Najlepsze Domy
Przygotowanie ściany przed tynkowaniem i malowaniem

Przygotowanie ściany przed tynkowaniem i malowaniem

Chemia budowlana do dekoracyjnego wykończenia ścian daje ogromne możliwości projektantom i wykonawcom. Fot. Tikurilla
Chemia budowlana do dekoracyjnego wykończenia ścian daje ogromne możliwości projektantom i wykonawcom. Fot. Tikurilla
Wiosna to czas, kiedy możemy tchnąć „nowe życie” w nasze stare ściany. Zapewne ułatwią nam to nowe produkty, które pojawiają się na rynku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas prac przygotowawczych ścian do aplikacji różnego rodzaju farb i tynków.

Zachowanie kolejności prac przy przystąpieniu do malowania czy dekorowania gotowej już ściany musi być ściśle zachowana. Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego gruntu powinna być zawsze analiza stanu technicznego powierzchni, którą chcemy pomalować. Stabilność gładzi czy tynku jest bowiem głównym czynnikiem, którym należy się kierować przy decyzji o rodzaju używanego produktu.

W przypadku nowych, niemalowanych wcześniej ścian, jeśli ich powierzchnia jest niestabilna, a więc po odpyleniu nadal nadmiernie się pyli czy obsypuje, należy w pierwszej kolejności zastosować preparat gruntujący. Tak wzmocnioną powierzchnię można pokryć farbą gruntującą. Pozwala ona na wyrównanie chłonności, dalsze wzmocnienie, a także wstępne ujednolicenie kolorystyczne podłoża. Zagruntowana w taki sposób ściana jest już gotowa na ostatni etap malowania, a więc nałożenie farby nawierzchniowej – mówi Remigiusz Żurawski, doradca technologiczny, Tikkurila.

Jeśli wyjściowy stan techniczny gładzi wskazuje jednak, że nie obsypuje się ona, nie pyli się i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia, możemy pominąć pierwszy etap i malowanie rozpocząć od razu od nałożenia farby gruntującej.

Czytaj także: Bitumiczne pokrycia dachowe

 

Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy chcemy odnowić powierzchnie, które już wcześniej były malowane.

Jeśli ściany są w dobrym stanie, a dotychczasowa znajdująca się na nich warstwa farby nie odchodzi i nie obsypuje się, wówczas wystarczy je tylko odpowiednio oczyścić oraz zmatowić i bezpośrednio można przystąpić do nakładania farby nawierzchniowej. Nie będzie oczywiście błędem uprzednie zaaplikowanie warstwy farby gruntującej, szczególnie, gdy chcemy dodatkowo nieco ujednolicić kolor – dodaje Remigiusz Żurawski.

Wybieramy masę szpachlową i tynk

Najczęściej wybieranym sposobem wykończenia powierzchni ścian i sufitów jest jego wygładzenie i pomalowanie. Masy szpachlowe, szpachlówki, gładzie itd. – są to produkty, z pomocą których możemy uzyskać równą i gładką ścianę. Na rynku chemii budowlanej możemy spotkać wiele produktów, które w zasadniczy sposób różnią się właściwościami.

Gładzie możemy podzielić, ze względu na zastosowane w nich spoiwo, na 3 grupy – masy szpachlowe polimerowe, gipsowe i cementowe. Właściwości tych produktów będą determinowane przez spoiwo, które zostało w nich zastosowane. Bardzo popularne kiedyś gładzie gipsowe, ze względu na ograniczenia spoiwa gipsowego – brak odporności na wodę i problem z przyczepnością międzywarstwową zostają coraz częściej zastępowane gładziami polimerowymi, które takich problemów nie mają. Także masy cementowe pomimo swoich właściwości nie zawsze mają odpowiednią przyczepność międzywarstwową, czy na przykład utwardzają się z czasem i ich ewentualna obróbka staje się trudniejsza. Stąd coraz większa popularność mas polimerowych – podkreśla Kamil Wiśniewski, kierownik wsparcia produktu, Flügger farby.

Często można spotkać masy szpachlowe w gotowej postaci do użycia. Brak etapu przygotowania mieszanki oraz takie same proporcje w każdym opakowaniu, sprawiają, ze produkt ma zawsze taką samą konsystencję i łatwo się z nim pracuje. Mamy w swojej ofercie zarówno masy przeznaczone do nakładania mechanicznego, do mechanicznego spoinowania płyt g-k z użyciem automatycznej oklejarki taśmowej, czy masy do nakładania ręcznego – dodaje Kamil Wiśniewski.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!