izohan mówi, jakiego rodzaju materiały hydroizolacyjne stosuje do zabezpieczani fundamentów. Wyjaśnia też, jakimi właściwościami charakteryzują się materiały do hydroizolacji fundamentów.

Podziału materiałów hydroizolacyjnych można dokonać na wiele sposobów: ze względu na postać w jakiej występują, bazę materiałową, a także ze względu na zdolność do mostkowania rys. Najbardziej popularne są materiały bitumiczne, produkowane na bazie asfaltów. Do tej grupy należą zarówno materiały rolowe, jak i bezspoinowe.

Najczęściej dzieli się je ze względu na skład – wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, sposób aplikacji i hydroizolację jaką tworzą – cienkopowłokowe i grubopowłokowe (masy PMBC), oraz ze względu na ilość składników – jedno- i dwuskładnikowe.

Drugimi pod względem popularności materiałami bezspoinowymi są mikrozaprawy uszczelniające, produkowane na bazie modyfikowanych cementów. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, są bezpieczne w kontakcie ze styropianem, tolerują wilgotne podłoża, niektóre z nich są odporne na negatywne parcie wody, mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, można je bezpośrednio pokrywać okładziną ceramiczną.

Produkty reaktywne, produkowane na bazie żywic, z kolei mają największą odporność chemiczną oraz mechaniczną. Są także bardzo dobrze przyczepne do podłoża. Przekłada się to jednak na cenę, która jest relatywnie wyższa.

Czytaj także: Instalacje OZE w energooszczędnym domu

Alternatywę dla materiałów bezspoinowych stanowią materiały rolowe: papy lub folie z tworzyw sztucznych. Papy dzielą się na: tradycyjne, zgrzewalne oraz samoprzylepne. W porównaniu do materiałów bezspoinowych izolacja z pap na elementach pionowych jest trudniejsza do wykonania i wymaga dodatkowego mocowania mechanicznego.

Zaletą pap jest duża wytrzymałość mechaniczna i żywotność nawet przy bezpośrednim oddziaływaniu czynników atmosferycznych. Najważniejszym parametrem jest stopień modyfikacji SBS wyrażony jako giętkość w niskiej temperaturze. Do izolacji przeciwwodnej rekomenduje się użycie dwóch warstw pap o giętkości w temperaturze -15ºC lub wyższej.

Najważniejszym parametrem przy doborze hydroizolacji jest jej dostosowanie do warunków wodno-gruntowych i głębokości posadowienia obiektu, a także wodoszczelność, przyczepność do podłoża oraz zdolność mostkowania rys.

Jeśli fundament będzie ocieplany, rezygnujemy z materiałów rozpuszczalnikowych, wybierając materiały bitumiczne wodorozcieńczalne, mineralne lub reaktywne. Jeśli przegroda jest bardzo wilgotna albo remontujemy stary obiekt, najkorzystniej jest wybrać materiały oddychające (przepuszczalne dla pary wodnej), czyli mineralne.

Jeśli w gruncie występują substancje agresywne, to wybieramy materiały chemoodporne (najbardziej odporne chemicznie są materiały reaktywne). Podsumowując, przy wyborze materiałów hydroizolacyjnych najważniejszymi parametrami są: wodoszczelność, przyczepność do podłoża oraz zdolność mostkowania rys.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!