Najlepsze Domy
Najpopularniejsze sposoby zabezpieczania parkietów

Najpopularniejsze sposoby zabezpieczania parkietów

Lakiery i oleje to obecnie najpopularniejsze sposoby wykończenia drewnianej posadzki. Stosowane są również mieszanki olejowosków, woski i bejce. Każdy z tych środków wymaga od parkieciarza profesjonalnej wiedzy, zarówno na temat gatunku wykańczanego drewna, jak również doboru metody aplikacji.

Niezależnie od stosowanej metody zabezpieczenia parkietu, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta chemii do drewna – odpowiednie przygotowanie podłoża, oczyszczenie podłogi przed aplikacją warstwy lakieru czy oleju. Nie do przecenienia jest też oczywiście doświadczenie w prowadzeniu robót parkieciarskich.

Lakiery ciągle na topie

Do najpopularniejszych preparatów, zwłaszcza wśród tych stosowanych we wnętrzach mieszkalnych należą wodne lakiery nawierzchniowe, zarówno jedno-, jak i dwukomponentowe. Po wielu latach ich stosowania cieszą się obecnie zaufaniem parkieciarzy i inwestorów.

Przez kilka lat ich stosowania wykonawcy przekonali się o tym, że „nie taki diabeł straszny” i umiejętne połączenie elementarnej wiedzy na temat aplikacji lakierów ekologicznych z wysokiej jakości produktem zaowocuje trwałym i estetycznym wyglądem posadzki drewnianej.

Wśród lakierów wodnych parkieciarze mają do wyboru bardzo szeroką gamę produktów. Podczas podejmowania decyzji warto rozważyć kilka czynników. Po pierwsze niezbędne jest określenie gatunku drewna, na jaki będzie aplikowany lakier, po drugie uwzględnienie rodzaju obciążeń, jakim poddawana będzie posadzka. Jeśli podłoga drewniana zostanie ułożona w pomieszczeniu o niewielkim natężeniu ruchu, np. w domu prywatnym, w sypialni, to spokojnie można zastosować wodny lakier jednoskładnikowy, który ma mniejszą odporność na ścieranie i zarysowania, i dodatkowo jest znacznie tańszy.

Z kolei na posadzkach ułożonych w salonach, przedpokojach czy holach warto zdecydować się na dwuskładnikowy lakier poliuretanowy w dyspersji wodnej. Innym segmentem produktów są lakiery przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej, szczególnie hal sportowych. W tym zakresie producenci oferują specjalne linie produktów jedno- i dwuskładnikowych. Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem podczas wyboru lakieru powinien być gust inwestora i określenie stopnia połysku lakieru.

Jak zauważa Dariusz Turski, rzeczoznawca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy i doradca techniczny firmy Uzin: Od kilku sezonów można zaobserwować modę na podłogi w wykończeniu matowym i półmatowym. Nowością w tej dziedzinie są rozwiązania hybrydowe, łączące w jednym systemie składniki, które do niedawna wzajemnie się wykluczały. Intensywny rozwój rynku podłóg drewnianych sprawił, że w ostatnich latach producenci zrozumieli, że osiągnięto kres możliwości technologicznych w ich budowie . Ich aktualne działania sprowadzają się do rozwiązań designerskich, takich jak łączenie w podłodze różnych materiałów w celu uatrakcyjnienia wyglądu wierzchniej warstwy drewna. Nikogo już dzisiaj nie dziwią wstawki z innych gatunków drewna, wypełnianie kolorowymi żywicami, kamieniami czy też metalami. I tak technologia zatoczyła koło, gdyż ta technika to nic innego jak XVII wieczna inkrustacja, ale na trochę inna skalę.

Metoda na barwienie drewna

Barwienie drewnianych posadzek przy użyciu bejc, mimo że jest jednym z najstarszych zabiegów zdobienia drewna, nie jest obecnie zbyt popularne wśród wykonawców. Wynika to zapewne ze stereotypowego traktowania bejc przez część środowiska parkieciarzy. Faktycznie, zastosowanie starej generacji preparatów chemii parkieciarskiej służących do barwienia drewna, często wiązało się z przebarwieniami, plamami czy niejednorodnym wybarwieniem parkietu i spędzało sen z powiek wielu wykonawcom.

W rzeczywistości okazuje się, że odpowiednio dobrany preparat do barwienia drewna w połączeniu z „odwagą”, czy raczej wiedzą i doświadczeniem parkieciarza pozwala na „wyczarowanie” zachwycającej barwy podłogi.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!