Najlepsze Domy
Przygotowanie podłoża pod układanie parkietu warstwowego

Przygotowanie podłoża pod układanie parkietu warstwowego

Prezentujemy podstawowe zasady związane z przygotowaniem podłoża pod układanie parkietu warstwowego. Niespełnienie poniższych zasad może prowadzić do odwarstwiania się parkietu.Fot. Uzin
Prezentujemy podstawowe zasady związane z przygotowaniem podłoża pod układanie parkietu warstwowego. Niespełnienie poniższych zasad może prowadzić do odwarstwiania się parkietu.Fot. Uzin
Prezentujemy podstawowe zasady związane z przygotowaniem podłoża pod układanie parkietu warstwowego. Niespełnienie poniższych zasad może prowadzić do odwarstwiania się parkietu.

Przede wszystkim wilgotność podłoża, na którym ułożony zostanie parkiet warstwowy nie może przekraczać 2%. Ponadto musi być ono stabilne i nie może uginać się pod naszym ciężarem. W przypadku wylewki cementowej (najczęstszy rodzaj podkładu) konieczne jest wykonanie dylatacji (przerw technicznych), które umożliwią ruch wylewki w wyniku zmian temperatury. Wymagana jest dylatacja obwodowa; natomiast duże powierzchnie dzieli się także na mniejsze fragmenty, np. przy łączeniu dwóch pomieszczeń.

Dodatkowo wylewka powinna spełniać następujące wymagania - istotne szczególnie w przypadku wykonywania posadzki drewnianej klejonej bezpośrednio do wylewki: musi być twarda, zwarta, niepyląca i równa. Należy też pamiętać o usunięciu plam – zabrudzeń po pracach mokrych (malarskich, gipsowych, itp.). Niektóre niedoskonałości wylewki można usunąć dzięki zastosowaniu gruntu, który wzmocni podkład; gruntowanie jest niezbędne w przypadku parkietu klejonego. Drugim rozwiązaniem jest przeszlifowanie wylewki kamieniami. Przed rozpoczęciem gruntowania wylewki należy ją dokładnie odkurzyć.

Parkiet klejony jest bardziej stabilny niż podłoga tzw. pływająca. Między podkładem a posadzką nie ma pustej przestrzeni, dzięki czemu posadzka nie ugina się pod naszym ciężarem, a chodzenie nie wywołuje głuchego odgłosu. Parkiet taki jest też mniej narażony na „pracę”, czyli kurczenie się i pęcznienie. Można go też bez obaw odnowić, cyklinując i ponownie impregnując lakierem bądź olejem; w przypadku posadzki pływającej zachodzi ryzyko mocnego uginania się jej pod ciężką maszyną przez co cyklinowanie może mieć niewłaściwy efekt.

O rozwoju nowoczesnych technologii montażu posadzki drewnianych w branży remontowo-budowlanej będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!