×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Poprawna aplikacja tynku ma wpływ na kolor i żywotność elewacji

Poprawna aplikacja tynku ma wpływ na kolor i żywotność elewacji

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 15 kwi 2018 15:35

Kolor elewacji to również efekt pracy ekipy wykonawczej. Dzieje się tak, ponieważ tynki, ze względu na swój skład chemiczny, są podatne na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Zarówno sposób pracy z materiałem np. rozcieńczanie wodą lub ilość użytej wody w przypadku tynków mineralnych, jak i warunki pogodowe: temperatura, wilgotność, nasłonecznienie w trakcie wykonywania prac na elewacji oraz wiązania tynku mają wpływ na uzyskany końcowy odcień wyrobu.

Warto więc korzystać z porad doradców technicznych i sprawdzonych ekip wykonawczych, które są w stanie zminimalizować to oddziaływanie – twierdzi Magdalena Kawińska, menadżer kontroli jakości, badań i rozwoju marki Weber.

Prace wykończeniowe na elewacji należy prowadzić przy stabilnych warunkach atmosferycznych. Wszystkie tynki - niezależnie od rodzaju - zawierają wodę, a zbyt wysoka temperatura, praca w bezpośredniej ekspozycji słońca lub zbyt wietrzna pogoda powoduje, że woda za szybko odparowuje, a tynk zbyt szybko wiąże. To znacznie utrudnia aplikację i może mieć wpływ na odcień koloru.

Większe skoki wilgotności powietrza nieco zmieniają kolor przy wiązaniu i powodują, że traci on jednorodność. Pamiętajmy, że wysokiej jakości tynki lepiej radzą sobie z wahaniami pogody – dodaje Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

Inną kwestią, na którą inwestor powinien zwrócić uwagę jest zastosowanie na jednym budynku tynku wyprodukowanego w ramach jednej partii produkcyjnej. Uzyskujemy wtedy pewność, że cały wyrób podlega tym samym procesom budowlanym i zabezpieczamy się przed możliwością pojawienia się drobnych różnic w odcieniu.

Czytaj także: Wymagania stawiane materiałom wznoszeniowym w obiektach energooszczędnych

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się