Najlepsze Domy
Wybieramy gładź polimerową i gipsową. Która się sprawdzi?

Wybieramy gładź polimerową i gipsową. Która się sprawdzi?

Dobór właściwej gładzi szpachlowej zależy głównie od przyzwyczajeń wykonawców. Produkty dostępne obecnie na rynku różnią się wieloma parametrami, co nie pozostaje bez wpływu na ich właściwości i jakość i szybkość pracy wyonawcy. Nie wszystkie są powszechnie znane, dlatego  warto je sprawdzić przed wyborem rodzaju gładzi.

Gładź szpachlowa powszechnie stosowana jest do wykonania warstwy wykończeniowej na ścianach wewnątrz budynków. Należy ją nakładać w warstwach o grubości nie większej niż 1 mm. Celem zastosowania jest uzyskanie gładkiej powierzchni ściany. Efekt ten można uzyskać na wiele sposobów, stosując różne produkty oraz techniki nakładania i wykończenia powierzchni.

Różnice pomiędzy gładzią gipsową a polimerową

Najważniejszą różnicę stanowi zastosowane spoiwo. W przypadku gładzi gipsowej jest to głównie gips, natomiast w przypadku gładzi polimerowej – polimer, czyli dyspersja na bazie polioctanu winylu.

Przykładem mogą być produkty oferowane przez Greinplast: gładź gipsowa GG z dodatkiem polimeru oraz gładź polimerowa GP. Wypełniaczem w obu produktach jest węglan magnezu. W przypadku gładzi GP użyta mączka jest drobniejsza. Zaletą obu produktów jest komfort pracy – są łatwe w nakładaniu i szlifowaniu.

Należy pamiętać, że gips użyty jako spoiwo w gładzi, jest wrażliwy na jakość wody z którą się go rozrabia. Bardzo ważne jest aby była ona czysta. Istotna jest też dbałość o czystość narzędzi, o co niestety nie jest łatwo w warunkach budowy.

Jeśli nie zadbamy należycie o higienę pracy, gips będzie tracił swoje parametry i wiązał szybciej. Na skrócenie czasu wiązania duży wpływ ma też wilgotność oraz niska temperatura.

Czytaj także: Przygotowanie powierzchni ściany pod malowanie. Krok po kroku!

 

Gips, który zwiąże w niesprzyjających warunkach jest słabszy. W warunkach laboratoryjnych czas otwarty pracy wynosi 3 h, jednak na budowie zmniejsza się on nawet dwukrotnie. Niesprzyjające warunki, o których wspomniano wcześniej, mogą ten czas jeszcze skrócić.

W gładzi polimerowej GP czynnikiem wiążącym jest wyłącznie polimer – nie zastosowano tutaj gipsu. Główną różnicą w parametrach roboczych jest to, że brak wiązania pozwala na dłuższy czas otwarty pracy. Gładź nie wiąże, tylko wysycha.

Dlatego też czas przydatności do użycia po rozrobieniu jest długi (minimum 24 h), a zależy on głównie od warunków przechowywania. Rozrobioną gładź można więc z powodzeniem użyć na drugi dzień jeżeli przechowamy ją w szczelnym opakowaniu.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!