REKLAMA
Najlepsze Domy
Natryskowe malowanie wnętrz. Jaka metoda najskuteczniejsza?

Natryskowe malowanie wnętrz. Jaka metoda najskuteczniejsza?

Metoda natryskowa – hydrodynamiczna, powietrzna i pneumatyczna – zapewnia co najmniej dwukrotnie szybsze malowanie i perfekcyjne wykończenie podłoża. Jest niezastąpiona w przypadku ścian wysokoporowatych oraz powierzchni ozdobnych, o nieregularnym kształcie: gzymsów, sztukaterii, balustrad, tynków i tapet strukturalnych. Jak wybrać dobry sprzęt, dbać o niego i uniknąć najczęstszych błędów związanych z jego obsługą?

Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje natrysku: hydrodynamiczny, powietrzny niskociśnieniowy (HVLP) oraz pneumatyczny. Hydrodynamiczny jest najbardziej uniwersalny i powszechny. Za jego pomocą można aplikować wszystkie wyroby wodne i rozpuszczalnikowe, a nawet gładzie.

Jest to metoda bezpowietrzna, o układzie zamkniętym, zapewniająca najszybszą pracę (nawet 10 m2 na minutę), i najlepsze krycie farby.

Natrysk niskociśnieniowy używany jest do nanoszenia wyrobów wykończeniowych o niskiej lepkości: lakierów, lakierobejc i emalii. Jego główną zaletą jest oszczędność farby i niska cena sprzętu. Używa się go głównie w przypadku małych powierzchni, lubiany jest przez użytkowników domowych.

Natomiast natrysk pneumatyczny, metoda tradycyjna, składająca się z pistoletu i kompresora, obecnie stosowany jest rzadko. W porównaniu z pozostałymi metodami zapewnia niską wydajność i wolne tempo pracy. Ze względu na precyzję wykończenia, zachował popularność w lakiernictwie samochodowym.

Jak wybrać sprzęt

Rodzaj sprzętu należy dostosować przede wszystkim do malowanej płaszczyzny. Przy małych powierzchniach wykończeniowych, do 30 m2, wystarczy maszyna typu GX FF, Ultra Handheld marki Graco albo inne urządzenie hydrodynamiczne o podobnej wydajności.

Mały agregat malarski zapewnia mobilność i gotowość do pracy w zaledwie kilka minut. Jest szczególnie przydatny w przypadku malowania w różnych kolorach i poprawek malarskich, kiedy nie opłaca się uruchamiać dużej maszyny natryskowej.

W przypadku większych powierzchni i farb gęstych (o wysokiej lepkości) należy wybrać sprzęt mocniejszy, np. Graco Mark V. Lepsza przepustowość umożliwia większą wydajność i szybszą pracę. Mocna maszyna pozwala na podawanie farby na wysokość nawet 30 metrów oraz użycie jednocześnie dwóch pistoletów.

Jaka farba sprawdzi się najlepiej

Dla zawodowych wykonawców optymalizacja pod natrysk to jedna z najważniejszych cech farby. Umożliwia mniejsze zużycie wyrobu przy zachowaniu tej samej siły krycia i uzyskanie idealnie jednolitej powierzchni.

Jeśli stosowana maszyna do natrysku odpowiada parametrom z karty technicznej produktu, po otwarciu jest on gotowy do użycia. Farby takie oferuje m.in. Leyland Trade, brytyjska marka dla profesjonalistów.

W przypadku zwykłych emulsji parametry musimy dostosowywać metodą prób i błędów – poprzez regulację ciśnienia, zmianę dysz lub rozcieńczanie farby. Jest to czasochłonne i męczące. Emulsja zoptymalizowana pod natrysk nie wymaga wszystkich tych zabiegów – komentuje Piotr Golonka, brand manager Leyland Trade.

Użycie dedykowanej farby jest też ważne ze względu na sprawność samego sprzętu.

Farba emulsyjna zoptymalizowana pod natrysk jest na etapie produkcji poddawana procesowi filtracji. Wyłapywane są zanieczyszczenia, które mogłyby porysować tłok lub zatkać filtr maszyny natryskowej. Ten rodzaj aplikacji jest bardzo wymagający pod względem czystości wyrobu – podkreśla Tomasz Lisik, specjalista ds. aplikacji Akademii Technicznej PPG Deco.

Rady dla osób zaczynających przygodę z natryskiem

Podstawą malowania pistoletem jest odpowiedni dobór dyszy i ciśnienia. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej producenta i w karcie technicznej farby. Warto zapoznać się wcześniej z filmami instruktażowymi pokazującymi krok po kroku uruchomienie i zalanie maszyny.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!