REKLAMA
Najlepsze Domy
Szpachlowanie podłoża przy niekorzystnych warunkach klimatycznych

Szpachlowanie podłoża przy niekorzystnych warunkach klimatycznych

Dni robią się coraz krótsze, a temperatura za oknem spada. Startuje sezon grzewczy i nie ma co ukrywać – nadchodzą chłodne miesiące. Późny okres jesienny i zima to niekorzystny czas dla inwestorów i wykonawców budowlanych. Wielu zewnętrznych prac nie da się wykonywać podczas minusowych temperatur, a i zadania związane z wykańczaniem wnętrz są utrudnione.

Szpachlowanie podłoża to jedna z podstawowych czynności, którą wykonuje się przed montażem okładziny podłogowej. Trzeba je przeprowadzić zwłaszcza wtedy, kiedy badanie jastrychu wykazało, że nie jest on w najlepszej kondycji.

Niestety taka sytuacja zdarza się bardzo często – zarówno w przypadku nowych, deweloperskich inwestycji, jak i budownictwa jednorodzinnego, a zwłaszcza w przypadku renowacji.

Posadzkarze, sprawdzając podłoże, często stwierdzają, że jest ono nierówne, a dodatkowo jego wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia. Aby je wzmocnić i wyrównać, stosuje się odpowiednie grunty i profesjonale masy szpachlowe.

W Polsce, w większości przypadków jakość jastrychów jest odpowiednia dla posadzek pływających (układanych na podkładzie paneli w systemie bezklejowym), niestety – rzadko zdarza się, by można było na nich od razu układać podłogi drewniane czy wykładziny w sposób trwały, czyli przyklejając je do podłoża. 

Na polskich budowach najczęściej stosowany jest jastrych na bazie cementu (ok. 90% wszystkich inwestycji), choć coraz częściej można spotkać się z podłożami anhydrytowymi (na bazie gipsu).
Kiedy trzeba zastosować masę szpachlową?

Szpachlowanie posadzek profesjonaliści zalecają praktycznie przy każdej inwestycji. Nie jest jednak to ich „widzimisię”. Żeby podłoga drewniana była stabilna i pięknie prezentowała się przez lata, podłoże musi być mocne, suche, równe, bez spękań, a także czyste oraz o odpowiedniej wilgotności (maksymalnie 2% CM w przypadku jastrychów cementowych oraz 0,5% CM w przypadku podkładów anhydrytowych).

Identyczne wymagania mają wykładziny, zwłaszcza coraz popularniejsze płytki i panele LVT. W przypadku tego typu podłóg niezwykle ważna jest równość podłoża – na cienkich, 2-3-milimetrowych okładzinach każda nierówność stanie się bardzo szybko widoczna.
 
Odpowiednie parametry podłoża to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla wykonawcy. To podstawowy warunek, który musi być spełniony przed montażem posadzki. Zdarza się, że inwestorzy dziwią się, że nie można od razu ułożyć podłogi, podejrzewają, że wykonawcy „przesadzają” w określaniu wymagań. Nic bardziej mylnego. Dobry fachowiec przeprowadza badanie podłoża i na jego podstawie określa zakres prac przygotowawczych. Robi to w trosce o efekt – wygląd i trwałość okładziny podłogowej. Myśli przy tym długofalowo – w końcu podłoga to bardzo często inwestycja na wiele lat –  podkreśla Maciej Załęski, doradca techniczny marki Uzin.

Warunki do wylewania masy wyrównującej

Warunki idealne do prowadzania prac przygotowawczych i naprawczych podłoża to temperatura w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza i wilgotność względna powietrza poniżej 65%. To właśnie dla takich warunków producenci mas szpachlowych podają średni czas obróbki oraz możliwości wchodzenia na podłoże czy montażu okładziny.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze mamy do czynienia z optymalnymi warunkami. W przypadku skrajnych warunków – srogą zimą lub upalnym latem – czas schnięcia masy i osiągania przez nią gotowości do dalszych prac może się znacząco wydłużyć lub skrócić.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!