Najlepsze Domy
Kompleksowa ochrona „pod skosem"

Kompleksowa ochrona „pod skosem"

Dach składa się z jeszcze z konstrukcji nośnej, warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Ta ostatnia, górna warstwa nie zapewnia szczelności dachu  na właściwym poziomie. Fot. Röben
Dach składa się z jeszcze z konstrukcji nośnej, warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Ta ostatnia, górna warstwa nie zapewnia szczelności dachu na właściwym poziomie. Fot. Röben
Aby dach skośny pełnił funkcję zgodnie z swoim przeznaczeniem musi być wykonany zgodnie ze sztuką dekarską. Dach nie tylko nie może przeciekać i przepuszczać ciepła na zewnątrz. Musi też być odporny na działanie siły wiatru, aby chronić użytkowników domu przed działaniem warunków atmosferycznych.

Nie na darmo pokutuje wśród dekarzy powiedzenie, że dach jest piątą elewacją każdego domu. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona użytkowników przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych takich jak sezonowe amplitudy temperatur, czy opady deszczu i śniegu oraz przed hałasem. Jednak, aby dach mógł sprostać tym podstawowym wymaganiom musi być prawidłowo ocieplony.

Jeżeli znajduje się pod nim poddasze użytkowe to termoizolacja musi znaleźć się w połaciach dachu. Jeżeli poddasze jest nieużytkowe to izolacja cieplna może być położona w linii stropu nad ostatnią kondygnacją obiektu budowlanego. Wszystko to w jednym celu – aby wytworzone ciepło w budynku nie uciekało przed dach na zewnątrz.

Czytaj także: Czym powinna wyróżniać się odzież wykonawcy na jesień

Istotnym zadaniem dachu jest ochrona wnętrze przed działaniem wody. Dach składa się z jeszcze z konstrukcji nośnej, warstw izolacyjnych i pokrycia dachowego. Ta ostatnia, górna warstwa nie zapewnia szczelności dachu  na właściwym poziomie.

Dlatego potrzebna jest warstwa hydroizolacji, bez której woda opadowa lub roztopiony śnieg przeniknie w głąb poszczególnych warstw dachu. Wtedy zamoczeniu ulegnie termoizolacja, która z biegiem czasu straci swoje właściwości ciepłochronne. Także drewniana konstrukcja nośna pod wpływem działania wilgoci i wody zacznie butwieć i pleśnieć.

Dlatego też pod pokryciem dachu należy ułożyć warstwę hydroizolacyjną. Hydroizolacja jest zbędna w przypadku pokrycia wykonanego z gontów bitumicznych lub płaskiej blachy, gdyż zapewnią one odpowiednią szczelność na całej powierzchni dachu skośnego.

Ponadto, od wewnętrznej strony dachu nie można zapomnieć o paroizolacji, która ma za zadanie uchronić ocieplenie i więźbę przed wilgocią wytworzoną wewnątrz pomieszczeń domu. Poprawność montażu i kolejność wyżej wymienionych warstw oraz rodzaj materiałów zależne są od metody ocieplenia dachu.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!