×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Prawidłowe docieplenie ścian. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe docieplenie ścian. Na co zwrócić uwagę?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 16 lut 2018 16:14

Termoizolacja oznacza ocieplanie ścian, najbardziej popularną, trwałą technologią ocieplania budynków – ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Innymi słowy technologia ta polega na przymocowaniu, do uprzednio odpowiednio przygotowanego podłoża, płyt styropianowych, wełny mineralnej lub pianki rezolowej za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na warstwie izolacyjnej wykonywana jest warstwa zbrojąca za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego.

Dotychczas oferowane na rynku rozwiązania do termoizolacji budynku zazwyczaj opierały się albo na wełnie mineralnej (zarówno skalnej, jak i szklanej) albo na styropianie. Jednak zastosowanie tradycyjnych „białych” styropianów, jak i wełny mineralnej nie rozwiązywało problemu związanego ze stosowaniem coraz grubszych materiałów termoizolacyjnych, aby sprostać nowym wymaganiom energooszczędnego budownictwa.

Zbyt „gruba” warstwa termoizolacji powoduje, że osadzone wcześniej w połowie grubości okna są bardziej schowane i przepuszczają mniej naturalnego światła wewnątrz pomieszczeń. Ponadto, w budynku znajdziemy newralgiczne miejsca, w których nie stosuje się grubej warstwy ocieplenia. Zwykle tworzą się tam mostki termiczne, znacznie obniżające izolacyjność cieplną ściany.

Czytaj także: Wybieramy klej do zadań specjalnych

 

W przypadku styropianu wartości lambda (λ) dla dostępnych na rynku rozwiązań zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK. Do docieplania ścian zaleca się stosowanie styropianu z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/mK. Przy czym wybierając materiał do izolacji nie należy się kierować wyłącznie wartością lambdy, a tym bardziej grubością styropianu czy wełny.

Przykładem niech będzie styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda (λ) – 0,042 W/mK, który będzie gorszym materiałem izolacyjnym aniżeli styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda (λ) 0,032 W/mK. Przy minimalnym, rekomendowanym współczynniku lambda (λ) – 0,040 W/mK do skutecznej izolacji ściany wykonanej z pustaka nadają się płyty styropianowe o grubości 15–20 cm. Sytuacja identycznie wygląda w przypadku materiałów termoizolacyjnych wyprodukowanych z wełny mineralnej.

Stosując Isover TF Hobby o grubości 14 cm, uzyskuje się taką izolacyjność cieplną przegrody jak przy zwykłej izolacji grubości 16 cm (λ=0,040). Zaoszczędzone 2 cm grubości to wymierne korzyści finansowe i estetyczne – podkreśla Sławomir Kocur, kierownik produktu Isover.

Dlatego też producenci stosują rozwiązania, które obniżą wartość współczynnika przewodzenia ciepła i tym samym grubość materiału termoizolującego. W tym celu stosuje się np. domieszki uszlachetniające np. grafitu.

Dzięki nim płyty styropianowe osiągają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 do 0,033 W/mK. Innym rozwiązaniem są płyty z pianki rezolowej, które wykazują bardzo dobre właściwości izolacyjne w porównaniu z takimi produktami jak wełna czy nawet „uszlachetniony” styropian.

Zastosowanie płyt weber PH930 pozwala zmniejszyć grubość izolacji nawet o połowę, przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych ściany. Użycie płyty weber PH930 do ocieplenia ościeży okiennych, do ocieplania ścian balkonowych, czy loggii w znaczący sposób zwiększa komfort użytkowania tych elementów budynku (nieznaczna strata na oświetleniu dziennym, nieznaczny ubytek powierzchni balkonu) – podkreśla Krzysztof Siemak, kierownik produktu Systemy Fasadowe, Weber. 

Wyprawa na elewacji

Zwieńczeniem prac ociepleniowych jest nałożenie odpowiedniego tynku lub farby elewacyjnej. Standardem jest, że duża część wykonawców coraz częściej sięga się po specjalistyczne urządzenia umożliwiające natryskowe nanoszenie farb i tynków. Użycie agregatu dwukrotnie przyśpiesza wykonanie tyku elewacyjnego, zmniejsza również jego zużycie.

Natryskowe nanoszenie ułatwia także dotarcie fachowcom do miejsc trudno dostępnych, takich jak: gzymsy, bonie, ściany owalne czy zewnętrzne elementy dekoracyjne. Wybierając kolor tynku czy farby elewacyjnej nie można zapomnieć o tym, aby współgrał on nie tylko z otoczeniem, ale w szczególności z kolorem dachu oraz bryłą budynku. Warto wziąć pod uwagę to, że docieplenie zimą ma chronić przed utratą ciepła, natomiast latem – przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Z tego też względu nie powinno się sięgać po rozwiązania w ciemnych kolorach, które przyciągają promienie słoneczne, a przez to wpływają na nadmierne nagrzewanie się elewacji. Na rynku pojawiły się już rozwiązania przeciwdziałające temu efektowi.

Producentom farb dzięki zastosowaniu specjalnych pigmentów (PIR) elewacyjnych udaje się produkować takie powłoki, które pomimo ciemnego koloru obniżają absorpcję ciepła z padających na nie promieni słonecznych.

Komentarze

Zaloguj się