×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jakich błędów unikać przy montażu wodnego ogrzewania podłogowego

Jakich błędów unikać przy montażu wodnego ogrzewania podłogowego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 10 maj 2018 12:09

Łukasz Wichowski, doradca techniczny Purmo mówi jakich błędów należy unikać i jak poprawnie wykonać montaż ogrzewania podłogowego.

Błędy wykonawcze ogrzewania podłogowego to bardzo obszerny temat. Mimo że świadomość i wiedza w tej dziedzinie wśród projektantów i wykonawców z roku na rok jest coraz większa – nadal są często popełnianie. Należą do nich takie błędy, jak wykonywanie zbyt długich pętli, zbyt duża różnica długości między pętlami w obrębie jednego rozdzielacza, brak regulacji instalacji, czy też stosowanie zbyt dużych rozstawów rur.

Jeden z najczęściej popełnianych błędów dotyczy dylatacji. Nierzadko jest ona wykonywana niepoprawnie lub, co gorsza, w ogóle nie jest układana. Wylewka jastrychowa charakteryzuje się rozszerzalnością cieplną. Wynosi ona około 0,012 mm/mK.

Oznacza to, że płyta jastrychu o długości 8 m wskutek ogrzania od 10ºC do 40ºC wydłuży się o 3 mm. To wydłużenie musi być skompensowane przez dylatację. Taśmy dylatacyjne wykonane są z miękkiej pianki polietylenowej, która ugina się pod naporem jastrychu. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się płyty grzewczej i zapobiega powstawaniu pęknięć. Rozmieszczenie szczelin i taśm dylatacyjnych powinno być przewidziane w fazie projektowania instalacji, według szczegółowych wytycznych.

Dylatacje jednak nie wystarczą, aby ustrzec się przed nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci pęknięć. Bardzo ważny jest proces wiązania i wygrzewania jastrychu. Proces ten powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt szybkie wygrzewanie może spowodować podniesienie się płyty jastrychu. Zbyt krótki okres wiązania może mieć wpływ na wytrzymałość posadzki.

Zbyt wczesne wejście do pomieszczeń i obciążenie może uszkodzić podłogę.
Aby uniknąć tych błędów, warto skorzystać z profesjonalnie przygotowanych projektów ogrzewania podłogowego, a także z fachowej wiedzy producentów.

Czytaj także: Podpowiadamy czym uszczelniać termoizolację dachu skośnego

Komentarze

Zaloguj się