×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Systemowe ocieplenie ścian

Systemowe ocieplenie ścian

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 17 sie 2019 12:00

Ściany zewnętrzne budynku pełnią bardzo istotne funkcje. Z jednej strony odpowiadają za stabilność konstrukcji, z drugiej strony chronią wnętrze przed stratami ciepła. Dlatego tak ważny jest wybór kompletnego i odpowiedniego systemu termoizolacji ścian zewnętrznych.

Od lat najpopularniejszymi produktami używanymi do termoizolacji są styropian i wełna mineralna. Pierwszy z nich jest porowatym tworzywem sztucznym, otrzymywanym w procesie spieniania granulek polistyrenu (twardego, szklistego granulatu o średnicy od 0,2 do 2,5 mm) przy użyciu pary wodnej o temperaturze powyżej 90°C. Jaki materiał najlepiej się sprawdzi? 

Styropian czy wełna?

Wśród materiałów stosowanych do ocieplania ścian zewnętrznych budynków największą popularnością cieszą się styropian i wełna mineralna. Posiadają one porównywalne właściwości termoizolacyjne. Styropian jest jednak o wiele lżejszy. Wełna za to ma lepsze parametry jako izolacja akustyczna oraz warstwa ognioochronna. Ogranicza to ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów – wełnę mineralną od styropianu wyróżnia właśnie odporność na wilgoć i paroprzepuszczalność. W efekcie jest to materiał droższy i trochę bardziej wymagający w montażu. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego i systemu dociepleniowego to podstawa sukcesu.

Kompletny system

Bezspoinowy system ociepleń to stosunkowo złożony zestaw technologiczny, którego funkcjonalność w dużym stopniu zależy od wzajemnego dopasowania poszczególnych komponentów. Należy wobec tego stosować wyłącznie kompletne systemy dopuszczone do stosowania w Polsce. Jedynie wówczas możemy zakładać, że wykonane ocieplenie osiągnie odpowiednią, przewidywaną trwałość, gwarantując tym samym długotrwały efekt termooszczędności. Niedopuszczalne jest mieszanie produktów z różnych systemów. Oprócz utraty gwarancji producenta, który ponosi odpowiedzialność wyłącznie w przypadku zastosowania kompletnej technologii, może to doprowadzić do powstawania różnego rodzaju wad powierzchni ocieplenia, takich jak przebarwienia i wykwity, a nawet utrata spójności poszczególnych warstw płaszcza fasady.

Jakiekolwiek uszkodzenia powierzchni ocieplenia ETICS z reguły postępują wraz z upływem czasu, powodując najczęściej zawilgocenie lub utratę wiatroszczelności, co w znacznym stopniu obniża izolacyjność termiczną przegrody. Warto więc stosować systemy sprawdzone, legitymujące się wieloletnim, efektywnym zastosowaniem. Z tych samych względów najwyższą wagę należy przykładać do rzetelności i jakości wykonawstwa. Roboty dociepleniowe należy wykonywać zgodnie ze wskazaniami i zaleceniami zawartymi w aktualnej instrukcji technicznej ITB oraz aprobacie technicznej systemu i instrukcjach producenta. Materiały wchodzące w skład systemu ociepleń należy przygotowywać i wbudowywać ścisłe według wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów. . Liczy się jeszcze jakość wykonania z uwzględnieniem newralgicznych stref.

Uwaga na mostki termiczne

Mostki cieplne to takie obszary w przegrodach budowlanych, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło. Powstają w miejscu zastosowania materiałów o lepszej przewodności cieplnej, czyli najczęściej materiałów konstrukcyjnych, ale także tam, gdzie wadliwe zastosowano izolację i powstały nieszczelności instalacyjne. Można ich jednak uniknąć – zarówno liniowych, powstających na powierzchni przegrody, jak i tych związanych z zastosowaniem innego materiału, przerywającego ciągłość izolacji – czyli mostków punktowych. Dokładność i jakość wykonywanych prac ma znaczący wpływ na powstawanie mostków cieplnych.

Prawidłowa termoizolacja ścian zewnętrznych z zastosowaniem złożonego systemu izolacji cieplnej, przynosi znaczące oszczędności podczas eksploatacji budynku, zmniejszając – nawet o połowę – koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Mostki cieplne w przegrodach obniżają skuteczność ocieplenia, zwiększając – nawet o jedną czwartą – zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Sprzyjają też zatrzymywaniu się wewnątrz budynku wilgoci, która staje się pożywką dla pleśni i grzybów. Dlatego jedną z reguł skutecznego ocieplenia jest dążenie do maksymalnego ograniczenia liczby mostków termicznych. Co prawda nie ma metody, która pozwoliłaby ich całkowicie uniknąć, lecz jeśli dobrze zaprojektuje się i prawidłowo zainstaluje ocieplenie, w wielu punktach elewacji można zapobiec ich powstaniu.

Projekt techniczny ocieplenia powinien zawierać szczegółowe obliczenia rodzaju i grubości warstwy termoizolacyjnej. Należy pamiętać o dokładnych rysunkach pokazujących wykonanie każdego nietypowego miejsca na elewacji, w tym ocieplenia ościeży i narożników, mocowań zewnętrznych detali, takich jak tablice adresowe, oświetlenie, syreny alarmów, skrzynki na listy. Elementy takie najlepiej umieszczać na specjalnych podkładkach, które również powinny być przewidziane w projekcie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wkręcić w płytę termoizolacyjną specjalne mocowania wykonane z tworzywa.

Brak jasnych wytycznych projektowych może prowadzić do błędów wykonawczych, których nie zauważy ani ekipa realizująca prace ociepleniowe, ani inspektor nadzoru, o inwestorze nie wspominając.

Prawidłowe ocieplanie

Wykonawcy z kolei muszą pamiętać o dokładnym przyklejeniu płyt termoizolacyjnych, starannym ociepleniu ścian fundamentowych oraz cokołów i prawidłowych obróbkach wokół otworów okiennych i drzwiowych.

Trzeba też zwracać uwagę na gwarantujące zachowanie ciągłości warstwy termoizolacyjnej połączenie ściany zewnętrznej z połacią dachu. Ważna jest fachowa obróbka płyt balkonowych, odpowiednie zamocowanie na elewacji elementów dodatkowych oraz wzmocnione ocieplenie zamocowań zewnętrznych elementów konstrukcyjnych, w tym balustrad, markiz, instalacji odgromowych. W przypadku mechanicznego mocowania płyt termoizolacyjnych miejsca użycia łączników trzeba zabezpieczyć, a najlepiej zastosować łączniki o specjalnej konstrukcji, która niweluje ucieczkę ciepła.

O efektywnej termoizolacji budynków będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL</h4

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się