Najlepsze Domy
Stalowy system rynnowy - montaż krok po kroku

Stalowy system rynnowy - montaż krok po kroku

Rozwiązania do wykończenia domu, wykonane ze stali, szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach, w których występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne, obfite opady deszczu oraz duże nasłonecznienie. Stal, już ze swojej definicji, jest materiałem bardzo wytrzymałym. Każdy zaś producent dodatkowo wzmacnia ją poprzez dodanie warstw ochronnych. W skład standardowego systemu rynnowego, wykonanego ze stali, wchodzą: haki doczołowe lub nakrokwiowe, rynny i rury spustowe wraz z odpływami, łącznik, łuki, mufy, kolanka oraz obejmy.

Inwestorzy stojący przed wyborem systemu rynnowego mają do podjęcia szereg ważnych decyzji. Od surowca, z którego będzie on wykonany, przez jego kształt, a na kolorze skończywszy. Niezmiennie od lat jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest stal, cechująca się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jak właściwie przeprowadzić montaż orynnowania z tego materiału?

Prace poprzedź pomiarami

Doboru rodzaju rynien powinniśmy dokonać w oparciu o wyniki obliczeń efektywnej powierzchni dachu, tzw. EPD. Otrzymane wyliczenia pozwolą nam zaplanować ile rynien, jakiej długości, średnicy i głębokości należy zamontować przy danym typie dachu. Ważnymi parametrami będą ponadto kształt i szerokość orynnowania. Na ich podstawie możemy określić, jak dużo wody opadowej, i jak szybko, przez nie przepłynie. W tego typu przygotowaniach powinniśmy opierać się na pomocy i wiedzy doświadczonego dekarza. Dokonując wyboru systemu rynnowego pod uwagę powinniśmy wziąć także intensywność opadów w regionie, który zamieszkujemy. Jest to istotny parametr, pomocny przy obliczaniu przepustowości systemu rynnowego.

Montaż tylko ze sprawdzoną ekipą

Montaż systemu rynnowego to skomplikowane zadanie, którego wykonaniem zawsze powinien zajmować się wykwalifikowany i sprawdzony dekarz. Instalacja orynnowania wiąże się bowiem z pracą na wysokościach, koniecznością posługiwania się specjalistycznym sprzętem, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. By sprawnie przeprowadzić wszystkie prace konieczne będzie użycie piły do metalu, giętarki do haków, wkrętów, poziomicy i sznurka, wkrętarki lub śrubokrętu, sprayu poślizgowe, flamastra oraz szczypców do blachy. Dopiero z takim wyposażeniem można przystąpić do montażu orynnowania.

Tych zasad należy przestrzegać

Zakup systemu rynnowego to z reguły wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, co stanowi znaczący procent wartości całej inwestycji. Dlatego też przed montażem wszystkie jego elementy należy przechowywać w odpowiednich warunkach, by nie uległy uszkodzeniu. Komponenty orynnowania najlepiej magazynować w niezawilgoconym miejscu, a folię ochronną usunąć z elementów długich nie później, niż po 3 miesiącach od daty zakupu. Przestrzeganie tych środków ostrożności pozwoli zachować rynny w nienaruszonym stanie.

Krok 1 – ustalamy pozycje odpływów

Przed rozpoczęciem prac montażowych systemu rynnowego powinniśmy ustalić miejsca, w których rozmieszczone zostaną piony spustowe. Stanowią one niezwykle istotny element każdego orynnowania, a ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien do rur spustowych. Rozstawienie rur spustowych wynika w głównej mierze z kształtu dachu i kąta jego nachylenia. Im jest on większy, tym szybciej woda deszczowa spływa do rynien i rur spustowych.

Krok 2 – mocujemy haki

Pracę nad samym montażem systemu rynnowego powinno się rozpocząć od wyboru jednego z dwóch sposobów jego instalacji. Rynny stalowe możemy przymocować za pomocą haków doczołowych lub nakrokwiowych. Niezwykle istotną kwestią jest umiejętne rozróżnienie obu typów. Decyzja o sposobie montażu orynnowania jest o tyle ważna, iż określa późniejszą technikę wykończenia okapu. Jeżeli wybraliśmy już sposób mocowania haków oraz wyznaczyliśmy miejsca, w których znajdą się odpływy, możemy przejść do montażu skrajnych haków. Ich położenie należy zaplanować tak, by pion spustowy znajdował się między nimi.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!