×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Porządek i bezpieczeństwo na budowie

Porządek i bezpieczeństwo na budowie

Autor: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
Dodano: 12 sie 2019 17:00

Utrzymywanie porządku na budowie i zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w trakcie wykonywania prac remontowo-budowlanych to kwestie ściśle ze sobą związane. Mimo iż dane GUS z ostatnich lat wskazują, że bezpieczeństwo w branży budowlanej systematycznie ulega poprawie, wciąż uchodzi ona za jedną z najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia pracowników. Co może i powinien robić pracodawca, aby poprawić warunki pracy?

Przepisy nakładają na właścicieli firm budowlanych szereg obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakub Nowak, główny specjalista ds. BHP, inspektor ochrony ppoż. w firmie Seka wskazuje przykłady dobrych praktyk wspomagających proces zarządzania ryzykiem i zapobiegania wypadkom w branży remontowo-budowlanej.

Dobrym zwyczajem jest prowadzenie regularnych odpraw z pracownikami (np. przed rozpoczęciem prac). Istotne znaczenie ma też organizacja szkoleń informacyjnych dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego wchodzących na plac budowy (generalny wykonawca, podwykonawcy, firmy zewnętrzne). Nie wolno też zapominać o zobligowaniu uczestników inwestycji do stosowania określonego i sprawdzonego typu wyposażenia ochronnego, takiego jak np. okulary ochronne czy obuwie robocze o ustalonych parametrach – podkreśla Jakub Nowak.

Jak chronić się przed pyłem?

Pracy na budowie często towarzyszą szkodliwe dla zdrowia człowieka pyły. – To problem wszystkich osób pracujących w branży remontowo-budowlanej – uważa Mateusz Stachowicz, młodszy specjalista ds. komunikacji marketingowej i PR w firmie Kärcher.

Wdychanie pyłów zagraża zdrowiu i prowadzi do licznych chorób układu oddechowego. Dlatego przy pracach wykończeniowych oraz mechanicznych, takich jak szlifowanie, malowanie, obróbka drewna lub metalu, musimy pamiętać o maskach przeciwpyłowych, chroniących drogi oddechowe. Ale nie tylko. – Poza stosowaniem środków ochrony indywidualnej, ważne jest też posiadanie na budowie sprzętu, który pozwoli bezpiecznie pozbyć się szkodliwych pyłów po zakończeniu pracy – dodaje Mateusz Stachowicz. – Świetnie nadają się do tego odkurzacze Kärcher NT z systemem Tact. Ich filtr nie zapycha się, dzięki czemu sprawnie zbierają pyły różnej klasy.

W utrzymaniu porządku i czystości na budowie pomocne będą również urządzenia ciśnieniowe. Często wykorzystuje się je także jako narzędzie pracy, np. przy renowacji fasad budynków. Jednym z takich wysokociśnieniowych urządzeń polecanych w szczególności firmom remontowo-budowlanym jest Kärcher HD 715.

Wysokie parametry pracy pozwalają na skuteczne i łatwe usuwanie najtrudniejszych zabrudzeń. Dzięki kompaktowym wymiarom oraz ramie ze stali nierdzewnej umożliwiającej podnoszenie dźwigiem, HD 715 doskonale sprawdza się w pracach czyszczących na rusztowaniach. Mocna stalowa rama chroni też urządzenie przed mechanicznymi uszkodzeniami podczas prac czyszczących w trudnych warunkach.

Bezpieczna praca na wysokości

Wspomniana wyżej praca na wysokości z wykorzystaniem różnorodnych konstrukcji  niezmiennie od lat niesie ze sobą największe ryzyko wypadku i zagrożenia bezpieczeństwa pracowników branży remontowo-budowlanej.

Osoby wykonujące prace budowlane, zwłaszcza na rusztowaniach, drabinach bądź w ich sąsiedztwie, przy wznoszeniu i demontażu szalowania, a także przy rozbiórkach obiektów budowlanych powinny bezwzględnie nosić hełm ochronny. Równie istotne jest korzystanie z profesjonalnych systemów rusztowań oraz drabin.

Odpowiedni dobór narzędzi pracy oraz utrzymanie ich w należytym stanie w trakcie użytkowania, w dużym stopniu decydują nie tylko o komforcie i efektywności prac, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwie – zwraca uwagę Marek Banach, kierownik działu obsługi klienta firmy Krause. – Dlatego tak ważne jest korzystanie z urządzeń renomowanych producentów, które wykonywane są w zgodzie z obowiązującymi normami (dla poszczególnych kategorii produktowych) oraz przepisami BHP.

Producenci urządzeń dla budownictwa oraz eksperci bezpieczeństwa i higieny pracy zwracają też uwagę na to, że drabiny, pomosty czy rusztowania są urządzeniami technicznymi. Podlegają więc obowiązkowym przeglądom kontrolnym zarówno codziennym, jak i okresowym. – Takie przeglądy powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby przynajmniej raz w roku oraz ewidencjonowane – podkreśla Marek Banach.

Dbanie o porządek i bezpieczeństwo w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy i pracownika. Korzystanie z profesjonalnych urządzeń i narzędzi wysokiej jakości nie tylko ułatwia wykonawcom codzienną pracę, ale przyczynia się również do poprawy poziomu bezpieczeństwa całej branży.

Czytaj także: Ściany działowe - zalety bloczków silikatowych

Komentarze

Zaloguj się