×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
 Ochronne zabezpieczanie drewna na zewnątrz

Ochronne zabezpieczanie drewna na zewnątrz

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 18 sty 2018 20:30

Rynek chemii dedykowanej zabezpieczaniu powierzchni drewnianych na zewnątrz oferuje wiele rozwiązań. Lakiery, oleje, bejce – to tylko niektóre z proponowanych produktów. Dobór odpowiedniego preparatu powinien zostać podyktowany jednak wieloma względami, wśród których można wymienić m.in. gatunek drewna, rodzaj powierzchni czy też efekt końcowy.

Drewno wykorzystywane jest do wykonania wielu elementów znajdujących się na zewnątrz obiektów. Służy ono do budowy tarasów, jak i do wykończenia elewacji. Drewno wykorzystuje się do wykonania elementów małej architektury oraz mebli ogrodowych.

W związku z tym, że przez większość czasu narażone jest na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, w tym na opady deszczu oraz na działanie promieniowania UV, powinno zostać odpowiednio zabezpieczone.

W celu ochrony drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wilgoć, promienie UV, owady, grzyby domowe i pleśniowe, należy wykorzystać dedykowane środki oferowane przez profesjonalne firmy. Produkt ochronno-dekoracyjny, adekwatny do warunków atmosferycznych, na jakie wystawione jest drewno, zapewni piękny wygląd i trwałość powłoki przez wiele lat. Taki produkt powinien być techniczny, biobójczy, 3-funkcyjny tj. zabezpieczający przed wszystkimi wspomnianymi szkodliwymi czynnikami – mówi Ryszard Plantos, szef zespołu szkoleń i call center Akademii Technik Malarskich.

Lakier, bejca, olej – co wybrać?

Dziś spectrum środków służących zabezpieczaniu drewna na zewnątrz jest przeogromne. Oprócz lakierów, bejc czy olejów rynek oferuje również impregnaty ochronne i dekoracyjne, lakierobejce, emalie.

Wybór odpowiedniego preparatu powinien zostać podyktowany nie tyle względami estetycznymi, jakie zamierzamy osiągnąć, ale takimi czynnikami jak: rodzaj drewna, rodzaj powierzchni. Innego środka użyjemy do impregnowania drewna konstrukcyjnego czy więźby dachowej, a innego np. do dekoracji stołu lub ogrodowych krzeseł.

W przypadku drewna konstrukcyjnego liczy się skuteczność ochrony przed zagrożeniami atmosferycznymi i biologicznymi. Mniej istotne są natomiast kwestie wyglądu czy kolorystyki – mówi ekspert marki Vidaron. Tego rodzaju prace wymagają zatem zastosowania specjalnego impregnatu konstrukcyjnego.

Czytaj także: Drony w branży budowlanej. Jak je skutecznie wykorzystać?

Z kolei Rafał Lipa, doradca technologiczny w firmie Tikkurila, zwraca uwagę na fakt, że wybór produktu powinien być uzależniony również od powierzchni jaką będziemy malować. I tak na przykład impregnaty, które pełnią funkcję dekoracyjno-ochronną najlepiej sprawdzają się na powierzchniach takich jak elewacje, meble ogrodowe, ogrodzenia.

Z kolei do powierzchni, po których chodzimy: tarasy, nadają się oleje. Wybór ten jest rekomendowany m.in. ze względu na fakt, że powierzchnie te szybko ulegają zniszczeniu w wyniku odbywającego się ruchu pieszego, a przeprowadzenie renowacji w przypadku zastosowania oleju jest szybsze aniżeli w przypadku innego rodzaju środków. Natomiast lakiery będą się nadawały do zabezpieczania np. mebli ogrodowych.

Należy pamiętać, aby elementy drewniane, które będą lakierowane zabezpieczyć w jak najlepszy sposób przed wilgocią. Wilgoć, która dostanie się do wewnątrz drewna będzie powodować odspajanie się lakieru od powierzchni, com popsuje efekt wizualny oraz spowoduje brak ochrony drewna – dodaje ekspert firmy Tikkurila.

Poza skutecznością ochrony drewna wystawionego na działanie wody, wilgoci, promieniowania UV o wyborze danego produktu decydują również właściwości dekoracyjne oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

I tak, według Ryszarda Plantosa z Akademii Technik Malarskich dostępne produkty do zabezpieczania drewna dzielą się na: transparentne, bez pigmentów, podkreślające rysunek drewna, które tworzą powłokę ze słabszą ochroną przed promieniami UV, a także na te tworzące powłokę barwną, zakrywającą usłojenie – zwykle są to farby do drewna.

W obu przypadkach, przed zastosowaniem środków ochronno-dekoracyjnych, w celu uzyskania ochrony przed czynnikami biologicznymi, zaleca się osobne zaimpregnowanie surowego drewna impregnatem głębokopenetrującym. Dopiero tak zabezpieczone drewno eksponowane na zewnątrz należy pomalować środkiem gwarantującym wykonanie powłoki dekoracyjnej]] – mówi Ryszard Plantos.

Sprostać wymaganiom

Preparaty do ochrony drewna przede wszystkim powinny zapewnić trwałą i skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i korozji mikrobiologicznej. Elżbieta Michałowska z Laboratorium Unicell Poland zwraca także uwagę na fakt, że klienci coraz większą uwagę zwracają nie tylko na optymalny efekt końcowy, ale i na przyjazną zdrowiu recepturę.

W tym celu poszukiwane są takie rozwiązania, aby w jak największym stopniu wyeliminować składniki, które mogą być szkodliwe. Takie są wymogi Unii Europejskiej. W związku z tym wszystkie środki do impregnacji drewna powinny mieć ważne dokumenty świadczące o zgodności z odpowiednią normą lub aprobata techniczną – uważa Elżbieta Michałowska.

O tym, że coraz bardziej restrykcyjne stają się przepisy unijne odnośnie stosowania produktów do ochrony środowiska mówi z kolei Rafał Lipa z Tikkurila. Zmusza to producentów do szukania rozwiązań ukierunkowanych w stronę ekologii. Z tego tez powodu producenci sięgają po wyroby wodorozcieńczalne, które są nie tylko ekologiczne, ale i bardzo często powstają w oparciu o nowe, innowacyjne technologie.

Od oferowanych dziś wyrobów do zabezpieczania drewna na zewnątrz oczekuje się także tego, by były to rozwiązania szybkoschnące, które nie tylko są dobre jakościowo, ale i zapewniają możliwość przeprowadzenia renowacji w krótszym czasie. Dzięki pracom i testom profesjonalistów oraz współpracy z praktykami produkty stają się także coraz bardziej wydajne.

O czym należy pamiętać?

Eksperci firm oferujących rozwiązania dedykowane zabezpieczaniu i ochronie drewna po pierwsza radzą, aby dokładnie zapoznać się z kartą techniczną zakupionego produktu. To właśnie tam znajdują się informacje dotyczące właściwego przygotowania powierzchni.

Przez malowaniem musimy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia – radzi Rafał Lipa, doradca techniczny Tikkurila. – Prace malarskie powinny być prowadzone w temperaturach powyżej 5°C, wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%, a samo drewno przeznaczone do zabezpieczania nie powinno być zbyt wilgotne (poniżej 20%).

Do impregnacji nie nadaje się drewno uprzednio malowane, ponieważ powstała powłoka uniemożliwia wnikanie preparatu w głąb drewna.

Jeśli zabezpieczamy surowe drewno, przed nałożeniem warstwy impregnatu w wersji „kolor”, należy pokryć materiał impregnatem bezbarwnym. Wnika on głęboko w drewno, tworząc warstwę podkładową i chroni je przed biologicznymi zagrożeniami takimi, jak grzyby, owady, sinizna czy pleśń. W przypadku zabezpieczania starego drewna pamiętajmy z kolei, że może być ono zaatakowane przez żerujące w nim owady, a dodatkowo zainfekowane grzybami oraz pleśnią. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzić jego stan i zabezpieczyć materiał wyrobami o właściwościach owadobójczych i chroniących przed dalszym rozwojem mikroorganizmów – podsumowuje ekspert marki Vidaron.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się