×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Rekuperacja, czyli odzysk ciepła

Rekuperacja, czyli odzysk ciepła

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 07 lut 2018 17:30

Najprościej mówiąc, rekuperacja jest odzyskiwaniem ciepła z powietrza usuwanego z budynku i „przekazania” go do powietrza tłoczonego do wnętrza. Dzięki temu w chłodne dni możliwe jest dogrzanie domu powietrzem dostarczanym przez wentylatory.

Rekuperacja jest możliwa wyłącznie w systemie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która odróżnia się od systemu wywiewnego tym, że wentylatory nie tylko usuwają powietrze z budynku, ale również w jego miejsce dostarczają świeże powietrze zewnętrzne.

Odzysk ciepła odbywa się za pomocą urządzeń wyposażonych w krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła – ciepło przekazywane jest przez cienkie płytki z tworzywa sztucznego na zasadzie przeciwprądowej.

Dzięki wykorzystaniu rekuperacji możliwe są oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet 40%. W dużej mierze zależy to od rodzaju centrali, która posiada różny stopień odzysku ciepła.

Rekuperatory mogą pełnić również inną bardzo ważną funkcję. Jest nią odzysk wilgoci z wilgotnego zużytego powietrza. Dzięki temu, zwłaszcza zimą, gdy powietrze jest suche, możliwa jest poprawa parametru wilgotności w budynku.

Wadami mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła są wysokie koszty instalacji, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, awaryjność elementów mechanicznych, konserwacja przewodów nawiewnych (powinno się je regularnie czyścić) oraz potrzeba wygospodarowania sporej przestrzeni.

Czytaj także: Wiertła do drewna, stali i betonu. Czym się różnią?

Komentarze

Zaloguj się