Najlepsze Domy
[Podsumowanie] Rynek instalacji grzewczych. Jak zmieniał się w 2018 roku?

[Podsumowanie] Rynek instalacji grzewczych. Jak zmieniał się w 2018 roku?

Trudno też nie zauważyć w naszej branży coraz szerszej dostępności rozwiązań cyfrowych, zarówno w obszarze obsługi zdalnej oraz monitoringu, jak i powiązań części hydraulicznej instalacji z aplikacjami cyfrowymi. Fot. Danfoss Poland
Trudno też nie zauważyć w naszej branży coraz szerszej dostępności rozwiązań cyfrowych, zarówno w obszarze obsługi zdalnej oraz monitoringu, jak i powiązań części hydraulicznej instalacji z aplikacjami cyfrowymi. Fot. Danfoss Poland
W roku 2018 w obszarze instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych można było wyraźnie zauważyć intensyfikację trendów, które pojawiły się w tych branżach już kilka lat temu. Potrzeba optymalizacji zużycia energii, efektywność energetyczna, udział odnawialnych źródeł energii w całym sektorze energetycznym, neutralność klimatyczna oraz cyfryzacja bardzo mocno zarysowują się w realizacjach ogólnych, jak i profesjonalnych. Tak podsumowuje mijający rok Sebastian Brzoza, ekspert firmy Danfoss Poland.

Działania mające na celu poprawę jakości życia poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na jakość powietrza, gwarancję dostępności czystej energii oraz zmniejszenie jej zużycia widać zarówno w polityce międzynarodowej – w programach takich jak Czysta Planeta dla Wszystkich, jak i w krajowych w Programie Czyste Powietrze, w Ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów czy Obwieszczeniu Ministra Energii w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Trudno też nie zauważyć w naszej branży coraz szerszej dostępności rozwiązań cyfrowych, zarówno w obszarze obsługi zdalnej oraz monitoringu, jak i powiązań części hydraulicznej instalacji z aplikacjami cyfrowymi.

Rozwiązania zapewniające szybki, niezawodny i zdalny dostęp do systemów zapewniających komfort cieplny oraz gwarantujących właściwą ich pracę w zmiennych obciążenia instalacji stają się coraz bardziej popularne i już teraz można uznać, że w niedalekiej przyszłości będą one standardem również w budynkach mieszkalnych – jednym z przykładów ewolucji (chociaż słowo rewolucja może bardziej tu pasuje) może być coraz większa popularność termostatycznej głowicy elektronicznej, która z sukcesem i gwarancją dodatkowych funkcji oraz oszczędności energii zastępuje w obszarze regulacji temperatury w pomieszczeniach rozwiązania, do których byliśmy przyzwyczajeni od połowy ubiegłego wieku.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zmiany w naszej branży jest coraz większa świadomość społeczna dotycząca zagrożenia dla zdrowia i życia, jakim jest smog – wpływa ona na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji u inwestorów decydujących się na budowę domu czy na modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

W kolejnych latach wszystkie te czynniki będą miały znaczący wpływ na kierunki rozwoju i zmiany w obszarze instalacji oraz urządzeń odpowiadających za kreowanie komfortu cieplnego. Celem są rozwiązania optymalne w użytkowaniu od strony energetycznej, zapewniające komfort nie tylko w warunkach projektowych, ale również przyjazne środowisku naturalnemu i użytkownikowi.

Czytaj także: Zobacz, odrestaurowane posadzki budynku dworca w Starogardzie Gdańskim

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!