REKLAMA
Najlepsze Domy
Problematyczny bilans zużycia energii w domach energooszczędnych

Problematyczny bilans zużycia energii w domach energooszczędnych

Kolektory słoneczne służą do podgrzewania c.w.u. Mogą też stanowić wsparcie w podgrzewaniu wody służącej do ogrzewania budynku. Fot. Hewalex
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania c.w.u. Mogą też stanowić wsparcie w podgrzewaniu wody służącej do ogrzewania budynku. Fot. Hewalex
Ireneusz Jeleń, menedżer ds. marketingu i szkoleń w firmie Hewalex mówi o zwiększonych wymaganiach stawianych instalacjom grzewczym w budownictwie energooszczędny. Okazuje się, że Uzyskanie niskich kosztów eksploatacyjnych w domu energooszczędnym wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na efektywne podgrzewanie ciepłej wody.

Bilans zużycia ciepła w budynkach energooszczędnych różni się znacznie od bilansu dla starszych budynków. Nie jest to jedynie kwestia poziomu zapotrzebowania ciepła, ale również struktury jego zużycia. W starszych budynkach udział ciepła zużywanego na potrzeby wody użytkowej jest zwykle niewielki, stanowiąc zwykle od 5% do 15% całkowitego rocznego zużycia ciepła.

Z kolei w nowych budynkach "niskoenergetycznych" udział ten wynosi już od 20% do 40%, a w domach pasywnych może przekraczać 50%. Uzyskanie niskich kosztów eksploatacyjnych w domu energooszczędnym wymaga więc zwrócenia szczególnej uwagi na efektywne podgrzewanie ciepłej wody.

Relatywnie stałe w ciągu roku potrzeby cieplne dla podgrzewania wody użytkowej i mała moc grzewcza podstawowego źródła ciepła w budynku energooszczędnym, stwarza bardzo korzystne warunki do zastosowania urządzeń korzystających z energii odnawialnej: kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Instalacja solarna może zapewnić zdecydowanie najniższe koszty podgrzewania wody użytkowej i elastycznie współpracować z nowoczesnym kondensacyjnym kotłem gazowym.

Podpowiadamy jakie instalacje grzewcze sprawdzą się w energooszczędnym domu.

Przy współpracy z pompą ciepła typu grunt/woda, instalacja solarna zmniejsza obciążenie dolnego źródła ciepła i poprawia warunki regeneracji cieplnej. Skrócenie czasu pracy sprężarki w pompie ciepła „gruntowej” lub „powietrznej”, dodatkowo podwyższa jej efektywność energetyczną i korzystnie wpływa na trwałość.

Dla podgrzewania wody znajdują także zastosowanie samodzielne pompy ciepła typu powietrze/woda np. z integralnie wbudowanym zbiornikiem. Zapewniają dłuższy w porównaniu do instalacji solarnej czas pracy w ciągu roku ze względu na mniejszą zależność od warunków pogodowych. Mogą także współpracować z kotłem gazowym lub instalacją solarną, gdyż najczęściej posiadają wbudowaną jedną lub dwie wężownice grzejne.

Coraz bardziej popularne rozwiązanie stanowią pompy ciepła powietrze/woda typu Split lub Monoblok, które przy wysokim standardzie energetycznym budynku, mogą pełnić samodzielną funkcję (tryb monoenergetyczny) bez konieczności stosowania dodatkowego kotła grzewczego. Budynek może wówczas nie wymagać sieci gazowej i… komina.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!