Najlepsze Domy
Ochronne zabezpieczanie drewna na zewnątrz

Ochronne zabezpieczanie drewna na zewnątrz

Rynek chemii dedykowanej zabezpieczaniu powierzchni drewnianych na zewnątrz oferuje wiele rozwiązań. Lakiery, oleje, bejce – to tylko niektóre z proponowanych produktów. Dobór odpowiedniego preparatu powinien zostać podyktowany jednak wieloma względami, wśród których można wymienić m.in. gatunek drewna, rodzaj powierzchni czy też efekt końcowy.

Drewno wykorzystywane jest do wykonania wielu elementów znajdujących się na zewnątrz obiektów. Służy ono do budowy tarasów, jak i do wykończenia elewacji. Drewno wykorzystuje się do wykonania elementów małej architektury oraz mebli ogrodowych.

W związku z tym, że przez większość czasu narażone jest na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, w tym na opady deszczu oraz na działanie promieniowania UV, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone.

W celu ochrony drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wilgoć, promienie UV, owady, grzyby domowe i pleśniowe, należy wykorzystać dedykowane środki oferowane przez profesjonalne firmy. Produkt ochronno-dekoracyjny, adekwatny do warunków atmosferycznych, na jakie wystawione jest drewno, zapewni piękny wygląd i trwałość powłoki przez wiele lat. Taki produkt powinien być techniczny, biobójczy, 3-funkcyjny tj. zabezpieczający przed wszystkimi wspomnianymi szkodliwymi czynnikami – mówi Ryszard Plantos, szef zespołu szkoleń i call center Akademii Technik Malarskich.

Lakier, bejca, olej – co wybrać?

Dziś spectrum środków służących zabezpieczaniu drewna na zewnątrz jest przeogromne. Oprócz lakierów, bejc czy olejów rynek oferuje również impregnaty ochronne i dekoracyjne, lakierobejce, emalie.

Wybór odpowiedniego preparatu powinien zostać podyktowany nie tyle względami estetycznymi, jakie zamierzamy osiągnąć, ale takimi czynnikami jak: rodzaj drewna, rodzaj powierzchni. Innego środka użyjemy do impregnowania drewna konstrukcyjnego czy więźby dachowej, a innego np. do dekoracji stołu lub ogrodowych krzeseł.

W przypadku drewna konstrukcyjnego liczy się skuteczność ochrony przed zagrożeniami atmosferycznymi i biologicznymi. Mniej istotne są natomiast kwestie wyglądu czy kolorystyki – mówi ekspert marki Vidaron. Tego rodzaju prace wymagają zatem zastosowania specjalnego impregnatu konstrukcyjnego.

Czytaj także: Drony w branży budowlanej. Jak je skutecznie wykorzystać?

Z kolei Rafał Lipa, doradca technologiczny w firmie Tikkurila, zwraca uwagę na fakt, że wybór produktu powinien być uzależniony również od powierzchni jaką będziemy malować. I tak na przykład impregnaty, które pełnią funkcję dekoracyjno-ochronną najlepiej sprawdzają się na powierzchniach takich jak elewacje, meble ogrodowe, ogrodzenia.

Z kolei do powierzchni, po których chodzimy: tarasy, nadają się oleje. Wybór ten jest rekomendowany m.in. ze względu na fakt, że powierzchnie te szybko ulegają zniszczeniu w wyniku odbywającego się ruchu pieszego, a przeprowadzenie renowacji w przypadku zastosowania oleju jest szybsze aniżeli w przypadku innego rodzaju środków. Natomiast lakiery będą się nadawały do zabezpieczania np. mebli ogrodowych.

Należy pamiętać, aby elementy drewniane, które będą lakierowane zabezpieczyć w jak najlepszy sposób przed wilgocią. Wilgoć, która dostanie się do wewnątrz drewna będzie powodować odspajanie się lakieru od powierzchni, com popsuje efekt wizualny oraz spowoduje brak ochrony drewna – dodaje ekspert firmy Tikkurila.

Poza skutecznością ochrony drewna wystawionego na działanie wody, wilgoci, promieniowania UV o wyborze danego produktu decydują również właściwości dekoracyjne oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!