×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wybieramy energooszczędne drzwi zewnętrzne

Wybieramy energooszczędne drzwi zewnętrzne

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 14 sie 2017 17:46

Odpowiednie wypełnienie i uszczelnienie, szyby termoizolacyjne w przypadku modeli przeszklonych, właściwa konstrukcja i sposób osadzenia w murze, wreszcie – przemyślane umiejscowienie w bryle budynku – to warunki, jakie powinny spełnić drzwi zewnętrzne dedykowane budynkom energooszczędnym i pasywnym.

Dobry współczynnik przenikania ciepła to nie wszystko – aby dawać pożądane efekty termiczne, drzwi muszą być prawidłowo usytuowane i umocowane, co pozwoli nie tylko na uniknięcie mostków termicznych, ale też umożliwi odpowiednią wentylację i zabezpieczenie przed wilgocią.

Tylko fachowy, „ciepły” montaż sprawi, że nie zmarnujemy energooszczędnego potencjału produktu, który na polskim rynku nie należy do najtańszych. Warto przy tym wybierać takie drzwi, które – obok parametrów termicznych – mają również cechy zapewniające trwałość i zabezpieczenie antywłamaniowe.

Nowe warunki techniczne

Według nowych warunków technicznych, jakim od stycznia 2014 roku powinny odpowiadać budynki, minimalny współczynnik przenikania ciepła dla całych zamontowanych drzwi zewnętrznych nie może być wyższy niż 1,7 W/(m2K). Dla domów energooszczędnych to jednak zdecydowanie za mało.

Drzwi o takich parametrach tylko w pewnym stopniu zmniejszą ilość energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w domu. Dlatego, dla poprawienia efektywności energetycznej całego budynku warto  zastosować drzwi o izolacyjności lepszej niż ta minimalna wymagana przez obowiązujące rozporządzenie – mówi Krzysztof Horała, prezes firmy Hörmann Polska. – Tę świadomość ma też ustawodawca, który przewidział, że w ciągu najbliższych kilku lat przepisy te zostaną zaostrzone. Od 2017 roku dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi 1,5 W/(m2K), a w 2021 roku będzie wynosił 1,3 W/(m2K). To moim zdaniem bardzo dobry kierunek. Obecne rozporządzenie zdaje się być kompromisem między dążeniem do realizacji wysokich standardów ekologicznych w budownictwie a oczekiwaniami i przyzwyczajeniami inwestorów, którzy dopiero uczą się myśleć długofalowo.

 A ci, zdaniem Prezesa firmy Hörmann Polska, coraz częściej przekonują się, że większy wydatek poniesiony na drzwi o lepszym parametrach izolacyjnych szybko się zwróci, a w perspektywie przyniesie nawet zysk, związaną choćby z oszczędnościami uzyskanymi na zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

 Pomysł na konstrukcję i montaż

Jak powiedział nam Sylwester Osojca, kierownik ds. rozwoju produktu w firmie Porta – materiały to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważny jest także pomysł na konstrukcję drzwi i sposób ich mocowania w murze. Efektywny system montażu jest niezwykle istotny z punktu widzenia uzyskania jak najlepszych parametrów izolacyjności drzwi, gdyż ma za zadanie zapobieganie powstawaniu mostków termicznych i zabezpieczenie konstrukcji izolacji termicznej budynku (na styku z ościeżnicą) przed penetracją wody.

W przypadku ciepłego montażu drzwi zewnętrznych – podobnie jak przy montażu okien – niezwykle ważna jest też odpowiednia kolejność czynności i moment rozpoczęcia całego procesu.

Należy go rozpocząć po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Zanim rozpoczniemy kolejne prace, niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie muru, w którym planujemy zamontować ościeżnicę. Podczas montażu ważne jest, aby umieścić drzwi w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku aby uniknąć powstawania mostków termicznych – wyjaśnia Robert Mastalski, menedżer produktu stolarki aluminiowej i Stalowej w firmie Wiśniowski.

Producenci zalecają również stosowanie gotowych systemów montażu i izolacji, dedykowanych konkretnym modelom drzwi, co pozwala zminimalizować ewentualne błędy popełniane przez montażystów.

Oprócz wymienionych zasad prawidłowego montażu drzwi, warto pamiętać o jednej z podstawowych spraw, którą ustalamy jeszcze na etapie projektowania domu – o właściwym umiejscowieniu drzwi w bryle budynku. To również wiąże się z dążeniem do osiągnięcia – zgodnie z wymaganiami dyrektywy UE – jak najwyższej efektywności  energetycznej.

Aby była ona jak najlepsza, południowe strony domów muszą posiadać duże przeszklenia, które pozwalają akumulować ciepło z energii słonecznej. Logiczną  tego konsekwencją jest usytuowanie drzwi wejściowych od strony  północy, a więc tam, gdzie najbardziej narażone są one na straty ciepła i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – podsumowuje Krzysztof Horała.

Autor: Beata Michalik

Dowiedz się, jaka metoda natryskowego malowania wnętrz jest najskuteczniejsza.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się