REKLAMA
Najlepsze Domy
Ochrona pożarowa termoizolacji w docieplonym budynku

Ochrona pożarowa termoizolacji w docieplonym budynku

Systemy ociepleniowe, w skład których wchodzą materiały o klasie reakcji na ogień D, E i F, pod wpływem działania płomieni mogą się topić i palić. Fot. Rockwool Polska
Systemy ociepleniowe, w skład których wchodzą materiały o klasie reakcji na ogień D, E i F, pod wpływem działania płomieni mogą się topić i palić. Fot. Rockwool Polska
Piotr Polak, ekspert z firmy Rockwool Polska odpowiada jakie wymagania prawne musi spełniać obiekty budowlane, które zostały docieplone przy użyciu metody ETICS.

Wymagania bezpieczeństwa pożarowego budynków zawarte są w Dziale VI Warunków Technicznych z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Przepisy dotyczące ociepleń praktycznie nie zmieniły się od 20 lat, chociaż od tamtego czasu zasadniczo zwiększono wymagania co do grubość ocieplenie, przez co wzrosło obciążenie ogniowe. Tymczasem w Niemczech już kilkakrotnie wprowadzono rozwiązania, które mają na celu utrzymanie stałego poziomu bezpieczeństwa.

W Polsce wymagania odnoszą się zarówno do właściwości poszczególnych materiałów i wyrobów, jak i właściwości ogniowych całych rozwiązań i ich elementów składowych. Ocieplenia mają wpływ na klasyfikację w zakresie stopnia rozprzestrzeniania ognia ścian i stropów. Mogą również wpływać na klasyfikację odporności ogniowej tych elementów.

Ściany zewnętrzne budynków powinny odpowiadać określeniom dotyczącym rozprzestrzeniania ognia zdefiniowanym w § 208 WT. Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe wykazanie przez ocieplone przegrody odpowiedniej klasyfikacji jest potrzebne do zachowania minimalnych wymaganych odległości pomiędzy wszelkimi budynkami.

Dopuszczona jest minimalna odległość 8 m, ale tylko pod warunkiem, że ocieplenia ścian zewnętrznych obu sąsiadujących budynków odpowiadają określeniu „nie rozprzestrzeniające ognia” NRO. Jeżeli choć jedna ze ścian nie spełnia tego warunku, odległość musi być zwiększona o 50%, a gdy obie – nawet o 100%.

W następujących przypadkach przepisy techniczno-budowlane wymagają niepalności całego ocieplenia (nie wystarczy NRO):

  • ścian zewnętrznych budynku, powyżej wysokości 25 m (§ 216 ust. 8), z wyjątkiem ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych o wysokości 11 kondygnacji wzniesionych przed 1995 r., które mogą być ocieplone palną izolacją na całej wysokości, pod warunkiem, że cały system odpowiada określeniu NRO;
    budynków, usytuowanych w granicy działki, dla których ściana zewnętrzna jest ścianą oddzielenia przeciwpożarowego (§ 232 ust. 1);
    stropów stanowiących oddzielenia przeciwpożarowe (§ 232 ust. 1).

Wymaganie niepalności ocieplenia w praktyce oznacza, że izolacją cieplną w tych rozwiązaniach może być tylko skalna wełna, a tynki również powinny być niepalne, czyli zawierać małą ilość substancji organicznych.

Czytaj także: Podpowiadamy jak chronić się przed pyłem na budowie

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!