×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Paroizolacyjny keramzytobeton w budowie domu energooszczędnego

Paroizolacyjny keramzytobeton w budowie domu energooszczędnego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 29 sie 2017 20:59

Podstawowym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak chłód, ale też letni skwar. Nie można też zapomnieć o wietrze, opadach śniegu czy zacinającym deszczu. Przegrody powinny stanowić również barierę przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Jak w tej roli sprawdzi się paroizolacyjny keramzytobeton?

Keramzyt powstaje w wyniku wypału glin pęczniejących w temperaturze 1200°C. W postaci małych granulek trafia do mieszanki betonowej zamiast żwiru i piasku. Tak właśnie powstają bloczki keramzytobetonowe.

Lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć i niskie temperatury – takimi właściwościami charakteryzuje się keramzytobeton. Porowate granulki, które zawiera w swojej strukturze, sprawiają, że jest to materiał o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Przy tym cechuje go bardzo dobra paroprzepuszczalność – budynki z keramzytobetonu szybko odprowadzają wilgoć, szybko wysychają też po budowie.

Większość bloczków i pustaków keramzytobetonowych posiada profilowane boki, co ułatwia murowanie i eliminuje konieczność stosowania spoin pionowych. Niektóre wyroby zaopatrzone są we wkładki styropianowe, podwyższające ich właściwości cieplne. Co więcej, niekiedy mają jedną ściankę grubszą, która pełni funkcję warstwy akumulacyjnej odpowiadającej za gromadzenie i utrzymywanie ciepła w ścianie.

Zgodnie z zaleceniami producentów, spełnienie obowiązujących przepisów o ochronie cieplnej budynków wymaga wykonania z elementów keramzytobetonowych ścian dwu- i trójwarstwowych, wykorzystujących jako materiał izolacyjny wełnę mineralną.

Jak budować energooszczędnie z silikatów?

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się