REKLAMA
Najlepsze Domy
Kotły kondensacyjne z podwyższoną sprawnością. Jak to działa?

Kotły kondensacyjne z podwyższoną sprawnością. Jak to działa?

Gazowe kotły kondensacyjne charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność, ale też i nowoczesny design. Dzięki temu nie trzeba ich ukrywać. Mogą z powodzeniem pozostać widoczne. Fot. De Dietrich
Gazowe kotły kondensacyjne charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność, ale też i nowoczesny design. Dzięki temu nie trzeba ich ukrywać. Mogą z powodzeniem pozostać widoczne. Fot. De Dietrich
Gazowe kotły kondensacyjne należą do najbardziej efektywnych i przyjaznych środowisku urządzeń grzewczych. Ich zalet jest zresztą dużo więcej. Czym kotły kondensacyjne różnią się od tradycyjnych i dlaczego warto w nie zainwestować?

Gazowy kocioł kondensacyjny do ogrzewania wykorzystuje ciepło powstałe w wyniku spalania gazu ziemnego. Praca urządzenia pozwala na efektywne wykorzystanie energii i w konsekwencji – na oszczędność wydatków na gaz. Temperatura spalin wytwarzanych w procesie spalania wynosi ok. 130–150°C. W tradycyjnych kotłach ciepło to wyrzucane jest na zewnątrz.

W kotłach kondensacyjnych ciepło ze spalin jest maksymalnie wykorzystywane podczas procesu kondensacji, która polega na skropleniu pary wodnej zawartej w spalinach. Odzyskana dzięki temu dodatkowa energia trafia do instalacji c.o.

W kotłach konwencjonalnych energia ta bezpowrotnie uchodzi przez komin ze spalinami. Dzięki odzyskiwaniu dodatkowego ciepła ze spalin kotły kondensacyjne pracują wydajniej od tradycyjnych nawet o około 17%. Skropliny powstające w czasie kondensacji pary wodnej są całkowicie bezpieczne dla środowiska i mogą być odprowadzane do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne są najbardziej wydajne w tzw. instalacjach niskotemperaturowych, w których temperatura wody grzewczej wynosi między 40ºC, a 50ºC, a temperatura wody powracającej do kotła jest możliwie jak najniższa.

Wśród zalet kondensacyjnych kotłów wymienia się także ich niewielkie rozmiary, brak nieczystości i nieprzyjemnego zapachu – w porównaniu z kotłami na paliwo stałe. W związku z tym nie ma potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia, ani na sam kocioł, ani na paliwo.

Pełna automatyka pracy kondensacyjnych kotłów powoduje, że użytkownicy nie muszą się troszczyć o dostawy paliwa i jego zapasy. W znacznym stopniu zwiększa to komfort, zwłaszcza w niewielkich budynkach, w których trudno byłoby wygospodarować dodatkową powierzchnię. Kotły kondensacyjne są również mniej awaryjne niż urządzenia na paliwo stałe i wymagają mniejszej ilości przeglądów.

Czytaj także: Rekuperacja chroni przed smogiem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!