×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Klinkier na elewacji. Kiedy się sprawdzi?

Klinkier na elewacji. Kiedy się sprawdzi?

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 07 lip 2017 08:01

Klinkier to wyjątkowa ozdoba każdej inwestycji. Rozważając jego zastosowanie warto pamiętać, że do pełni szczęścia niekoniecznie potrzebne są pełne cegły. Ten niezwykły materiał występuje bowiem także w formie praktycznych płytek. Piotr Czerski, ekspert firmy LHL Klinkier wyjaśnia kiedy i w jaki sposób można wykorzystać je na zewnątrz budynku.

Klinkierowa ściana z cegły oferuje użytkownikom estetykę, wytrzymałość i trwałość na najwyższym poziomie. W zamian wymaga jednak spełnienia kryterium o charakterze dość… fundamentalnym.

Właśnie brak odpowiedniego fundamentu lub możliwości jego wykonania jest często powodem rezygnacji z planów wykorzystania klinkieru, czy to w przypadku nowych, czy też remontowanych lub odświeżanych budynków – zwraca uwagę Piotr Czerski, ekspert z firmy LHL Klinkier. – Tymczasem płytki klinkierowe do złudzenia przypominają tradycyjne cegły, będąc dla nich praktyczną alternatywą, również oferującą doskonałe właściwości estetyczne i użytkowe.

Ściany nieocieplone

Płytki klinkierowe można stosować w zestawieniu z właściwie każdym materiałem konstrukcyjnym oraz izolacją zarówno ze styropianu, jak i z wełny. Okładzinę z płytek klei się do powierzchni ścian za pomocą wysokoelastycznych klejów mrozoodpornych, a następnie spoinuje odpowiednią zaprawą.

W przypadku ścian nieocieplonych można mocować płytki bezpośrednio do muru. Jeśli chcemy zapewnić konstrukcji lepszą wentylację, można dodatkowo zastosować obudowę z wodoodpornych płyt OSB mocowanych do ściany za pośrednictwem rusztu, z reguły aluminiowego. Wtedy klinkierową warstwę naklejamy na płyty OSB – wyjaśnia Piotr Czerski.

Izolacja ze styropianu i wełny

W przypadku klejenia płytek klinkierowych do ścian ocieplonych styropianem zaleca się stosowanie jego odmiany o podwyższonej wytrzymałości na ścinanie, oznaczonej jako EPS 100.

Z kolei mocując płytki na ścianach ocieplonych wełną należy wykorzystywać wełnę fasadową. Na etapie projektowania warto również rozważyć zastosowanie dodatkowej wentylacji ściany, wykonanej we wspomnianej już technologii wykorzystującej płyty OSB i podtrzymujący je ruszt.

Dzięki temu właściwości termoizolacyjne wełny mogą być wykorzystywane jeszcze skuteczniej ze względu na swobodniejszy przepływ powietrza i związane z tym odparowywanie wilgoci – zwraca uwagę ekspert z firmy LHL Klinkier.

A może chcesz zastosować drewno na elewacji? Zobacz jak  zabezpieczyć drewno elewacyjne

Komentarze

Zaloguj się