×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy materiały do dekoracji ścian

Wybieramy materiały do dekoracji ścian

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 05 kwi 2018 19:30

Ściany wewnętrzne już dawno awansowały z pozycji elementu konstrukcyjnego budynku, coraz częściej stanowiąc istotny, a nawet główny element nadający charakter wnętrzom. Możemy je tradycyjnie pomalować, pokryć tynkiem strukturalnym, udekorować bejcą akrylową, tapetą lub fototapetą, albo ułożyć na nich panele, beton lub kamień.

Wybierać możemy spośród tysięcy odcieni, wielu faktur i wzorów. Należy pamiętać, że znaczna część materiałów wymaga fachowego montażu. Przyklejanie kamienia, czy wykonanie odpowiedniej struktury betonu wymaga profesjonalnego przeszkolenia i trzymania się reżimu pracy narzuconego przez producenta systemu dekoracyjnego.

Pomaluj swój świat

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ściany jest jej pomalowanie. Nie musimy jednak trzymać się twardo tradycyjnej bieli, gdy producenci farb oferują szereg emulsji w najbardziej fantazyjnych barwach. Ciekawym rozwiązaniem są farby transparentne, służące do uzyskiwania efektów dekoracyjnych. Nakłada się je na uprzednio pomalowaną farbą ścianę dla uzyskania pożądanego efektu lub struktury.

W ten sposób można na przykład uzyskać efekt rozświetlonego gwiazdami nocnego nieba. W kuchniach zaleca się stosowanie farb emulsyjnych o zmywalnych powierzchniach, odpornych na brud i tłuszcz, w łazienkach również warto zainwestować w emulsję odporną na wilgoć.

Czytaj także: Zalety microcementu wykorzystywanego do dekoracji ścian

Specjalnym rodzajem farb są farby strukturalne, które charakteryzuje wygoda użytkowania. Farbą strukturalną można bowiem pomalować niemalże każdą powierzchnię – od płyt g-k, po powierzchnie z płyt drewnopochodnych, są zatem idealne również na ścianki działowe. Przygotowanie podłoża pod malowanie jest stosunkowo proste, a efekt zbliżony do tego, uzyskiwanego dzięki zastosowaniu tynków strukturalnych.

„Uczesana” ściana

Wśród tynków dekoracyjnych można wyróżnić tynki strukturalne, tynki ciągnione, zacierane, mozaikowe oraz stiuki. Układa się je ręcznie lub maszynowo, a do nakładania produktu na ścianę użyć możemy praktycznie wszystkiego – od tradycyjnych narzędzi, jak packi, wałki i pędzle, po bardziej oryginalne przedmioty, jak gąbka do kąpieli, czy grzebień lub szczotka do włosów. Każdy rodzaj tynku ma swoje cechy charakterystyczne.

Przykładowo, tynk zacierany uzyskuje efektowną fakturę poprzez delikatne przecieranie go pacą, z kolei tynk mozaikowy w swoim składzie zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobniutkich kamyczków, które nadają mu wielobarwny efekt. Szczególnym rodzajem tynku dekoracyjnego jest stiuk do złudzenia imitujący szlachetne kamienie na ścianach. Tynki dekoracyjne i farby strukturalne pozwalają osiągnąć podobne efekty dekoracyjne, przy czym farba jest tańsza i łatwiejsza w układaniu, tynki są z kolei trwalsze.

Wiele płaszczyzn jednej ściany

Kolejnym rozwiązaniem na wykończenie ścian w domu są panele ścienne. Najpopularniejsze są drewniane, laminowane lub wytwarzane na bazie płyt LDF klasyczne deski i płyty w naturalnych odcieniach drewna.

Coraz częściej spotykamy jednak produkowane ze wzmocnionych włóknem szklanym płyt gipsowych lub sprasowanych włókien kokosowo-palmowych panele gotowe do pomalowania dowolną farbą, o trójwymiarowej fakturze, przywodzące na myśl nowoczesne płaskorzeźby pokryte wypukłymi motywami geometrycznymi.

Do głównych zalet paneli ściennych należy zaliczyć łatwość i sprawność ich montażu oraz możliwość estetycznego schowania pod nimi wszelkich instalacji i kabli. Pomieszczenie, w którym położyliśmy panele ścienne zyskuje również dodatkową izolację akustyczną i termiczną.

Klasyka i elegancja

Miłośników klasycznych i eleganckich wnętrz z pewnością zainteresuje kamień dekoracyjny. Kamień we wnętrzach może występować w formie naturalnej, jak również w postaci płytek imitujących kamień, wytwarzanych z gipsu, ręcznie obrabianych i pokrywanych naturalnymi barwnikami, do złudzenia przypominającymi naturalne piaskowce, grafity czy marmury. Decydując się na kamień lub jego imitację, pamiętajmy, że użyty w pomieszczeniu całkowicie dominuje jego aranżację, co może być niezaprzeczalną zaletą ale również pewnym niebezpieczeństwem.

Jeżeli chcemy uniknąć wrażenia przesytu, wnętrza wykończone kamieniem nie powinno się zbyt bogato dekorować innymi elementami. Gładkie kamienie, takie jak marmur, nadadzą się idealnie do łazienek i kuchni, podczas gdy chropowatymi i porowatymi piaskowcami zaleca się wykańczanie ścian w salonach i miejscach mniej narażonych na wilgoć.

Wysoce trwały naturalny kamień to inwestycja na lata, jednak również płytki imitujące kamień pokrywane są specjalnymi preparatami utrwalającymi, chroniącymi je przed zabrudzeniami i wilgocią.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.