REKLAMA
Najlepsze Domy
Wodne ogrzewanie podłogowe. Czy się sprawdzi w domu?

Wodne ogrzewanie podłogowe. Czy się sprawdzi w domu?

Ogrzewanie podłogowe o wodne kóre jest starannie zaprojektowane i wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sztuki budowlanej, będzie cieszyło użytkowników przez wiele lat. Wybór sytemu grzewczego zależy głównie od konstrukcji i stanu budynku.

Do elementów, z których składa się instalacja wodnego ogrzewania podłogowego należą: źródło ciepła wraz z armaturą kontrolno-zabezpieczającą, pompa obiegowa, sieć przewodów z armaturą, osprzętem i rozdzielaczami wężownic grzewczych, wężownice grzewcze grzejników podłogowych, urządzenia i armatura regulacyjno-sterownicza.

Poza samą instalacją, grzejnik podłogowy zbudowany jest z: izolacji cieplnej, izolacji przeciwwilgociowej, jastrychu (suchego lub mokrego) oraz okładziny podłogowej. W związku z tak złożoną konstrukcją warto zlecić zaprojektowanie i montaż wyspecjalizowanej ekipie.

Zasadniczą kwestią jest konieczność uwzględnienia sposobu ogrzewania już na etapie projektu budynku wraz ze szczegółowym ustaleniem konstrukcji grzejnika podłogowego. Na tym etapie pojawia się najwięcej błędów, z których najpoważniejszym jest rezygnacja z projektu ogrzewania podłogowego wykonanego przez uprawnionego projektanta.

Aby zaoszczędzić kilkaset złotych za wykonanie projektu, inwestorzy zlecają wykonanie takiej instalacji firmie wykonawczej, składając na ich barki właściwy dobór wszystkich elementów tego ogrzewania. Wodne ogrzewanie podłogowe jest o wiele bardziej skomplikowaną instalacją niż klasyczne ogrzewanie grzejnikowe.

Jego właściwe zaprojektowanie i wykonanie wymaga od projektanta i wykonawcy dużej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Istotny projekt

Na etapie projektowania i doboru urządzeń ogrzewania podłogowego najistotniejsze są następujące czynności:

  • -obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla pomieszczeń ogrzewanych podłogowo zgodnie z obowiązującą Polską Normą PN-EN 50379 – istotne jest dokładne obliczenie ciepła, jakie ma dostarczyć ogrzewanie podłogowe, ponieważ jego nadmiar sprawi, że będziemy źle się czuli w przegrzanych pomieszczeniach lub marzli w niedogrzanych;
  • -ustalenie dostępnych wielkości warstw podłogowych, które należy przeznaczyć do budowy grzejnika podłogowego –trzeba pamiętać, że nie wszędzie będzie możliwa budowa ogrzewania podłogowego z uwagi na brak miejsca w posadzce;
  •  -określenie materiału, z jakiego będą wykonane pokrycia posadzek – materiały te mają skrajnie różne właściwości oddawania ciepła do otoczenia;
  • -określenie orientacyjnych powierzchni zakrytych przez meble, aby określić rzeczywistą powierzchnię oddawania ciepła do pomieszczenia i ustalenia czy ogrzewanie podłogowe jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło;
  • -obliczenie temperatury posadzki w każdym pomieszczeniu – względy zdrowotne;
  • -dobór właściwej automatyki sterującej – ogrzewanie to bez właściwego systemu automatyki zamiast komfortu użytkowania spowoduje, że będziemy czuli się zmęczeni, rozdrażnieni lub wystąpią objawy puchnięcia nóg.

Czytaj także: 5 powodów, dla których warto mieć w domu zmywarkę

Do obliczeń należy używać programów komputerowych – dobór rozdzielaczy, mieszaczy, średnic przewodów doprowadzających wodę do rozdzielaczy pętli grzewczych, rozstawu rur w pomieszczeniach, określenie przepływów, dobór oraz ustalenie temperatur maksymalnych na powierzchni posadzki tak, aby temperatura ta była optymalna dla zdrowia człowieka (28-29ºC).

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!