Najlepsze Domy
W kierunku „zielonego” budownictwa

W kierunku „zielonego” budownictwa

Rozmawiamy z Rafałem Schurmą, założycielem, i prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) o wyzwaniach jakie czekają ekologiczne budownictwo w Polsce. For. PLGBC
Rozmawiamy z Rafałem Schurmą, założycielem, i prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) o wyzwaniach jakie czekają ekologiczne budownictwo w Polsce. For. PLGBC
Rozmawiamy z Rafałem Schurmą, założycielem, i prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) o wyzwaniach jakie czekają ekologiczne budownictwo w Polsce. Zastanowimy się jaką rolę pełni wykonawca w „budowaniu” ekologicznej Polski. Wreszcie odpowiemy na pytanie czy polscy wykonawcy posiadają wiedzę, umiejętności i doświadczenie, niezbędne przy wznoszeniu certyfikowanych budynków.

Jak oceniacie Państwo ubiegły rok i 2017 rok z punktu widzenia ekologicznego i energooszczędnego budownictwa?

Jeśli chodzi o rynek polski to z naszego punktu widzenia oceniamy go bardzo pozytywnie. Raport PLGBC pokazuje, że co dwa do trzech lat podwaja się ilość obiektów, które poddają się restrykcyjnym wymaganiom dobrowolnych certyfikacji wielokryterialnych (tj. LEED czy BREEAM). W chwili obecnej to ponad 500 certyfikacji, co przekłada się na miliony metrów kwadratowych wysokiej jakości zielonych budynków w niczym nie ustępujących swoim zachodnim odpowiednikom. Coraz częściej, wdrażane w tych budynkach zielone rozwiązania znajdują później swoje pojedyncze zastosowania w nowo powstałych budynkach, które uznawane są za standard branżowy i nie pretendują do żadnej certyfikacji. Sama jakość wykonania i trwałość to również bardzo niedoceniane aspekty budowania w sposób zrównoważony. To przecież od tego właśnie zależy jak często zastosowane w budynku materiały, wykończenia wymagać będą remontu lub wymiany, a co ważniejsze czy w zakładanym przez inwestora czasie będą one funkcjonować w 100% zgodnie z założeniami projektowymi.

Jakie działania podejmuje wasz Stowarzyszenie ,aby zwiększyć tą świadomość, wiedzę i doświadczenie wśród rodzimych wykonawców, podwykonawców i deweloperów?

Są to głównie różnego rodzaju sympozja, konferencje, szkolenia czy spotkania networkingowe zarówno w charakterze organizatorów jak i współorganizatorów, partnerów, prezenterów czy wreszcie uczestników. PLGBC prowadzi również rozbudowaną stronę internetową, regularnie wydaje newslettery oraz własne opracowania czy też raporty. Od samego początku stowarzyszenie kładzie mocny nacisk na ich wysoki poziom merytoryczny i stara się docierać do różnych grup docelowych, bezpośrednio i pośrednio związanych z budownictwem. W roku 2016 opublikowaliśmy raport roczny w którym szczegółowo można przeczytać o naszych działaniach w skali minionego roku.
Jaka jest waszym zdaniem rola wykonawcy w tworzeniu i rozwoju rynku budownictwa ekologicznego?
Chociaż nie powinniśmy umniejszać roli inwestora, projektantów, inżynierów czy nawet przyszłych użytkowników obiektu, to faktycznie rola wykonawcy powinna być kluczowa dla prawidłowej implementacji projektu, dbałości o dobór właściwych rozwiązań zastępczych, czy np. gospodarki materiałowej na placu budowy. Choć kilka firm wykonawczych na rodzimym rynku ma już całkiem spore doświadczenie z zielonymi i certyfikowanymi obiektami, z całą pewnością przeciętna firma budowlana w Polsce musi się jeszcze sporo nauczyć. W dużych podmiotach, które od kilku lat biorą udział w szeregu zrównoważonych inwestycji znajduje się często zespół specjalistów zajmujących się niemal wyłącznie tym zagadnieniem. Takie firmy jak Skanska czy Karmar-Bouygues dzielą się już swym doświadczeniem z innymi. Z roku na rok przybywa specjalistów z doświadczeniem, co znacząco ułatwia pracę projektantom i konsultantom. Praca z taki firmami charakteryzuje dojrzałe rynki, czego nie można było o Polsce powiedzieć jeszcze zaledwie kilka lat temu. To się szybko zmienia.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!