Najlepsze Domy
Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Prawidłowy montaż, zapewniający trwałe i wolne od mostków termicznych połączenie okna połaciowego z dachem wymaga nie tylko doświadczenia, ale też i użycia odpowiednich rozwiązań. W tym temacie dekarze mogą liczyć na wsparcie producentów stolarki okiennej. Wprowadzają oni produkty przyspieszające prace dekarskie i co ważniejsze eliminujące te etapy montażowe, podczas których najłatwiej jest popełnić błędy wykonawcze.

Odpowiednio rozmieszczone i prawidłowo osadzone okna połaciowe mogą zapewnić nawet o 40% więcej światła niż tradycyjne okna pionowe o identycznych rozmiarach. Jednak przeprowadzenie montażu okien dachowych, niezgodnie z sztuką dekarską może doprowadzić do przeciekania i przemarzania okna oraz narazić też pomieszczenia na ustawiczne przenikanie wiatru.

Wcześniej czy później klient zlecający prace montażowe wykryje wszystkie usterki i wyrazi swoje niezadowolenie reklamując okna bezpośrednio w firmie dekarskiej, albo pośrednio u samego producenta.

Dlatego też  producenci stolarki otworowej nie ustają w staraniach, aby tworzyć okna i dodatki, które ułatwiają i przyspieszają prace dekarskie. Dekarze zaś biorą udział w szkoleniach organizowanych przez producentów oraz stowarzyszenia, pogłębiając swoją wiedzę na temat nowości oraz poprawnego montażu okien.

Ciągłe udoskonalenia wprowadzane przez producentów okien dachowych sprawiają, że ciężko jest wskazać konkretnie ich braki. Poza tym konkurencja wymusza na nich dostosowywanie się do potrzeb nabywców, jak i dekarzy. Wszak, to często my opiniujemy planowany przez inwestora zakup – podkreśla Jerzy Łączyński, superdekarz z firmy Domino Dach.

„Wartość dodana” w pakiecie

Producenci stolarki okiennej aby ułatwić pracę dekarzom oferują gotowe zestawy montażowe dołączane do zakupionych okien. Dzięki nim wykonawca może od razu przystąpić do mocowania okien. Takie rozwiązanie to duża oszczędność czasu. Dekarze nie muszą zastanawiać się jakie elementy montażowe trzeba dodatkowo dokupić, aby prowadzić prace bez niepotrzebnych zastojów. Co się znajduje w takim zestawie?

Wszystko zależy od oferty producenta stolarki, a ta zazwyczaj jest dobrze przemyślana i kompletna. W pakiecie, wraz z oknem dachowym znajdziemy kątowniki, które umożliwiają przeprowadzenie montażu zarówno na łatach oraz krokwiach i to na różnych głębokościach. Ponadto dekarz otrzymuje wkręty o odpowiedniej długości, przeznaczone do przytwierdzania kątowników do ościeży.

Kolejnym elementem wchodzącym w skład zestawu są przydatne kliny wykonane z wytrzymałego tworzywa. Pozwalają one na wypoziomowanie ościeżnicy w trakcie montażu. Niektóre okna są fabrycznie wyposażone w dodatkową uszczelkę, chroniącą przed wiatrem i zimnem przenikającym z zewnątrz, oraz filtrem powietrza, zatrzymującym kurz i owady.

Należy pamiętać, że producenci stolarki okiennej oferują też opcjonalne produkty, które nie wchodzą w skład standardowego wyposażenia, ale dzięki ich zastosowaniu okno połaciowe jest prawidłowo uszczelnione i nabiera dodatkowych walorów estetycznych.

Opcjonalne, ale niezbędne

Kołnierz uszczelniający to jeden z elementów niezbędnych do prawidłowego montażu okna dachowego. Zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Zadaniem takiego kołnierza jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Nie jest on sprzedawany w pakiecie wraz z oknem z jednego, prostego powodu.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!