Najlepsze Domy
Wiertła do drewna, stali i betonu. Czym się różnią?

Wiertła do drewna, stali i betonu. Czym się różnią?

Nawet najlepsza wiertarka nie pomoże, gdy błędnie dobierzemy wiertło do wykonywanej pracy. Jak wybrać to właściwe? Fot. Lange Łukaszuk
Nawet najlepsza wiertarka nie pomoże, gdy błędnie dobierzemy wiertło do wykonywanej pracy. Jak wybrać to właściwe? Fot. Lange Łukaszuk
Nieprawidłowo dobrane wiertła obniżają efektywność pracy, łatwo ulegają uszkodzeniom i mogą negatywnie wpłynąć na kondycję elektronarzędzia. Które wybrać, by cieszyć się trwałym osprzętem i wydajną pracą?

Nawet najlepsza wiertarka nie pomoże, gdy błędnie dobierzemy wiertło do wykonywanej pracy. Jak wybrać to właściwe?

Wiertła do betonu i kamienia

Wybierając wiertła do betonu i kamienia (1) należy dopasować je do uchwytu, jakim dysponuje elektronarzędzie. W przypadku modeli z uchwytem samozaciskowym będą to wiertła walcowe (cylindryczne), z kolei w przypadku młotowiertarek i młotów udarowych najczęściej będą to wiertła dostosowane do uchwytów SDS-Max i SDS Plus. Wiertła do pracy z trudnymi materiałami jak kamień, beton czy marmur powinny być odpowiednio wzmocnione.

 Możemy wybrać niezwykle trwałe wiertła diamentowe do wiercenia w betonie na sucho, żelbecie czy naturalnym kamieniu lub te z węglików spiekanych, w których ostrze wykorzystuje udar do kruszenia materiału i wykonywania precyzyjnych otworów – mówi Adam Raczkowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

 Wiertła do pracy z betonem i kamieniem charakteryzują się szeroką, głęboko osadzoną i masywną częścią roboczą. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia wynikające z konstrukcji wierteł – jak np. podwójne ostrze Twixx do szybkiego odprowadzania urobku w czasie wiercenia zaprojektowane przez markę Abraboro.

W przypadku większych otworów doskonale sprawdzają się wiertła koronkowe z segmentem diamentowym, które pozwalają wycinać otwory o średnicy od 30  do nawet  450 mm.

Wiertła do metalu

W przypadku pracy z metalem, najczęściej mamy do czynienia z wiertłami walcowymi lub stożkowymi.

Na szczególną uwagę zasługują wiertła HSS-GS ze stali szybkotnącej. Dzięki wykonaniu metodą pełnego szlifowania i korekcji ścinu, pozwalają na większą prędkość wiercenia i szybszy posuw, zapewniając dużą precyzję i prostolinijność wierceń w stali czy żeliwie – mówi Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk.

W przypadku najtwardszych materiałów – na przykład metali szlachetnych – warto wybrać wiertła dodatkowo powlekane azotkiem tytanu lub z zawartością kobaltu, co zapewnia im odporność na ścieranie i podnosi żywotność osprzętu. Wiertła do metalu można poznać po zeszlifowanej krawędzi skrawającej i zapewniającym stabilność pracy rowku wiórkowym.

Wiertła do drewna

Wybierając wiertło do pracy z drewnem, mamy do czynienia z modelami różniącymi się twardością, wielkością i sposobem pracy. Do najpopularniejszych typów należą wiertła kręte (7), zapewniające dużą precyzję wiercenia otworów

To wiertła, w których zwoje kończą się ostrzami skrawającymi i biegnącymi równolegle do nich rowkami odprowadzającymi wióry. Świetnie sprawdzają się przy pracach wykończeniowych czy pogłębianiu otworów – mówi Adam Raczkowski.

Do otworów o większych średnicach przeznaczone są wiertła płaskie, z dwoma prosto ułożonymi ostrzami i wiertłem bez rowków odprowadzających. Dobrze spisują się przy wierceniu otworów, których średnica dochodzi do 38 mm.

 Co z materiałem? Tu jako materiał budulcowy najczęściej wykorzystywana jest stal chromowo-wanadowa, często dodatkowo hartowana, co zapewnia wyższą skuteczność i żywotność wiertła.

 Jednocześnie pracując z drewnem warto pamiętać o szerokim asortymencie dodatkowych akcesoriów. To np. otwornice, łączące funkcję wiertła i piły, w których brzeszczot wycina w materiale otwór o przekroju koła.

Otwornice pozwalają wycinać otwory przelotowe o średnicy nawet 152   milimetrów. Możemy wybrać też otwornicę uniwersalną z szybkowymiennymi wkładami do wiercenia otworów o kilku najpopularniejszych średnicach – mówi Adama Raczkowski z Lange Łukaszuk.

Czytaj także: Certyfikat potwierdzający fachowość

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!