REKLAMA
Najlepsze Domy
Taras i balkony pod trwałą ochroną

Taras i balkony pod trwałą ochroną

Balkony i tarasy to elementy budowli, szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, jak i obciążeń mechanicznych związanych z ich użytkowaniem. Dobór właściwego systemu do hydroizolacji jest tylko jednym z elementów niezbędnych do poprawnego ich. Niezbędne okazuje się wybór i montaż profili okapu oraz wiedza i doświadczenie wykonawcy.

W trakcie wykonania tarasu lub balkonu wykonawca musi zwrócić uwagę na wiele niuansów wykonawczych. Przy wyborze takiego systemu bardzo ważne jest określenie czy na tarasie lub balkonie zostaną ułożone okładziny ceramiczne, czy też zastosowana posadzka żywiczna.

Dodatkowo powinien zwrócić uwagę na wykonanie spadków oraz dylatacji zapewniających wierzchnim warstwom możliwości ruchów termicznych. Ważny jest też system profili okapowych z odpowiednio uszczelnionym miejscem wokół obróbek blacharskich.

Dodatkowo taras powinien być tak wykonany, aby zapewnić ochronę pomieszczeń znajdujących się poniżej dzięki zastosowaniu odpowiedniej warstwy termoizolacji. Wykonawca powinien więc wykazać się dużą wiedzą i doświadczeniem przy prowadzeniu prac na balkonach i tarasach. W szczególności powinien wiedzieć na jakie obciążenia są one narażone.

Trwale obciążone

Tarasy i balkony to miejsca szczególnie narażone na działanie różnych negatywnych czynników. Pierwszym z nich jest obciążenie mechaniczne, wynikające z ciężaru własnego konstrukcji jak i obciążeń zmiennych spowodowanych np. obciążeniem przez użytkowników tych powierzchni.

Długotrwała obecność wody prowadzi nie tylko do korozji konstrukcji żelbetowej balkonu lub tarasu, ale też i zniszczenia i odpadania okładziny wierzchniej. Ponadto przyczynia się ona do zwiększenia strat ciepła. Obecność wody na balkonie i tarasie oznacza też pojawienie się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Kolejnym problemem, z którym będzie musiał się zmierzyć każdy wykonawca balkonu lub tarasu to zabezpieczenie ich przed działaniem dodatnich i ujemnych temperatur. W upalne dni powierzchnia tarasu lub balkonu może się nagrzać do ponad 70°C.

Z kolei w czasie ostrej zimy ich powierzchnia oziębia się do temperatury sięgającej do -30°C. W przypadku tarasów umiejscowionych nad ogrzanymi pomieszczeniami użytkowymi dochodzi do jeszcze większej różnicy temperatur pomiędzy spodem, a jego wierzchnią warstwą. Destrukcyjne są także cykle zamarzania i odmarzania w czasie wczesnej i późnej zimy.

Dodatkowym, obciążeniem jakim poddawane są balkony i tarasy są kwaśne deszcze, środki chemiczne, a nawet i sole rozmrażające.

Dlatego do prawidłowego wykonania tarasu nie tylko istotne jest zastosowanie odpowiedniego systemu uszczelniającego, ale też i prawidłowe wykonanie poszczególnych jego elementów.

Wykonanie tarasu "na sucho". Krok po kroku.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!