Najlepsze Domy
Ogrzewanie podtynkowe

Ogrzewanie podtynkowe

Wybór rodzaju ogrzewania nie jest łatwy ponieważ zależy od wielu czynników. Na szczęście producenci systemów grzewczych wychodzą na przeciw rosnącym oczekiwaniom inwestorów i proponują rozwiązania, które optymalnie sprawdzą się w różnych, czasem nietypowych, miejscach.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas była skazana na tradycyjne, konwekcyjne grzejniki. Po prostu nie było wyboru. W każdym domu wisiały ciężkie, mało urodziwe kaloryfery, które nie zawsze skutecznie ogrzewały pomieszczenia. Na szczęście te czasy już minęły i dziś oferta producentów systemów grzewczych jest naprawdę bogata.

Wystarczy wspomnieć o tak popularnych rozwiązaniach, jak ogrzewanie podłogowe czy kanałowe. I na tym nie koniec. Producenci działający zrobili krok dalej i oferują ogrzewanie ścienne oraz sufitowe. Wszystko po to, by w optymalny (tani i skuteczny) sposób zapewnić zapotrzebowanie na ciepło.

Grzejniki podtynkowe

Ciekawym rodzajem ogrzewania ściennego dostępnym od niedawna na rynku są grzejniki podtynkowe. Zmieniają one ściany budynków w aktywne przegrody termiczne, które emitując ciepło odgradzają wnętrze od zimnego otoczenia.

Ponadto grzejniki te bilansują straty ciepła w miejscu ich powstawania, a więc w ścianach zewnętrznych oraz w stropodachach. Dzięki temu system ogrzewania ściennego, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, zapewnia najrówniejszy rozkład temperatur.

Osiągnięcie takiego efektu przy użyciu ogrzewania podłogowego skutkowałoby koniecznością zagęszczenia rurek w okolicach ścian zewnętrznych. W przypadku grzejników podtynkowych nie ma takiej potrzeby, bowiem modułowość grzejników zapewnia optymalny ich rozkład na ścianie.

Układ pionowy ścian w porównaniu do poziomego układu podłogi sprawia, że emisja cieplna ma zdecydowanie większy udział w przekazywaniu energii niż w przypadku ruchu powietrza – mówi Patryk Nowakowski, ekspert z firmy 3Thermo.

Czytaj także: Ekspert o sterowaniu ogrzewaniem ściennym

Dodatkową korzyścią jest to, że konstrukcja grzejnika podtynkowego wykonana jest z ażurowej siatki ze stopu aluminium. Wyklucza to ryzyko powstawania spękań warstwy tynku i działa jak wzmocnienie konstrukcyjne dla zaprawy i nie powoduje przebarwień na ścianie.

Ważnym czynnikiem, który bezpośrednio wyróżnia grzejniki podtynkowe, są też kwestie prozdrowotne.

Poza właściwościami fizycznymi i ekonomicznymi są jeszcze walory zdrowotne, gdyż grzejniki podtynkowe 3Thermo z jednej strony nie wysuszają powietrza, a z drugiej uwalniają ściany od wilgoci – mówi Patryk Nowakowski z 3Thermo.

Przegrzane powietrze, jakie otrzymujemy w wyniku stosowania grzejników tradycyjnych (konwekcyjnych) jest siedliskiem bakterii. Ruch powietrza, jaki występuje w przypadku stosowania ogrzewania tradycyjnego dodatkowo wzmaga ich rozprzestrzenianie wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo ciepłe i zarazem wilgotne powietrze w trakcie „wędrówki” po pomieszczeniu oddaje swoją wilgoć na zimne ściany, co podnosi ryzyko wystąpienia na nich grzybów. Takie powietrze wysusza też skórę.

Jak widać z każdym rokiem przybywa nowych rozwiązań grzewczych. Z punktu widzenia inwestora to bardzo dobrze ponieważ nowości rynkowe charakteryzują nie tylko ekonomiczne, ale także prozdrowotne aspekty.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!