×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Sprzątamy na placu budowy. Jak robić to efektywnie?

Sprzątamy na placu budowy. Jak robić to efektywnie?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 07 marz 2018 12:05

Utrzymanie porządku i czystości niezależnie czy wewnątrz remontowanych pomieszczeń czy na placu budowy wymaga do wykonawców czasu, zaangażowania i systematyczności. Jednak dzięki odpowiedniemu doborowi i zastosowaniu odpowiednich urządzeń sprzątających sprzątanie nie musi być takie uciążliwe.

Sprzątanie przy użyciu profesjonalnych urządzeń to same korzyści dla wykonawcy. Pozwalają nie tylko przyspieszyć wykonanie czynności związanych z utrzymaniem porządku, ale co więcej zminimalizować i nawet zapobiec tworzeniu odpadów budowlanych podczas prowadzenia prac budowlanych. Tutaj istotny jest także odpowiedni dobór urządzeń do zakresu prowadzenia prac porządkowych.

Zupełnie inne wymagania stawiane są urządzeniom sprzątającym wykorzystywanym podczas prac remontowo-budowlanych w pomieszczeniach, a zupełnie inne na otwartym placu budowy.

Porządek na placu

Plac budowy oznacza większy obszar, na którym są prowadzone różne prace budowlane przez wielu wykonawców. Naturalne jest też, że ekipy specjalizujące się w sprzątaniu mają większy zakres obowiązków oraz odpadów budowlanych do zutylizowania.

Najczęściej jest to błoto lub przyschnięte błoto. Poza tym istotne jest też utrzymanie w czystości różnego rodzaju maszyn budowlanych. Sprawdzą się w tym wypadku różnego rodzaju urządzenia wysokociśnieniowe (potocznie nazywane myjkami) z możliwością pogrzania wody jak i bez podgrzewania. Zależnie od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia.

Urządzenia z możliwością podgrzania wody czyszczą wydajniej i są stosowane w miejscach najtrudniejszych do wyczyszczenia. Dysponując takim urządzeniem ciśnieniowym w łatwy sposób wykonawcy usuną się pył, farbę czy nawet beton.

Urządzenia wysokociśnieniowe równie dobrze sprawdzają się przy czyszczeniu fasad budynków i maszyn budowlanych. Wśród zalet tego typu rozwiązań należy wymienić także to, że niektóre czynności można wykonywać bez użycia środków czyszczących. Do zalet urządzeń wysokociśnieniowych jest to że możemy wybrać model zasilany elektrycznie jak i wyposażony w silnik spalinowy.

Ponadto ze względu na swoje niewielkie wymiary i niską wagę może pracować wszędzie tam, gdzie ciężko dotrzeć większym urządzeniom. Jest to również dodatkowa zaleta w postaci dużej mobilności urządzenia, które jest wyjątkowo łatwe w transporcie. Urządzenia te są wyposażone w pompę z mosiężną głowicą oraz w automatyczny system redukujący ciśnienie, co wydłuża żywotność takich myjek.

Zamiatarki wymiatają

Plac budowy wymaga także porządnego czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, w tym placów, czy dróg wjazdowych. Do wykonania tego typu zadań porządkowych najlepiej sprawdzą się elektryczne zamiatarki. W segmencie tego typu urządzeń wybór jest naprawdę duży.

W tym wypadku warto sięgnąć po maszyny typu ride-on, z miejscem siedzącym dla operatora – tego typu sprzęt najlepiej wykorzystywać do sprzątania dużych powierzchni. Urządzenia typu ride-on najczęściej wyposażone są w hydrauliczny napęd roboczy i jezdny oraz w hydrauliczne pompy.

Charakteryzuje je duża moc i wydajność – w zależności od modelu wielkość pojemnika może wynosić od 100 l do 150 l. Specjalny hydrauliczny podnośnik umożliwia łatwe i nie wymagające wysiłku opróżnianie pojemnika. Nowoczesne zamiatarki cechuje też duża zwrotność, co znacznie ułatwia manewrowanie i sprzątanie w ciasnych miejscach. Ponadto urządzenia te są wyposażone w systemy aktywnego czyszczenia filtra, znacznie wydłużające jego żywotność.

Woda na budowie

Pojawienie się wody, zwłaszcza tej niepożądanej i w nadmiarze na placu budowy stanowi poważne zagrożenie dla jakości i harmonogramu inwestycji. Przyczyn podtopień czy zalania terenu budowy może być wiele i często jest to skutek wystąpienia kilku z nich jednocześnie – intensywne opady, zaniedbany system melioracji na danym terenie, pęknięcie rury, podniesienie się poziomu wód gruntowych czy powódź i podtopienia.

W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po urządzenia, które efektywnie usuną nadmiar niepożądanej wody i przy tym nie ulegną awarii z powodu przepompowywanego mułu.

Sprawdzą się tu motopompy, których wydajność pompowania sięga ponad 14 tys. l/h, co daje 240 litrów na minutę. Motopompy są dostosowane do osuszania terenu z zamulonej wody z zanieczyszczeniem o średnicy wynoszącej nawet 30 mm.

Należy pamiętać, ze przy wyborze takiego urządzenia należy zwrócić uwagę na warunki w jakich pompa ma pracować, czyli wielkość powierzchni oraz domniemany stopień zanieczyszczenia wody.

Ważne jest też wydajność takiej pompy, która decyduje o ilości pompowanej wody i wpływa na czas wykonania czynności. Z kolei maksymalna wysokość podnoszenia i ssania wpływają na generowane ciśnienie i wydajność pompy. Przy wyborze motopompy istotna jest też moc i jakość silnika. Decyduje to o jakości pracy pompy, jej wydajności i niezawodności.

Wreszcie warto sprawdzić czy nasza pompa jest wyposażona w kosz ssawny. Jest to istotny element pompy, ponieważ zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące w pobieranej wodzie, które mogłyby być szkodliwe dla tego urządzenia. Wykonawcy korzystający codziennie z motopomp na placu budowy, powinni zwrócić szczególną uwagę na właściwe ich użytkowanie, co ma wpływ nie tylko na ich moc przerobową i żywotność.

Prawidłowa obsługa i eksploatacja, zgodna z zapisami instrukcji obsługi danego modelu, wpływa na czas żywotności pompy i jej wydajność. Dodatkowo, systematyczne kontrole stanu zużywających się materiałów eksploatacyjnych zapewniają bezawaryjność pompy. Ponieważ pompy to urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, muszą być regularnie konserwowane, by były gotowe do pracy w każdej chwili i z całą mocą. W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych lub innych części, warto zapytać w autoryzowanym serwisie o oryginalne części – produkowane przez tego samego producenta są precyzyjnie dostosowane do danego modelu pompy. Wówczas pompa będzie zawsze działać z pełną wydajnością – podsumowuje Wojciech Zawada, menedżer działu części zamiennych i akcesoriów w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Czytaj także: Ultracienka izolacja muru trójwarstwowego

Komentarze

Zaloguj się