×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wybieramy idealny materiał na ocieplenie poddasza

Wybieramy idealny materiał na ocieplenie poddasza

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 19 wrz 2017 20:30

Aby dach skośny pełnił funkcję zgodnie z swoim przeznaczeniem musi być wykonany zgodnie ze sztuką dekarską. Dach nie tylko nie może przeciekać i przepuszczać ciepła na zewnątrz. Musi też być odporny na działanie siły wiatru, aby chronić użytkowników domu przed działaniem warunków atmosferycznych.

Nie na darmo pokutuje wśród dekarzy powiedzenie, że dach jest piątą elewacją każdego domu. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona użytkowników przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych takich jak sezonowe amplitudy temperatur, czy opady deszczu i śniegu oraz przed hałasem.

Jednak, aby dach mógł sprostać tym podstawowym wymaganiom musi być prawidłowo ocieplony. Jeżeli znajduje się pod nim poddasze użytkowe to termoizolacja musi znaleźć się w połaciach dachu. Jeżeli poddasze jest nieużytkowe to izolacja cieplna może być położona w linii stropu nad ostatnią kondygnacją obiektu budowlanego.

Wszystko to w jednym celu – aby wytworzone ciepło w budynku nie uciekało przed dach na zewnątrz. Istotnym zadaniem dachu jest ochrona wnętrze przed działaniem wody.

Dach składa się z jeszcze z konstrukcji nośnej, warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Ta ostatnia, górna warstwa nie zapewnia szczelności dachu  na właściwym poziomie.

Dlatego potrzebna jest warstwa hydroizolacji, bez której woda opadowa lub roztopiony śnieg przeniknie w głąb poszczególnych warstw dachu. Wtedy zamoczeniu ulegnie termoizolacja, która z biegiem czasu straci swoje właściwości ciepłochronne. Także drewniana konstrukcja nośna pod wpływem działania wilgoci i wody zacznie butwieć i pleśnieć.

Dlatego też pod pokryciem dachu należy ułożyć warstwę hydroizolacyjną. Hydroizolacja jest zbędna w przypadku pokrycia wykonanego z gontów bitumicznych lub płaskiej blachy, gdyż zapewnią one odpowiednią szczelność na całej powierzchni dachu skośnego.

Ponadto, od wewnętrznej strony dachu nie można zapomnieć o paroizolacji, która ma za zadanie uchronić ocieplenie i więźbę przed wilgocią wytworzoną wewnątrz pomieszczeń domu. Poprawność montażu i kolejność wyżej wymienionych warstw oraz rodzaj materiałów zależne są od metody ocieplenia dachu.

 Termoizolacja na dachy

Do ocieplenia dachu wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną, styropian, płyty XPS i PIR. Inwestor, który zdecyduje się na wełnę może ocieplić elementy dachu płytami lub matami o niedużej gęstości rzędu 20–45 kg/m3. Maty i płyty komprymowane po rozpakowaniu powinny chwile poleżeć, aby rozprężyć się i osiągnąć właściwą grubość wynoszącą od 5 cm do 20 cm. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła (λ) dla wełny mineralnej wynosi od 0,032 do 0,042 W/(mK).

Sprężysta wełna sama utrzyma się pomiędzy krokwiami pod warunkiem, że jest odpowiednio przycięta na wymiar. Łączna grubość ocieplenia z wełny mineralnej powinna wynieść 20–30 cm. Wełna dodatkowo pełni doskonałą izolację akustyczną dachu i zabezpiecza drewniane elementy więźby przed ogniem, czego nie można powiedzieć o materiałach wykonany z polistyrenu, czy poliuretanu.

Należy pamiętać, że wełna mineralna jest za to mniej odporna na działanie wilgoci i wody. Z kolei polistyren ekstrudowany spełni swoje funkcje jeśli będzie układany od zewnątrz dachu na sztywnym poszyciu z płyty drewnopochodnych.

Płyty przytwierdza się do poszycia mechanicznie. Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) dla polistyrenu XPS wynosi 0,031–0,038 W/(mK). Warto wspomnieć polistyren jest wyjątkowo odporny na działanie wody i wilgoci.

Płyty PIR stosowane do ocieplenia dachu wyróżniają się grubością 30–180 mm. Ich boki są specjalnie wyprofilowane aby zagwarantować szczelne połączenie na pióro-wpust. Dodatkowo, płyty PIR są obustronnie  powleczone welonem szklanym zwykłym albo bitumizowanym, folią aluminizowaną, aluminium, wzmocnionym papierem lub membraną dachową.

Mimo że są twarde i lekkie wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) – dochodzący nawet do 0,022 W/(mK). Dzięki temu grubość takiej poliuretanowej izolacji nie musi być duża, żeby uzyskać wymaganą izolacyjność cieplną dla dachu. Płyty poliuretanowe PIR stosuje się głównie do ocieplania nakrokwiowego.

Ostatnim rodzajem materiału stosowanego na dachy są folie termoizolacyjne. Są one metalizowane i przekładane folią bąbelkową lub specjalną włókniną Mocuje się je do krokwi od spodu, używając do tego zszywacza.

Folie mają znakomitą izolacyjność termiczną przy niewielkiej grubości 1–2 cm. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,019–0,033 W/(mK). Oprócz termoizolacji ważna jest też szczelność dachu.

Przeczytaj też: Docieplamy i uszczelniamy dach płaski.

Komentarze

Zaloguj się