Najlepsze Domy
Systemowe ocieplenie ścian

Systemowe ocieplenie ścian

Ściany zewnętrzne budynku pełnią bardzo istotne funkcje. Z jednej strony odpowiadają za stabilność konstrukcji, z drugiej strony chronią wnętrze przed stratami ciepła. Dlatego tak ważny jest wybór kompletnego i odpowiedniego systemu termoizolacji ścian zewnętrznych.

Od lat najpopularniejszymi produktami używanymi do termoizolacji są styropian i wełna mineralna. Pierwszy z nich jest porowatym tworzywem sztucznym, otrzymywanym w procesie spieniania granulek polistyrenu (twardego, szklistego granulatu o średnicy od 0,2 do 2,5 mm) przy użyciu pary wodnej o temperaturze powyżej 90°C. Jaki materiał najlepiej się sprawdzi? 

Styropian czy wełna?

Wśród materiałów stosowanych do ocieplania ścian zewnętrznych budynków największą popularnością cieszą się styropian i wełna mineralna. Posiadają one porównywalne właściwości termoizolacyjne. Styropian jest jednak o wiele lżejszy. Wełna za to ma lepsze parametry jako izolacja akustyczna oraz warstwa ognioochronna. Ogranicza to ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów – wełnę mineralną od styropianu wyróżnia właśnie odporność na wilgoć i paroprzepuszczalność. W efekcie jest to materiał droższy i trochę bardziej wymagający w montażu. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego i systemu dociepleniowego to podstawa sukcesu.

Kompletny system

Bezspoinowy system ociepleń to stosunkowo złożony zestaw technologiczny, którego funkcjonalność w dużym stopniu zależy od wzajemnego dopasowania poszczególnych komponentów. Należy wobec tego stosować wyłącznie kompletne systemy dopuszczone do stosowania w Polsce. Jedynie wówczas możemy zakładać, że wykonane ocieplenie osiągnie odpowiednią, przewidywaną trwałość, gwarantując tym samym długotrwały efekt termooszczędności. Niedopuszczalne jest mieszanie produktów z różnych systemów. Oprócz utraty gwarancji producenta, który ponosi odpowiedzialność wyłącznie w przypadku zastosowania kompletnej technologii, może to doprowadzić do powstawania różnego rodzaju wad powierzchni ocieplenia, takich jak przebarwienia i wykwity, a nawet utrata spójności poszczególnych warstw płaszcza fasady.

Jakiekolwiek uszkodzenia powierzchni ocieplenia ETICS z reguły postępują wraz z upływem czasu, powodując najczęściej zawilgocenie lub utratę wiatroszczelności, co w znacznym stopniu obniża izolacyjność termiczną przegrody. Warto więc stosować systemy sprawdzone, legitymujące się wieloletnim, efektywnym zastosowaniem. Z tych samych względów najwyższą wagę należy przykładać do rzetelności i jakości wykonawstwa. Roboty dociepleniowe należy wykonywać zgodnie ze wskazaniami i zaleceniami zawartymi w aktualnej instrukcji technicznej ITB oraz aprobacie technicznej systemu i instrukcjach producenta. Materiały wchodzące w skład systemu ociepleń należy przygotowywać i wbudowywać ścisłe według wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów. . Liczy się jeszcze jakość wykonania z uwzględnieniem newralgicznych stref.

Uwaga na mostki termiczne

Mostki cieplne to takie obszary w przegrodach budowlanych, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło. Powstają w miejscu zastosowania materiałów o lepszej przewodności cieplnej, czyli najczęściej materiałów konstrukcyjnych, ale także tam, gdzie wadliwe zastosowano izolację i powstały nieszczelności instalacyjne. Można ich jednak uniknąć – zarówno liniowych, powstających na powierzchni przegrody, jak i tych związanych z zastosowaniem innego materiału, przerywającego ciągłość izolacji – czyli mostków punktowych. Dokładność i jakość wykonywanych prac ma znaczący wpływ na powstawanie mostków cieplnych.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!