×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Materiały do hydroizolacji fundamentów

Materiały do hydroizolacji fundamentów

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 04 sty 2018 07:45

Podziału materiałów hydroizolacyjnych można dokonać na wiele sposobów: ze względu na postać w jakiej występują, bazę materiałową, a także ze względu na zdolność do mostkowania rys.

Najbardziej popularne są materiały bitumiczne, produkowane na bazie asfaltów. Do tej grupy należą zarówno materiały rolowe, jak i bezspoinowe. Najczęściej dzieli się je ze względu na skład – wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, sposób aplikacji i hydroizolację jaką tworzą – cienkopowłokowe i grubopowłokowe (masy PMBC), oraz ze względu na ilość składników – jedno- i dwuskładnikowe.

Drugimi pod względem popularności materiałami bezspoinowymi są mikrozaprawy uszczelniające, produkowane na bazie modyfikowanych cementów. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, są bezpieczne w kontakcie ze styropianem, tolerują wilgotne podłoża, niektóre z nich są odporne na negatywne parcie wody, mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, można je bezpośrednio pokrywać okładziną ceramiczną.

Produkty reaktywne, produkowane na bazie żywic, z kolei mają największą odporność chemiczną oraz mechaniczną. Są także bardzo dobrze przyczepne do podłoża. Przekłada się to jednak na cenę, która jest relatywnie wyższa.

Czytaj także: Zalety wełny mineralnej.

Alternatywę dla materiałów bezspoinowych stanowią materiały rolowe: papy lub folie z tworzyw sztucznych. Papy dzielą się na: tradycyjne, zgrzewalne oraz samoprzylepne. W porównaniu do materiałów bezspoinowych izolacja z pap na elementach pionowych jest trudniejsza do wykonania i wymaga dodatkowego mocowania mechanicznego. Zaletą pap jest duża wytrzymałość mechaniczna i żywotność nawet przy bezpośrednim oddziaływaniu czynników atmosferycznych. Najważniejszym parametrem jest stopień modyfikacji SBS wyrażony jako giętkość w niskiej temperaturze. Do izolacji przeciwwodnej rekomenduje się użycie dwóch warstw pap o giętkości w temperaturze –15ºC lub wyższej.

Najważniejszym parametrem przy doborze hydroizolacji jest jej dostosowanie do warunków wodno-gruntowych i głębokości posadowienia obiektu, a także wodoszczelność, przyczepność do podłoża oraz zdolność mostkowania rys. Jeśli fundament będzie ocieplany, rezygnujemy z materiałów rozpuszczalnikowych, wybierając materiały bitumiczne wodorozcieńczalne, mineralne lub reaktywne.

Jeśli przegroda jest bardzo wilgotna albo remontujemy stary obiekt, najkorzystniej jest wybrać materiały oddychające (przepuszczalne dla pary wodnej), czyli mineralne. Jeśli w gruncie występują substancje agresywne, to wybieramy materiały chemoodporne (najbardziej odporne chemicznie są materiały reaktywne). Podsumowując, przy wyborze materiałów hydroizolacyjnych najważniejszymi parametrami są: wodoszczelność, przyczepność do podłoża oraz zdolność mostkowania rys.

Marta Lupina.jpg
Marta Lupina.jpg

Marta Łupina, dział techniczny, Izohan

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się