REKLAMA
Najlepsze Domy
Podpowiadamy jak ocieplić trudno dostępne miejsca w budynku

Podpowiadamy jak ocieplić trudno dostępne miejsca w budynku

Jedną z fundamentalnych kwestii, wpływających na funkcjonalność budynku jest izolacja. Ma ona olbrzymi wpływ na komfort termiczny pomieszczeń oraz jakość powietrza. Kluczem do odpowiedniej cyrkulacji jest dobór adekwatnych materiałów izolacyjnych. Jeśli nie przyłożymy do tego należytej uwagi, zarówno latem jak i zimą będziemy się borykać z dyskomfortem związanym z nieodpowiednią temperaturą, panującą wewnątrz budynku.

W znalezieniu miejsc, wymagających termoizolacji może pomóc kamera termowizyjna, która dokładnie wskaże wszelkie ubytki. Na rynku dostępnych jest wiele firm, świadczących taką usługę. Jej koszt nie jest wysoki, waha się w granicach kilkuset złotych.

W efekcie nieodpowiedniej izolacji drastycznie wzrastają koszty ogrzewania budynku. Przez nieodpowiednie ocieplenie dachu lub stropodachu dochodzi do ubytku nawet kilkudziesięciu procent ciepła, znacznie więcej niż uchodzi przez ściany.

Wydatki pojawiają się również latem, ponieważ przez niedokładną izolację ciepłe powietrze gromadzi się pod dachem, potęgując efekt upału, co przekłada się na zwiększenie kosztów klimatyzowania pomieszczeń. Tego typu niedogodności eliminuje nowy rodzaj materiałów izolacyjnych dostępnych w postaci granulatów.

Gdy mówi się o granulatach, należy wspomnieć o nowatorskiej metodzie „blow in”, która polega na wdmuchiwaniu produktu. Dzięki temu możemy dotrzeć do miejsc, których nie sposób uszczelnić wełną. Granulat szczelnie wypełnia nawet trudno dostępne przestrzenie, zapewniając optymalną temperaturę wewnątrz budynku – przypomina Stanisław Gąsiorkiewicz, ekspert z firmy Ekofiber.

Nowe metody, nowe możliwości

Metoda „blow in” to najmniej inwazyjna metoda dla izolacji. Technologia wdmuchiwania granulatów izolacyjnych ze względu na możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych stworzyła szanse do wykonania termorenowacji budynków wybudowanych w konstrukcji ściany warstwowej oraz uzupełnienia izolacji skosów dachów, ścian kolankowych (m.in. pod regipsy, płyty OSB czy MFP itp.), gdzie zastosowano wełnę mineralną w matach. Przy jej zastosowaniu nie ma konieczności demontażu konstrukcji budynku, tak jak w przypadku użycia wełny.

Co więcej, podczas stosowania tej metody rytm pracy obiektów nie zostaje zakłócony. Cały proces przebiega bardzo sprawnie, a w dodatku nie generuje on dodatkowych odpadów, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska.

Jest również przyjazny dla naszego portfela. Granulaty rozprowadzane są równomiernie i dokładnie przylegają do ocieplanej powierzchni, co gwarantuje prawidłowy przepływ powietrza i zapewnia przedłużenie okresu trwałości pokrycia dachowego. Znacząco wpływa to na obniżenie kosztów wydatkowanych na energię.

W dodatku granulaty dostępne są na rynku w konkurencyjnych cenach, co podnosi ich atrakcyjność. To sprawia, że cała inwestycja zwraca się w przeciągu 1,5-2,5 roku.

W okresie ostatnich pięciu lat widać wyraźny trend w kierunku odchodzenia od konwencjonalnych metod ocieplania budynków. Granulaty stają się coraz bardziej popularne, między innymi dzięki przystępnej cenie – twierdzi Arkadiusz Malinowski z firmy Termodom.

Jaki materiał wybrać?

Niezwykle ciekawym produktem, dostępnym  na rynku jest sypka celuloza przeznaczona do wdmuchiwania metodą „blow in”. Tego typu materiał powstaje ze starannie wyselekcjonowanych gatunków makulatury gazetowej.

Przetworzenie naturalnych włókien celulozy do postaci granulatu izolacyjnego jest przykładem realizacji zasady 3R (ang. Reduce, Reuse, Recycle) czyli Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj – czyli zasady promującej zdrowy i przyjazny dla środowiska styl życia.

  • Meleyy,

    Jeżeli poszukują Państwo firmy która wykonuje takie badania i sprzedaje tego typu sprzęt to polecam dystrybutora kamer termowizyjnych FLIR Euro Pro Group więcej informacji można znaleźć na www.europro.com.pl