REKLAMA
Najlepsze Domy
Prawidłowe docieplenie ścian. Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe docieplenie ścian. Na co zwrócić uwagę?

Termoizolacja oznacza ocieplanie ścian, najbardziej popularną, trwałą technologią ocieplania budynków – ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Innymi słowy technologia ta polega na przymocowaniu, do uprzednio odpowiednio przygotowanego podłoża, płyt styropianowych, wełny mineralnej lub pianki rezolowej za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na warstwie izolacyjnej wykonywana jest warstwa zbrojąca za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego.

Dotychczas oferowane na rynku rozwiązania do termoizolacji budynku zazwyczaj opierały się albo na wełnie mineralnej (zarówno skalnej, jak i szklanej) albo na styropianie. Jednak zastosowanie tradycyjnych „białych” styropianów, jak i wełny mineralnej nie rozwiązywało problemu związanego ze stosowaniem coraz grubszych materiałów termoizolacyjnych, aby sprostać nowym wymaganiom energooszczędnego budownictwa.

Zbyt „gruba” warstwa termoizolacji powoduje, że osadzone wcześniej w połowie grubości okna są bardziej schowane i przepuszczają mniej naturalnego światła wewnątrz pomieszczeń. Ponadto, w budynku znajdziemy newralgiczne miejsca, w których nie stosuje się grubej warstwy ocieplenia. Zwykle tworzą się tam mostki termiczne, znacznie obniżające izolacyjność cieplną ściany.

Czytaj także: Wybieramy klej do zadań specjalnych

 

W przypadku styropianu wartości lambda (λ) dla dostępnych na rynku rozwiązań zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK. Do docieplania ścian zaleca się stosowanie styropianu z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/mK. Przy czym wybierając materiał do izolacji nie należy się kierować wyłącznie wartością lambdy, a tym bardziej grubością styropianu czy wełny.

Przykładem niech będzie styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda (λ) – 0,042 W/mK, który będzie gorszym materiałem izolacyjnym aniżeli styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda (λ) 0,032 W/mK. Przy minimalnym, rekomendowanym współczynniku lambda (λ) – 0,040 W/mK do skutecznej izolacji ściany wykonanej z pustaka nadają się płyty styropianowe o grubości 15–20 cm. Sytuacja identycznie wygląda w przypadku materiałów termoizolacyjnych wyprodukowanych z wełny mineralnej.

Stosując Isover TF Hobby o grubości 14 cm, uzyskuje się taką izolacyjność cieplną przegrody jak przy zwykłej izolacji grubości 16 cm (λ=0,040). Zaoszczędzone 2 cm grubości to wymierne korzyści finansowe i estetyczne – podkreśla Sławomir Kocur, kierownik produktu Isover.

Dlatego też producenci stosują rozwiązania, które obniżą wartość współczynnika przewodzenia ciepła i tym samym grubość materiału termoizolującego. W tym celu stosuje się np. domieszki uszlachetniające np. grafitu.

Dzięki nim płyty styropianowe osiągają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 do 0,033 W/mK. Innym rozwiązaniem są płyty z pianki rezolowej, które wykazują bardzo dobre właściwości izolacyjne w porównaniu z takimi produktami jak wełna czy nawet „uszlachetniony” styropian.

Zastosowanie płyt weber PH930 pozwala zmniejszyć grubość izolacji nawet o połowę, przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych ściany. Użycie płyty weber PH930 do ocieplenia ościeży okiennych, do ocieplania ścian balkonowych, czy loggii w znaczący sposób zwiększa komfort użytkowania tych elementów budynku (nieznaczna strata na oświetleniu dziennym, nieznaczny ubytek powierzchni balkonu) – podkreśla Krzysztof Siemak, kierownik produktu Systemy Fasadowe, Weber. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!