Najlepsze Domy
Skuteczna izolacja podłogi na gruncie

Skuteczna izolacja podłogi na gruncie

Izolacja podłogi wymaga zastosowania materiałów o odpowiednich właściwościach, w zależności od pełnionej przez nią funkcji. Innego rodzaju wymagania stawiane są podłogom posadowionym na gruncie, niż w przypadku podłogi położonej na stopie kondygnacyjnym.

Nowoczesne budynki mieszkalne często są wznoszone bez podpiwniczenia, co oznacza, że podłoga na całej swojej powierzchni styka się z gruntem. Odpowiednia warstwa izolacji pozwala zapewnić komfort mieszkania i zapobiec ucieczce ciepła. Aby jednak spełniała swoje funkcje, należy dobrać materiał o odpowiednio wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej.

Zupełnie inne funkcji pełni materiał izolujący podłogę położonej na stropie kondygnacyjnym.W tym wypadku musi on tworzyć skuteczną barierę akustyczną przed dźwiękami uderzeniowymi. Czego dokładniej wymagamy od izolacji odcinającej podłogę od gruntu, a jakie funkcje musi pełnić ta położona na stropie?

Bezpośrednio na gruncie

Podłoga posadowiona na gruncie bez odpowiedniej izolacji pozostaje w stałym kontakcie z wilgocią i niskimi temperaturami gruntu. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i energooszczędności jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który zapobiegnie powstawaniu zjawiska „zimnej podłogi” i utraty energii cieplnej. Jaki materiał się tu sprawdzi?

Do wykonania termoizolacji podłóg na gruncie, poza wełną mineralną i styropianem ekspandowanym (EPS) oraz styropianem ekstrudowanym (XPS), stosowane są również keramzyt oraz grzewcze płyty fundamentowe. Na rynku pojawiają się również materiały alternatywne, dedykowane podłogom na gruncie: płyty ze sztywnej pianki rezolowej w obustronnej okładzinie z białego welonu szklanego lub płyty termoizolacyjne wykonane z twardej pianki poliuretanowej pokrytej obustronnie okładziną z szarego, matowego laminatu odpornego na substancje alkaliczne i przenikanie pary wodnej. Jakimi właściwościami powinny wyróżniać się te materiały?

Materiał termoizolacyjny do ocieplenia tej przegrody powinien cechować się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, a ze względu na obciążenia jakim poddawana jest podłoga, dużą wytrzymałością na ściskanie. Podłoga na gruncie jest również narażona na działanie wody lub wilgoci, dlatego izolator powinien cechować się niską nasiąkliwością, która służy do określenia okresowego pogorszenia izolacyjności cieplnej w przypadku zawilgocenia materiału – zauważa mgr inż. Michał Piotrkowski, doradca techniczny Yetico. Ważne jest też odpowiednie przeprowadzenie prac wykonawczych.

Izolacja w dwóch warstwach

W przypadku podłogi na gruncie zalecanym rozwiązaniem jest ułożenie izolacji w dwóch warstwach. Dzięki temu rozwiązaniu, gdzie warstwy płyt styropianowych układamy mijankowo względem siebie (spoiny pomiędzy płytami nie pokrywają się), eliminujemy mostki termiczne. Innym rozwiązaniem zalecanym przez cześć ekspertów technicznych jest usytuowanie warstwy ocieplenia pod płytą podłogi, bezpośrednio na utwardzonym gruncie.

Przy takiej konstrukcji niezbędne jest zastosowanie styropianu XPS o bardzo dobrych parametrach technicznych, ponieważ musi on wytrzymać nacisk i ciężar płyty na nim posadowionej. Zupełnie inne wymagania stawiane są materiałom izolującym stopy kondygnacyjne. W tym wypadku istotniejsze jest zapewnienie izolacji akustycznej na właściwym poziomie.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA