Najlepsze Domy
Kalenica wentylowana. Dlaczego warto?

Kalenica wentylowana. Dlaczego warto?

Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Fot. Creaton
Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Fot. Creaton
W naszych domach przez całą dobę wytwarza się para wodna. Odpowiadają za to codzienne czynności, takie jak pranie czy zmywanie naczyń. Produkujemy ją także my sami. Jest to w pełni naturalny proces. W momencie, gdy para dostanie się pod dach i nie ma możliwości ujścia – skrapla się. Powstała w ten sposób wilgoć sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Może też niekorzystnie wpłynąć na właściwości warstwy termoizolacyjnej i elementów konstrukcji. Znacząco skrócić ich trwałość.

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców. Możemy temu zaradzić poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Jednym z nich jest ceramiczna kalenica wentylowana.

Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Powstaje on pomiędzy otworami wlotowymi umieszczonymi w okapie a wylotowymi w kalenicy. Skrajnie umieszczone dachówki wentylacyjne usuwają z wnętrza domu nadmiar wilgoci. Za zjawisko to odpowiada różnica poziomów ich ulokowania, wiatr oraz nagrzewanie się dachu. Powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi do 230 cm2 na odcinku 1 mb kalenicy. To według normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi aż do 23 m. Prawidłowa cyrkulacja powietrza to nie tylko zabezpieczenie przed zgubnymi skutkami wilgoci. 

Czytaj także: Dach płaski dobrze ocieplony.

Dachówki kalenicowe wentylacyjne skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu każdą połać. Dotyczy to zarówno tych o dużym, jak i o małym kącie nachylenia. Woda nie wnika pod połać również przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią.

Stosując tego typu wentylację wydłużymy żywotność całego pokrycia i tym samym zapewnimy sobie spokój na wiele lat. Nie ma potrzeby wykonywania w przyszłości kosztownych prac konserwacyjnych. Kalenica wentylacyjna to rozwiązanie trwałe i niezawodne. Pozwoli nam cieszyć się długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniem dachu.

Źródło: Creaton

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!