Najlepsze Domy
Przyklejanie płytek wielkoformatowych metodą kombinowaną

Przyklejanie płytek wielkoformatowych metodą kombinowaną

Płytki o dużych wymiarach powinny być mocowane do podłoża tak, aby zaprawa klejąca pokrywała całą tylną powierzchnię płytki. Ogranicza się w ten sposób możliwość odspajania oraz pękania płytek.
Płytki o dużych wymiarach powinny być mocowane do podłoża tak, aby zaprawa klejąca pokrywała całą tylną powierzchnię płytki. Ogranicza się w ten sposób możliwość odspajania oraz pękania płytek.
Bartosz Polaczyk, dyrektor techniczny w firmie Kreisel mówi jak prawidłowo przyklejać płytki wielkoformatowe metodą kombinowaną, inaczej zwaną „floatting-buttering”.

W przypadku stosowania płytek wielkoformatowych niezwykle istotną sprawą jest równe podłoże, gwarantuje ono szybki montaż oraz pełne pokrycie podłoża klejem. Do wyrównania ścian należy zastosować odpowiednio dobraną do istniejącego podłoża zaprawę wyrównawczą.

Musi mieć także odpowiednią wytrzymałość mechaniczną – duży format płytki to nie tylko duży ciężar, ale także naprężenia (płytka też pracuje pod wpływem zmian temperatury).

Jak wspomniano, płytki o dużych wymiarach powinny być mocowane do podłoża tak, aby zaprawa klejąca pokrywała całą tylną powierzchnię płytki. Ogranicza się w ten sposób możliwość odspajania oraz pękania płytek.

Takie same wymagania są stawiane w przypadku wykonywania wykładzin na zewnątrz budynków, w miejscach trwale wilgotnych oraz na podłogach intensywnie eksploatowanych – bez względu na wielkość płytek.

Brak pustek powietrznych jest ponadto wskazany w przypadku wykonywania wykładzin przy ogrzewaniu podłogowym.

Poprawie ulega wówczas przewodzenie ciepła z elementów grzewczych na powierzchnię podłogi. Całkowite pokrycie zaprawą powierzchni płytki można uzyskać stosując tzw. metodę kombinowaną („floatting-buttering”) nakładania kleju.

Przygotowaną zaprawę rozprowadza się najpierw na podłożu przy użyciu stalowej pacy zębatej tak, następnie, przy użyciu prostej krawędzi pacy, zaprawę klejącą nanosi się na każdą płytkę, cienką warstwą pokrywającą wszystkie wyprofilowania.

Dopiero tak „przesmarowaną” klejem płytkę przykłada się do warstwy kleju naniesionego na podłoże i po odpowiednim rozsunięciu na szerokość spoiny silnie dociska. Bardzo ważne jest także stosowanie dylatacji, przede wszystkim przyściennych przy płytkach wielkoformatowych. Jest to bardzo istotne do prawidłowej i bezawaryjnej eksploatacji. Skonsultować to należy zawsze z producentem płytek. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!