REKLAMA
Najlepsze Domy
Rozpoczynamy montaż podłogi – jak skrócić czas inwestycji?

Rozpoczynamy montaż podłogi – jak skrócić czas inwestycji?

Czas to pieniądz – wiedzą to wszyscy. Zarówno inwestorzy prywatni, którym zależy na jak najszybszej możliwości wprowadzenia się do mieszkania, jak i komercyjni, którzy chcą maksymalnie skrócić czas oczekiwania na zwrot z inwestycji. Pewne wymagania trudno jest obejść, ale na szczęście na rynku dostępnych jest kilka kluczowych produktów pomagających przyspieszyć prace związane z montażem posadzek.

O czasie realizacji posadzki decydują trzy podstawowe elementy: gotowość podłoża (jastrychu) do prac montażowych, długość trwania samego montażu oraz możliwość użytkowania wykończonej powierzchni.

Te elementy różnią się w zależności od wybranej okładziny podłogowej. Uogólniając, możemy przyjąć, że najszybciej zamontować można posadzkę z tworzywa sztucznego, a najwięcej czasu zabierze ułożenie podłogi drewnianej.

Podłoże gotowe od zaraz!

Co do zasady, podłoże, na które mogą być montowane okładziny podłogowe powinno być wytrzymałe, pozbawione rys i spękań, gładkie, równe, czyste i niepylące. Niezwykle istotny jest również poziom wilgotności, zwykle podawany w skali CM.

Jest to związane z przyjętym za normę pomiarem metodą karbidową. Wilgotność podkładu (jastrychu) cementowego w przypadku montażu podłóg powinna wynosić 2% CM, a w przypadku podkładu z ogrzewaniem podłogowym – 1,8% CM. Jeśli mamy do czynienia z podkładem anhydrytowym (gipsowym) wartości te muszą być znacznie niższe – odpowiednio 0,5% CM i 0,3% CM.

Niestety w realiach budowlanych, podłoża bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Ich kiepski stan uniemożliwia bezpośrednie podjęcie prac montażowych – przed nimi należy wykonać szereg czynności naprawczych, co przedłuża realizację inwestycji. Na szczęście producenci mas szpachlowych (naprawczych i wyrównujących) starają się wyjść tym problemom naprzeciw.

Już od jakiegoś czasu wielu naszych klientów – przedstawicieli firm wykonawczych – poszukiwało na rynku produktów, które pozwalałby na zaoszczędzenie czasu. To poważna zmiana w stosunku do lat minionych, kiedy często głównym wyznacznikiem była cena – mówi Maciej Załęski, doradca techniczny firmy Uzin. – Obecnie czas wydaje się najcenniejszą walutą. Biorąc pod uwagę ten trend, nasi technolodzy opracowali rewolucyjne rozwiązania, których celem jest maksymalne skrócenie czasu pomiędzy poszczególnymi etapami realizacji – oczywiście przy zachowaniu najwyższych parametrów jakościowych. Czas ten jest oczywiście uzależniony od warunków otoczenia oraz grubości warstwy masy szpachlowej. Jednak w porównaniu z konkurencyjnymi masami premium, nasze produkty osiągają wyniki lepsze od 9 do nawet 24 godzin!

Na inwestycjach, w których krótki czas realizacji jest wręcz wymagany, stosuje się także rozwiązania naprawdę błyskawiczne – Za dobry przykład może tu posłużyć masa Uzin NC 172 BiTurbo, która w odpowiednich warunkach osiąga gotowość do układania wykładziny PVC już po... godzinie.

Ten produkt był wykorzystywany m.in. przy remoncie Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie, gdzie ułożono 1500 m2 nowej wykładziny w zaledwie 7 kalendarzowych dni, przy jednoczesnych pracach związanych z wymianą instalacji wentylacyjnej, hydraulicznej i elektrycznej. Wszystko dlatego, że był to maksymalny czas, w którym mógł być wyłączony z użytkowania oddział przed i pooperacyjny. Każdy dzień przestoju takiego oddziału to dla szpitala straty liczone w milionach złotych – na tak długi okres nie wyłączano go od 21 lat! – wyjaśnia Maciej Załęski.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!