×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wiertła do drewna, stali i betonu. Czym się różnią?

Wiertła do drewna, stali i betonu. Czym się różnią?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 25 sty 2018 17:00

Nieprawidłowo dobrane wiertła obniżają efektywność pracy, łatwo ulegają uszkodzeniom i mogą negatywnie wpłynąć na kondycję elektronarzędzia. Które wybrać, by cieszyć się trwałym osprzętem i wydajną pracą?

Nawet najlepsza wiertarka nie pomoże, gdy błędnie dobierzemy wiertło do wykonywanej pracy. Jak wybrać to właściwe?

Wiertła do betonu i kamienia

Wybierając wiertła do betonu i kamienia (1) należy dopasować je do uchwytu, jakim dysponuje elektronarzędzie. W przypadku modeli z uchwytem samozaciskowym będą to wiertła walcowe (cylindryczne), z kolei w przypadku młotowiertarek i młotów udarowych najczęściej będą to wiertła dostosowane do uchwytów SDS-Max i SDS Plus. Wiertła do pracy z trudnymi materiałami jak kamień, beton czy marmur powinny być odpowiednio wzmocnione.

 Możemy wybrać niezwykle trwałe wiertła diamentowe do wiercenia w betonie na sucho, żelbecie czy naturalnym kamieniu lub te z węglików spiekanych, w których ostrze wykorzystuje udar do kruszenia materiału i wykonywania precyzyjnych otworów – mówi Adam Raczkowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

 Wiertła do pracy z betonem i kamieniem charakteryzują się szeroką, głęboko osadzoną i masywną częścią roboczą. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia wynikające z konstrukcji wierteł – jak np. podwójne ostrze Twixx do szybkiego odprowadzania urobku w czasie wiercenia zaprojektowane przez markę Abraboro.

W przypadku większych otworów doskonale sprawdzają się wiertła koronkowe z segmentem diamentowym, które pozwalają wycinać otwory o średnicy od 30  do nawet  450 mm.

Wiertła do metalu

W przypadku pracy z metalem, najczęściej mamy do czynienia z wiertłami walcowymi lub stożkowymi.

Na szczególną uwagę zasługują wiertła HSS-GS ze stali szybkotnącej. Dzięki wykonaniu metodą pełnego szlifowania i korekcji ścinu, pozwalają na większą prędkość wiercenia i szybszy posuw, zapewniając dużą precyzję i prostolinijność wierceń w stali czy żeliwie – mówi Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk.

W przypadku najtwardszych materiałów – na przykład metali szlachetnych – warto wybrać wiertła dodatkowo powlekane azotkiem tytanu lub z zawartością kobaltu, co zapewnia im odporność na ścieranie i podnosi żywotność osprzętu. Wiertła do metalu można poznać po zeszlifowanej krawędzi skrawającej i zapewniającym stabilność pracy rowku wiórkowym.

Wiertła do drewna

Wybierając wiertło do pracy z drewnem, mamy do czynienia z modelami różniącymi się twardością, wielkością i sposobem pracy. Do najpopularniejszych typów należą wiertła kręte (7), zapewniające dużą precyzję wiercenia otworów

To wiertła, w których zwoje kończą się ostrzami skrawającymi i biegnącymi równolegle do nich rowkami odprowadzającymi wióry. Świetnie sprawdzają się przy pracach wykończeniowych czy pogłębianiu otworów – mówi Adam Raczkowski.

Do otworów o większych średnicach przeznaczone są wiertła płaskie, z dwoma prosto ułożonymi ostrzami i wiertłem bez rowków odprowadzających. Dobrze spisują się przy wierceniu otworów, których średnica dochodzi do 38 mm.

 Co z materiałem? Tu jako materiał budulcowy najczęściej wykorzystywana jest stal chromowo-wanadowa, często dodatkowo hartowana, co zapewnia wyższą skuteczność i żywotność wiertła.

 Jednocześnie pracując z drewnem warto pamiętać o szerokim asortymencie dodatkowych akcesoriów. To np. otwornice, łączące funkcję wiertła i piły, w których brzeszczot wycina w materiale otwór o przekroju koła.

Otwornice pozwalają wycinać otwory przelotowe o średnicy nawet 152   milimetrów. Możemy wybrać też otwornicę uniwersalną z szybkowymiennymi wkładami do wiercenia otworów o kilku najpopularniejszych średnicach – mówi Adama Raczkowski z Lange Łukaszuk.

Czytaj także: Certyfikat potwierdzający fachowość

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się