Najlepsze Domy
Porządek i bezpieczeństwo na budowie

Porządek i bezpieczeństwo na budowie

Utrzymywanie porządku na budowie i zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w trakcie wykonywania prac remontowo-budowlanych to kwestie ściśle ze sobą związane. Mimo iż dane GUS z ostatnich lat wskazują, że bezpieczeństwo w branży budowlanej systematycznie ulega poprawie, wciąż uchodzi ona za jedną z najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia pracowników. Co może i powinien robić pracodawca, aby poprawić warunki pracy?

Odpowiedni dobór narzędzi pracy oraz utrzymanie ich w należytym stanie w trakcie użytkowania, w dużym stopniu decydują nie tylko o komforcie i efektywności prac, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwie – zwraca uwagę Marek Banach, kierownik działu obsługi klienta firmy Krause. – Dlatego tak ważne jest korzystanie z urządzeń renomowanych producentów, które wykonywane są w zgodzie z obowiązującymi normami (dla poszczególnych kategorii produktowych) oraz przepisami BHP.

Producenci urządzeń dla budownictwa oraz eksperci bezpieczeństwa i higieny pracy zwracają też uwagę na to, że drabiny, pomosty czy rusztowania są urządzeniami technicznymi. Podlegają więc obowiązkowym przeglądom kontrolnym zarówno codziennym, jak i okresowym. – Takie przeglądy powinny być wykonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby przynajmniej raz w roku oraz ewidencjonowane – podkreśla Marek Banach.

Dbanie o porządek i bezpieczeństwo w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy i pracownika. Korzystanie z profesjonalnych urządzeń i narzędzi wysokiej jakości nie tylko ułatwia wykonawcom codzienną pracę, ale przyczynia się również do poprawy poziomu bezpieczeństwa całej branży.

Czytaj także: Ściany działowe - zalety bloczków silikatowych

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!