REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak utrzymać porządek i czystość na budowie

Jak utrzymać porządek i czystość na budowie

Na każdym etapie budowy domu lub mieszkania zawsze pojawia się konieczność odczyszczenia powierzchni z resztek różnych materiałów – rozsypanego tynku, drewnianych wiórów czy klejów. Jak pozbyć się ich najszybciej i najskuteczniej? Radzi ekspert z firmy Nilfisk.

Zwłaszcza substancje klejące. Odpady asfaltowe, kleje i inne lepiszcza usuwa się zdecydowanie najtrudniej. Można jednak je skutecznie i szybko usunąć.

Przy takich zabrudzeniach szczególnie przydatne okazują się gorącowodne myjki ciśnieniowe. Wysoka temperatura wody dużo szybciej rozpuszcza zabrudzenia. W połączeniu ze sporym ciśnieniem oraz naciskiem wywieranym na podłoże, skutecznie pozbywa się plam i lepkich zanieczyszczeń – radzi Damian Kozłowski, ekspert technologiczny firmy Nilfisk.

W przypadku placu budowy, gorącowodne myjki ciśnieniowe mogą się przydać także do czyszczenia narzędzi pracy, np. betoniarek.

Automatyczne sprzątanie na bieżąco

Na budowie również inne, sypkie substancje potrafią czasem sprawić wiele problemu. Zwłaszcza rozsypany tynk, drewniane wióry, pyły powstające podczas obróbki metali. Pojawiają się nieuchronnie na każdym etapie budowy, ale zwłaszcza podczas wykańczania. Ekipa budowlana wyposażona w odkurzacz przemysłowy może jednak pozbyć się ich już w momencie pracy.

Nowoczesne odkurzacze przemysłowe posiadają możliwość podłączenia ich do elektronarzędzi. Dzięki temu czynności takie jak wiercenie, szlifowanie czy cięcie mogą odbywać się w dużo czystszych warunkach. Jeśli przyłączy się wiertarkę do odkurzacza, produkowany podczas pracy pył nie unosi się w powietrzu, tylko jest automatycznie odsysany do zbiornika – wyjaśnia ekspert.

Podłączenie urządzenia z odkurzaczem następuje poprzez giętką rurę, którą po skończonej pracy można odczepić i wykorzystać w bardziej klasyczny sposób: np. do odczyszczenia podłogi. Dużym udogodnieniem jest również możliwość podłączenia tak zwanej „żyrafy”, czyli wysięgnika stosowanego do pracy na odległość. Dzięki temu można szlifować sufit, nie obawiając się opadu pyłów w całym pomieszczeniu.

Jak zauważa ekspert, wybierając odkurzacz powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do pracy w budownictwie.

Dużym problemem dla budowlańców jest zwłaszcza pył gipsowy. To bardzo drobne cząsteczki, które w nieprzystosowanym do ich zbierania odkurzaczu szybko zapychają filtr, a nawet łatwo przenikają do turbiny i uszkadzają całą maszynę. Dlatego na budowie powinno się korzystać ze specjalnych, przeznaczonych do tego odkurzaczy przemysłowych. Nie możemy użyć tego samego urządzenia, którym czyścimy dywan w salonie – radzi Damian Kozłowski.

Nowoczesne odkurzacze używane przy pracach budowlanych powinny zatem posiadać uszczelniony układ zbierania pyłu oraz możliwość automatycznego czyszczenia filtra.

Dodatkowe ułatwienia

Przy wyborze maszyny, powinno się też zwrócić uwagę na szereg innych udogodnień, które może oferować dobry odkurzacz przemysłowy. Mowa tu choćby o łatwości dostępu do filtra, mobilności urządzenia i rozwiązaniach ograniczających poziom hałasu. 

Dobrze zaprojektowane urządzenie może też pomóc w kwestii dostępności do narzędzi. Nowe odkurzacze przeznaczone na plac budowy posiadają możliwość montażu skrzynek narzędziowych. Takie rozwiązania zwiększają wydajność pracy i sprawiają, że niezbędne urządzenia znajdują się zawsze pod ręką.

Wznoszenie ścian na budowie. Przeczytaj więcej!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!