Najlepsze Domy
Prawidłowy montaż kotła kondensacyjnego. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy montaż kotła kondensacyjnego. Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczne, bezawaryjne i efektywne użytkowanie kotła kondensacyjnego zależy od jego prawidłowego montażu i stworzenia odpowiednich warunków pracy. Zarówno wymiana kotła starej generacji na kondensacyjny, jak i pierwsza instalacja w nowym budynku powinny być dokonywane przez specjalistów, którzy zadbają o regulację parametrów działania i, jeśli to konieczne, dokonają drobnych zmian w budowie instalacji grzewczej.

Obok ekonomicznej eksploatacji i wysokiej efektywności, przy jednoczesnej oszczędności paliwa, kotły kondensacyjne to dobre rozwiązanie dla środowiska. Do montażu lub wymiany starego pieca inwestorów może też zachęcić rządowy program Czyste Powietrze, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów  i zanieczyszczeń produkowanych przez domy jednorodzinne. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, ważnym etapem działań będzie właściwy montaż urządzenia.

Lokalizacja, czyli gdzie należy umieścić kocioł?

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu budynek nie wychładza się przy napływie powietrza potrzebnego do spalania paliwa w kotle, a sam kocioł pracuje bardzo cicho. Taka budowa komory i komina, który można wyprowadzić na dach lub przez boczną ścianę, zapobiega dostaniu się spalin do pomieszczenia.

Oznacza to, że kocioł kondensacyjny możemy zamontować w wielu pomieszczeniach, przy zwróceniu uwagi na:

  • dostęp do mediów: wody i energii elektrycznej,
  • odpowiednią wentylację,
  • moc urządzenia nieprzekraczającą 30 kW,
  • kubaturę pomieszczenia, która wynosi co najmniej 6,5 m3,
  •  wysokość pomieszczenia w budynku remontowanym powinna wynosić 1,9 m, zaś w nowym – 2,2 m,
  • konieczność odprowadzenia kwaśnego kondensatu do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne najrzadziej umieszcza się w przedpokoju i korytarzu, natomiast najpopularniejsze lokalizacje to:

  • kotłownia w piwnicy – rozwiązanie wykorzystywane najczęściej podczas montażu w modernizowanej instalacji. Pomieszczenie kotłowni wymaga stworzenia niezależnej wentylacji wywiewnej i nawiewnej, jeśli powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia (na każdy 1 m3 spalonego gazu potrzebne jest 10 m3 powietrza);
  • łazienka – w tym przypadku urządzenie należy instalować w drugiej strefie ochronnej, co oznacza, że kocioł nie powinien być umieszczony nad wanną, a do podłączenia do zasilania elektrycznego nie można wykorzystywać przedłużaczy. Zaletą lokalizacji jest natomiast bliskość od punktu poboru ciepłej wody;
  • kuchnia – do tego pomieszczenia, podobnie jak do łazienki, najczęściej wybierane są modele wiszące, umieszczane w ciągu szafek lub za drzwiczkami jednej z nich.

Spaliny, pobór powietrza i zabezpieczenie

Instalacja kotła kondensacyjnego wiąże się często z przebudową systemu spalinowego. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie nowego przewodu kominowego, rury z polipropylenu o niewielkiej średnicy od 60 do 80 mm, w już istniejącym przewodzie. Przed podjęciem prac specjalista powinien ocenić, czy średnica i długość kanału kominowego pozwalają na umieszczenie w nim nowego przewodu spalinowego.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, spaliny zostaną usunięte nowym przewodem powyżej dachu budynku, a pozostała wolna przestrzeń kanału posłuży do zasysania powietrza do spalania. Komin i umieszczony w nim przewód spalinowy w dolnej części zostanie połączony z kotłem przy pomocy przewodu dwupłaszczowego 80/125 mm lub 60/100 mm.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!