×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
 Jakie prace instalacyjne należy wykonać przed montażem kotła kondensacyjnego

Jakie prace instalacyjne należy wykonać przed montażem kotła kondensacyjnego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 29 sie 2018 13:00

Rafał Kowalczyk, dyrektor techniczny w firmie Ariston Thermo Polska podpowiada, na co należy zwrócić uwagę przed przyłączeniem kotła kondensacyjnego do instalacji grzewczej obiektu budowlanego.

Planując instalację kotła kondensacyjnego musimy wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z różnymi elementami instalacji grzewczej. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić płukanie instalacji.

Montując nowy kocioł należy bezwzględnie wypłukać instalację (niezależnie czy jest to instalacja nowa czy modernizowana) przy użyciu dedykowanych środków chemicznych, następnie za pomocą czystej wody, oraz należy pamiętać o napełnieniu instalacji wodą o odpowiednich parametrach i przeprowadzeniu próby szczelności. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu twardość wody używanej do napełniania instalacja, ale nie mniej istotnym (szczególnie dla kotłów kondensacyjnych z wymiennikami ze stopów aluminium) jest odczyn pH. Zawsze przed napełnieniem należy porównać parametry wody z zaleceniami producenta kotła. W niektórych przypadkach można też zastosować inhibitory korozji, które zabezpieczają instalację przed korozją. Na powrocie z instalacji obowiązkowo należy zamontować dobrej klasy filtr wody, który dodatkowo zabezpieczy kocioł. Ważne jest też podłączenie do komina.

Kotły kondensacyjne mają ograniczoną – w zależności od systemu spalinowego – długość maksymalną komina, w którym to limicie musimy się zmieścić instalując kocioł. Urządzenia kondensacyjne to również konieczność odprowadzenia skroplin z kotła (ok. 2 l/h) – jeśli kocioł ma zostać zainstalowany był w piwnicy, gdzie nie ma instalacji kanalizacji – można zastosować specjalne pompki kondensatu, które przepompują wodę na wyższą kondygnację.

Czytaj także: Prąd płynący prosto ze słońca

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się