REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak bezpiecznie wiercić w betonie?

Jak bezpiecznie wiercić w betonie?

Zanim rozpoczniemy prace, warto zbadać miejsce pod kątem obecności kabli. Przerwanie przewodów będących pod napięciem nie będzie raczej miłą niespodzianką. Skorzystajmy zatem z wykrywacza kabli. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Planując wykonanie kilku otworów, zadbajmy o bezpieczne odstępy, które pozwolą nam później pewnie osadzić dyble w otworach. Wiercąc otwory, koniecznie przestrzegajmy zalecanych odległości od krawędzi i osi podłoża.

Dzięki temu unikniemy odpryskiwania podłoża czy tworzących się na powierzchni rys, ale też pozwolimy dyblom lub innym mocowaniom prawidłowo przenosić obciążenia.

Według przepisów określających odstępy oraz wymaganą szerokość i grubość elementów budowlanych w przypadku dybli z tworzyw sztucznych należy zwykle stosować odstęp od krawędzi dwa razy większy niż głębokość zakotwienia. Pomijając nieliczne wyjątki, głębokość otworu zawsze powinna być większa niż głębokość zakotwienia. W ten sposób zapewnimy miejsce dla pyłu pozostającego po wierceniu. A to wpływa na stabilność zamocowania – dodaje Artur Pławny, ekspert z fischerpolska.

Pamiętajmy też, żeby oczyścić otwór w czasie wiercenia lub tuż po nim. Nieusunięcie pyłu zmniejszy jakość mocowania i w efekcie przełoży się na nasze bezpieczeństwo.

Profesjonalne narzędzia i przestrzeganie ważnych zasad (jak odstępy i głębokości zakotwienia oraz czyszczenie otworu) sprawią, że bez trudu poradzimy sobie z wierceniem w betonie.

Wybieramy materiał termoizolacyjny do ocieplania poddasza.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!