Najlepsze Domy
Poznaj wymagania, które zapewnią komfort akustyczny we wnętrzach

Poznaj wymagania, które zapewnią komfort akustyczny we wnętrzach

Hałas utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, koncentrację i efektywną pracę, a także sen i odpoczynek. Fot. 123rf
Hałas utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, koncentrację i efektywną pracę, a także sen i odpoczynek. Fot. 123rf
Właściwa ochrona przed hałasem staje się jednym z podstawowych wymagań, jakie stawiane są budynkom mieszkalnym. Aspekt ten odgrywa istotną rolę także w szkołach, szpitalach, miejscach pracy czy ośrodkach wypoczynkowych. Wpływ na komfort akustyczny wnętrz ma wiele czynników.

Hałas to dźwięk o nadmiernym natężeniu, który w danych okolicznościach odbierany jest jako uciążliwy. Utrudnia on, a czasami wręcz uniemożliwia, koncentrację i efektywną pracę, a także sen
i odpoczynek. Istnieje wiele badań potwierdzających jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym w budownictwie zwraca się coraz większą uwagę na kwestie związane z akustyką.

Jak podkreślają lekarze, na naszym zdrowiu w największym stopniu odbija się hałas długotrwały, na który często trudno zwrócić uwagę. Wiele głośnych dźwięków wtopiło się w tło naszego codziennego życia do tego stopnia, iż zwracamy uwagę raczej na ich brak, niż na ich obecność.

Tymczasem przebywanie w takich warunkach przez dłuższy czas może osłabiać koncentrację, powodować stres i agresję, wywoływać problemy ze snem, a także zaburzenia układu krążenia. Już dźwięki o natężeniu 55-65 decybeli potrafią być dokuczliwe. Dla porównania, ruchliwa ulica może generować nawet do 90 dB.

Skuteczne rozwiązania akustyczne stają się dla architektury coraz ważniejsze. Przełomem było wprowadzenie Normy PN-B-02151-4:2015-06, która od stycznia 2018 r. definiuje parametry akustyczne dla wszystkich pomieszczeń zwykłych w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku inwestycji prywatnych potrzeba stosowania systemów akustycznych wynika z trendu t.zw. twardych wykończeń (kamień, gres, szkło, beton), jaki od pewnego czasu dominuje w projektowaniu wnętrz. Warunki akustyczne (zrozumienie mowy, pogłos) w tak zaaranżowanym pomieszczeniu nie pozwalają uzyskać odpowiedniego komfortu użytkowania oraz poziomu komunikacji słownej – mówi Sebastian Szarejko, Product Management Sto i Product Manager ds. Wnętrz.

Unormowany hałas

W normie określono metodologię ustalania wymagań co do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych, która uwzględnia poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla ścian działowych podane są za pomocą współczynnika R’A1 i są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr ten dla ścian między pomieszczeniami mieszkalnymi nie jest zbyt wygórowany (35 dB), rośnie jednak w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą i od klatki schodowej czy garażu, a także przegród między budynkami w zabudowie bliźniaczej i szeregowej (50-58 dB).

Rozprzestrzenianie dźwięku

Dźwięki mogą rozprzestrzeniać się w budynkach drogą powietrzną – wówczas mamy do czynienia z hałasem powietrznym (np. mowa ludzka, odgłosy samochodów), przenikać przez konstrukcję budynku, co powoduje hałas uderzeniowy, a także dochodzić od wyposażenia technicznego budynku (hałas instalacyjny).

W zależności od typu, konstrukcji oraz sposobu powiązania przegród pionowych z poziomymi oraz wszelkich przejść instalacyjnych, w budynkach mogą występować również dźwięki przekazywane za pośrednictwem przenoszenia bocznego – wyjaśnia Paweł Polak, ekspert ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

Intensywność bocznego przenoszenia dźwięków zależy od poprawności zaprojektowania oraz wykonania detali połączeń przegród w budynku. Dlatego, o komfort akustyczny swojego domu powinniśmy zadbać jeszcze na etapie projektu, uwzględniając w nim takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą cieszyć się ciszą nawet w samym centrum miasta. W dobie stałego unowocześniania technologii, np. w zakresie produkcji szyb czy izolacji, nie stanowi to obecnie problemu.

O rozwoju nowoczesnych technologii budowlanych oraz o wyzwaniach polskiego rynku mieszkaniowego będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!