×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Prosty montaż okna dachowego w zestawie

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 22 sty 2018 20:12

Prawidłowy montaż, zapewniający trwałe i wolne od mostków termicznych połączenie okna połaciowego z dachem wymaga nie tylko doświadczenia, ale też i użycia odpowiednich rozwiązań. W tym temacie dekarze mogą liczyć na wsparcie producentów stolarki okiennej. Wprowadzają oni produkty przyspieszające prace dekarskie i co ważniejsze eliminujące te etapy montażowe, podczas których najłatwiej jest popełnić błędy wykonawcze.

Odpowiednio rozmieszczone i prawidłowo osadzone okna połaciowe mogą zapewnić nawet o 40% więcej światła niż tradycyjne okna pionowe o identycznych rozmiarach. Jednak przeprowadzenie montażu okien dachowych, niezgodnie z sztuką dekarską może doprowadzić do przeciekania i przemarzania okna oraz narazić też pomieszczenia na ustawiczne przenikanie wiatru.

Wcześniej czy później klient zlecający prace montażowe wykryje wszystkie usterki i wyrazi swoje niezadowolenie reklamując okna bezpośrednio w firmie dekarskiej, albo pośrednio u samego producenta.

Dlatego też  producenci stolarki otworowej nie ustają w staraniach, aby tworzyć okna i dodatki, które ułatwiają i przyspieszają prace dekarskie. Dekarze zaś biorą udział w szkoleniach organizowanych przez producentów oraz stowarzyszenia, pogłębiając swoją wiedzę na temat nowości oraz poprawnego montażu okien.

Ciągłe udoskonalenia wprowadzane przez producentów okien dachowych sprawiają, że ciężko jest wskazać konkretnie ich braki. Poza tym konkurencja wymusza na nich dostosowywanie się do potrzeb nabywców, jak i dekarzy. Wszak, to często my opiniujemy planowany przez inwestora zakup – podkreśla Jerzy Łączyński, superdekarz z firmy Domino Dach.

„Wartość dodana” w pakiecie

Producenci stolarki okiennej aby ułatwić pracę dekarzom oferują gotowe zestawy montażowe dołączane do zakupionych okien. Dzięki nim wykonawca może od razu przystąpić do mocowania okien. Takie rozwiązanie to duża oszczędność czasu. Dekarze nie muszą zastanawiać się jakie elementy montażowe trzeba dodatkowo dokupić, aby prowadzić prace bez niepotrzebnych zastojów. Co się znajduje w takim zestawie?

Wszystko zależy od oferty producenta stolarki, a ta zazwyczaj jest dobrze przemyślana i kompletna. W pakiecie, wraz z oknem dachowym znajdziemy kątowniki, które umożliwiają przeprowadzenie montażu zarówno na łatach oraz krokwiach i to na różnych głębokościach. Ponadto dekarz otrzymuje wkręty o odpowiedniej długości, przeznaczone do przytwierdzania kątowników do ościeży.

Kolejnym elementem wchodzącym w skład zestawu są przydatne kliny wykonane z wytrzymałego tworzywa. Pozwalają one na wypoziomowanie ościeżnicy w trakcie montażu. Niektóre okna są fabrycznie wyposażone w dodatkową uszczelkę, chroniącą przed wiatrem i zimnem przenikającym z zewnątrz, oraz filtrem powietrza, zatrzymującym kurz i owady.

Należy pamiętać, że producenci stolarki okiennej oferują też opcjonalne produkty, które nie wchodzą w skład standardowego wyposażenia, ale dzięki ich zastosowaniu okno połaciowe jest prawidłowo uszczelnione i nabiera dodatkowych walorów estetycznych.

Opcjonalne, ale niezbędne

Kołnierz uszczelniający to jeden z elementów niezbędnych do prawidłowego montażu okna dachowego. Zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Zadaniem takiego kołnierza jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Nie jest on sprzedawany w pakiecie wraz z oknem z jednego, prostego powodu.

Wielkość i kształt kołnierza powinny być dostosowane do rodzaju i gabarytów okna dachowego, jak i pokrycia dachowego. Przykładowo, w przypadku płaskich pokryć dachowych producenci oferują innego rodzaju kołnierze uszczelniające (wraz z zespołem elementów montażowych) niż w dla pokryć łuskowych czy falistych.

Czytaj także: Certyfikat potwierdzający fachowość

Ponadto, kołnierze uszczelniające są sprzedawane np. z dodatkową termoizolacją. Zakupić można też kołnierze pozwalające na podniesienie kąta montażu względem połaci dachowej nawet o 10̊, przy jednoczesnym zachowaniu szczelności okna. Na tym etapie istotne jest wsparcie merytoryczne i doświadczenie dekarza, odpowiadającego za montaż okien dachowych.

Producenci kołnierzy uszczelniających oferują także dodatkowe zestawy do uszczelnienia okien połaciowych – znajdziemy w nich także: kołnierz paroprzepuszczalny oraz materiał termoizolacyjny z naturalnej wełny w postaci bloków i warkocza. Materiał ten jest specjalnie impregnowany, ma odpowiednią gęstość, dużą sprężystość przez co idealnie dopasowuje się do przestrzeni, którą wypełnia. Jest to uniwersalny sposób docieplenia okna dachowego niezależnie od wielkości otworu montażowego. Kołnierz paroprzepuszczalny służy do połączenia okna z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. Wykonany jest z wysokiej jakości membrany wysokoparoprzepuszczalnej, która chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem – podkreśla Sławomir Gawlik, dyrektor marketingu grupy Fakro.

W szerokiej ofercie producentów okien dachowych możemy też odnaleźć specjalne nakładki do przedłużania ościeżnicy do środka pomieszczenia. Zazwyczaj są one wykonane z drewnianych elementów, które skręca się podczas montażu.

Takie nakładki umożliwiają ułożenie wokół okna grubszej warstwy wełny mineralnej podczas ocieplania poddasza. Warto jeszcze dodać, że omówione wyżej produkty należy stosować systemowo. Oznacza to, że nie można łączyć kołnierzy uszczelniających i zestawów ocieplających jednego producenta z konkurencyjni produktami innych firm.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się