×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wybieramy lakier do zabezpieczania drewnianych posadzek

Wybieramy lakier do zabezpieczania drewnianych posadzek

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 16 sie 2017 11:42
Zaktualizowano: 16 sie 2017 14:09

Drewno nigdy nie wychodzi z mody. To samo dotyczy drewnianych posadzek. Ale na to, czy będą one przez lata użytkowania piękne i funkcjonalne, wpływ mają przede wszystkim zabezpieczające je lakiery. Jakie najlepiej stosować w obiektach mieszkalnych i jak prawidłowo wykonać ich aplikację?

Bezsprzecznie lakierowanie posadzek drewnianych wciąż jest jednym z najpopularniejszych sposobów jej zabezpieczania.

Tak chroniona podłoga wyróżnia podwyższona odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. To także jedna z najbardziej wytrzymałych form zabezpieczania drewnianej posadzki. Przy dobrze dobranym do parametrów użytkowych podłogi lakierze, może posłużyć on nawet około 10 lat.

Dostępne na rynku inne rozwiązania chroniące drewnianą posadzkę, jak oleje, woski czy olejowoski, chociaż lepiej wydobywają naturalne walory drewna, nie chronią jej w tak wysokim stopniu jak lakier. Ponadto olejowanie posadzki powinno się powtarzać najlepiej raz w roku.

Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby lakier spełniał wymagania wytrzymałościowe pomieszczeń mieszkalnych, a przy okazji i oczekiwania estetyczne użytkowników?

Wodny czy rozpuszczalnikowy?

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem posadzki drewnianej przyjdzie parkieciarzowi pracować: litą deską, parkietem, deską parkietową, mozaik, do zabezpieczenia ich posłużą dostępne na rynku lakiery, oleje lub woski. Dobieramy je biorąc pod uwagę gatunek drewna, stopień obciążenia nawierzchni oraz zakres stosowania.

W przypadku lakierów i ich właściwości istotna jest użyta baza przy ich produkcji. Podstawowy podział lakierów wynika głównie zastosowania w nich różnych rozpuszczalników.

Mamy zatem lakiery wodne i rozpuszczalnikowe. Każdy z nich zawiera preparaty różniące się zawartymi w nich żywicami oraz liczbą składników, które należy połączyć przed aplikacją. Dlatego w każdej z wymienionych grup, wyróżniamy lakiery jedno- i dwuskładnikowe.

Ogólna opinia na temat lakierów wodnych – w szczególności poliuretanowych i poliuretanowo-akrylowych jednoskładnikowych – jest taka, że są one mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechanicznie w porównaniu do lakierów rozpuszczalnikowych.

Jednak wielu specjalistów podkreśla, że nie do końca jest to prawdą. Aby być pewnym jakości lakieru wodnego należy przede wszystkim wybierać produkty uznanych na rynku producentów. Kolejny warunek to precyzyjna aplikacja tego rodzaju lakieru.

Należy zadbać zarówno o przycięcie wystających włosków drewna przed lakierowaniem, jak również przestrzegać zaleceń producenta w kwestii temperatury pomieszczenia i podłogi podczas wysychania. Zbyt szybkie wiązanie lakieru powoduje, że ślady nakładania warstw stają się widoczne.

Lakiery wodne są wydajne, efektowne i wytrzymałe. Oferowane są w różnych efektach połysku – od matowego do błyszczącego.

Poza tym w najmniejszym stopniu zmieniają naturalny kolor drewna. Lakiery wodne wyróżniają się tym, że są prawie bezwonne i najmniej szkodliwe dla zdrowia (zawierają tylko 4–15% rozpuszczalnika). Ich cechą jest także stosunkowo szybkie wysychanie: od 1 godz. do 3 godz. (w temperaturze pokojowej).

Tradycyjnie w ich składzie nie ma także agresywnego chemicznie formaldehydu. Dlatego polecane są one w szczególności do zastosowania na posadzkach w sypialniach, garderobach, pokojach na piętrze czy pokojach dziecięcych.

Lakiery rozpuszczalnikowe poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe są najbardziej odporne na użytkowanie, ścieranie i zarysowania. Wyróżniają się dobrą przyczepnością, są wolne od szkodliwego formaldehydu i zawierają 50–60% rozpuszczalników.

Ich użycie pogłębia naturalną barwę drewna. Czas schnięcia jednej warstwy jest długi i wynosi od 6 godz. do 10 godz. (w temperaturze pokojowej), ale dzięki temu posadzka drewniana  uzyskuje lepsze parametry wytrzymałościowe.

Całkowite utwardzenie uzyskuje się po 8–14 dniach. Lakiery rozpuszczalnikowe w obiektach mieszkalnych najlepiej sprawdzą się w pokojach dziennych, holach oraz ciągach komunikacyjnych, np. schodach.

Kwestia estetyki

To, jaki wygląd ostatecznie będzie miała lakierowana posadzka drewniana zależy przede wszystkim od zastosowanego lakieru. Zastosowane w nich żywice i rozpuszczalniki wpływają bowiem na zmianę wybarwienia i koloru drewna.

Należy pamiętać zatem, że poliuretan stosowany w lakierach zmienia kolor drewna i wpływa na jego wyraźne przyciemnienie. Zachowanie jasnego koloru posadzki zapewnia zastosowanie odpowiedniego lakieru podkładowego. Nie pod wszystkie lakiery można go jednak stosować.

Takim wyjątkiem są tu preparaty rozpuszczalnikowe alkidowo-uretanowe, pod które należy nakładać np. podkłady nitrocelulozowe. Na ostateczny efekt wizualny mają wpływ także technologia wykonania, jak i jakość wykonanych prac (cyklinowania i samego lakierowania).

Rodzaj wybieranego lakieru zależy także od tego, jaki typ drewna będzie nimi zabezpieczany. I tak do drewna drzew liściastych polecane są lakiery elastyczne, np. poliuretanowe, czy alkidowo-uretanowe, które nie pękają podczas pracy drewna;

W przypadku posadzki z drewna iglastych warto wybrać np. lakiery alkidowo-uretanowe. W pierwszej kolejności trzeba z nich jednak usunąć żywicę;

Do drewna egzotycznego jak np. lapacho czy iroko, przeznaczone są lakiery do tzw. trudnych gatunków. Zanim jednak zaaplikujemy lakier, należy położyć specjalny podkład odcinający. W przypadku gatunków jak np. jatoba czy merbau, po położeniu podkładu neutralizującego olejki eteryczne, można zastosować dowolny lakier;

Z kolei do parkietów wyprodukowanych z drewna tzw. intensywnie pracującego, jak np. buk, nie należy stosować lakierów wodnych. Konieczne jest również uprzednie zabezpieczenie posadzki podkładem, który nie pęka podczas pracy drewna.

Dowiedz się jak utrzymać porządek i czystość na budowie.

 

Komentarze

Zaloguj się